Zahrada
Probuďte zahradu ze zimního spánku
Předjaří je na zahradě obdobím relativního klidu. Sice to tak ještě nevypadá, ale příroda se pomalu probouzí a chystá se na novou sezonu. Jako správný zahradník byste měli rostlinám pomoci, aby se probudily do plné kondice.
S prací na zahradě nespěchejte a počkejte, až se teploty opravdu začnou pohybovat nad nulou. V oblastech, kde může být půda ještě zmrzlá (podhůří a horské oblasti) si dejte načas. Pokud byste začali kopat do nedostatečně rozmrzlé půdy či do trávníku, mohli byste právě se probouzející rostliny nenávratně poškodit.
Srovnejte terén
Začátek vegetačního období se také hodí k vyrovnání terénu zahrady a zasypání větších či menších prohlubní jak v záhonech, tak uprostřed trávníku. Hodláte-li provádět na zahradě ještě další terénní úpravy – třeba začít budovat skalku či zahradní jezírko, právě v tuto dobu je ten pravý čas.
Nastartujte trávník
Prvním krokem by mělo být odstranění starého spadaného listí. Vše shrabte a odneste ze zahrady pryč, aby listí na trávníku zbytečně netlelo. Zamezíte tak také šíření některých nemocí – zejména strupovitosti jabloní a hrušní. Zbavte se také mechu, a to nejlépe hustými hráběmi nebo pomocí vertikutátoru, jímž mech nejprve vyhrabte a poté vyměňte nástavec a půdu trávníku pěkně provzdušněte. Nakonec si trávník zaslouží trochu vzpruhy v podobě jarního hnojiva. Aby byl zdravý, potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin. Vyskytují-li se na trávníku holá místa, dosejte na nich travní směs. S prvním jarním sekáním počkejte, až tráva začne růst. Mělo by být důkladné, přičemž posekat byste měli zhruba na délku stébel kolem 3 cm.
Zkontrolujte záhony
Až pominou mrazy, odstraňte ze záhonů chvojí, které chránilo rostliny před vymrznutím při přezimování. Vzrostlé rostliny prohlédněte, zda nejsou napadené houbami či plísněmi. Napadené kusy rostlin neprodleně odstraňte.
Proveďte jarní sestřih
Než stromy začnou rašit, je ten správný čas na jarní sestřih. Prořezem stromům a keřům zajistíte pěkný vzhled, omladíte starší dřeviny, odstraníte odumřelé větve a prosvětlíte korunu ovocných stromů, což je jeden z předpokladů pro kvalitní a bohatou sklizeň.
„Řezy lze vykonávat od února do března anebo v čase, kdy nepanují příliš velké mrazy. Pokud klesne teplota pod 10 stupňů Celsia, je lepší s řezem počkat,“ upozorňuje David Benda z Hornbachu, „dřeviny prořežete správně tak, že odstraníte postranní výhony, stopy po řezu by měly být co nejmenší.“
V době vegetačního klidu či ještě na úplném začátku nové sezony je také možné ze zahrady odstranit staré a nemocné stromy.
Zryjte a pohnojte záhony
Alespoň jednou za rok je dobré zrýt půdu na záhonech, ať již tu chcete pěstovat zeleninu, či okrasné rostliny. Zkypřováním slehlou či zhutnělou půdu jak provzdušníte, tak pomůžete jejímu odvodnění. Během rytí zapracujte do půdy trochu hnojiva a doplňte chybějící vápník.
Proveďte postřik proti přezimujícím škůdcům
V této době se také vyplatí provést předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům. Tímto krokem zničíte celou plejádu dospělých jedinců, ale i nakladených vajíček. Pamatujte, že někteří škůdci mohou přezimovat za starší kůrou, proto je potřeba, aby postřik zatekl i tam.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login