Rady a tipy

Jak probíhá prodej nemovitosti: Bez realitní kanceláře

Od   | 

Rozhodli jste se prodat svůj dům nebo byt? Pak se s prodejem můžete obrátit na realitní kancelář, která vám za poplatek s prodejem pomůže. Případně si můžete vše zařídit sami – zas tak složité to není a můžete ušetřit nemalé peníze. A my vám dnes řekneme, jak na to!

Prodeji domu předchází řada úkonů.  Zdroj: Canstockphoto

Způsobů, jak můžete prodat svoji nemovitost, je hned několik. Největší množství realit se v současnosti prodává přes realitní servery – některé z nich spadají pod realitní kanceláře. K nalezení jsou však i ty, které se zabývají prodejem napřímo. A to bez účasti realitního makléře. Pokud jste se rozhodli prodat svůj dům nebo byt, doporučujeme vám zadat inzerát na více portálů, je větší šance, že se vám nemovitost podaří prodat.

Jak na odhad ceny?

Pokud si nechcete nechat udělat odhad ceny nemovitosti od profesionála, můžete si cenu stanovit poměrně jednoduše i vy sami. Nejjednodušším řešením je podívat se na inzeráty domů, které se prodávají ve vašem okolí. Dívejte se po domech s podobnou velikostí, ve stejném stavu a ve stejné lokalitě. Cenu se pak snažte stanovit v podobné relaci jako vaši pomyslní konkurenti. Cenu zbytečně nesnižujte, na to je vždy času dost.

Při prohlídce se snažte zapůsobit co nejlépe. Kvalitní materiály, jako jsou například betonové stěrky jsou nadčasové a odolné, mohou být skvělým argumentem pro kupujícího. Zdroj: Němec

S lepší orientací vám mohou pomoci také cenové mapy, které najdete na internetu. 

 

Quadro – Nová sedací souprava od Natuzzi Italia

 

K výpočtu daně se používá výpočet z kupní ceny, případně z takzvané směrné ceny, tu určuje sám finanční úřad. Daňová povinnost spadá na prodávajícího. Pokud se ale ve smlouvě domluvíte s kupujícím, může být poplatníkem daně on. Toto pravidlo platí jen u nemovitostí v osobním vlastnictví. V případě prodeje družstevního bytu daňová povinnost není.

 

Náš tip: Abyste zvýšili šance, že si někdo váš dům či byt koupí, snažte se vytvořit lákající inzerát (nikoliv však lživý). Pořiďte kvalitní fotografie uklizeného interiéru, pracujte se světlem, lepší je méně věcí, klidně přidejte pár dekorací. Text by měl být promyšlený, úderný.

 

Dům před prodejem ukliďte. Zdroj: Pexels

První dojem je důležitý

O tom, zda se váš dům či byt potenciálnímu zájemci o koupi zalíbí, rozhodují první minuty. Dobrý dojem nedělejte jen na fotografiích, ale také při prohlídce. Nemovitost je třeba na prohlídku připravit. Velký pozor si dejte na nepříjemné pachy, viditelné nečistoty. Pokud nevíte, jak nemovitost připravit, můžete využít homestagning.

„Home staging je příprava nemovitosti na prodej nebo pronájem a její profesionální prezentace na realitním trhu. Na rozdíl od interiérového designu, který je zaměřen na vlastní domov nebo firemní prostory, Home staging se zaměřuje na nemovitosti určené k prodeji nebo pronájmu.“ (Wikipedia)

S prodejem vám pomůže notář a advokát. Zdroj: Pexels

Máte kupce? Na řadu přichází rezervační smlouva

Máte kupce? Dohodli jste se na ceně? Pak vám doporučujeme uzavřít rezervační smlouvu, jejíž součástí bývá také složení rezervační zálohy. Nestane se tak, že budete držet dům pro někoho, kdo si to po pár dnech rozmyslí. Výše rezervační smlouvy se většinou pohybuje mezi 50 až 100 tisíci korunami, konkrétní domluva je však na vás.

Ve fázi, kdy budete pracovat se smlouvami a penězi, je vhodné se obrátit na advokáta či notáře – smlouvu si nechte sepsat, případně zkontrolovat. Rezervační záloha se obvykle vkládá do úschovy advokáta či notáře. Jde o bezpečné řešení pro obě strany – peníze dostane prodávající ve chvíli, kdy bude nemovitost převedena na nového majitele.

Trendy jsou svítidla z přírodních materiálů

 

Jak na prodej nemovitosti?

Později následuje uzavření kupní smlouvy a podpis návrhu na vklad do katastru nemovitostí. I zde spolupracujte s advokátem či notářem, u notáře lze smlouvy i podepsat. Poté, co kupující složí do úschovy doplatek kupní ceny (kupní cena je snížená o rezervační poplatek), se návrh na vklad odesílá na katastrální úřad. Úřad má tři měsíce na provedení zápisu. Poté je majitelem nemovitosti kupující. Advokát či notář pak uvolní peníze z úschovy.

Pokud prodáváte družstevní byt, uzavíráte smlouvu o převodu družstevního podílu. Cena za sepsání kupní smlouvy, návrh na vklad do katastru nemovitostí a advokátní úschovu činí cca 15 tisíc korun, což je stále méně, než kdybyste využívali služeb realitní kanceláře.

Cenu nemovitosti zvyšuje i způsob vytápění. Mezi moderní varianty rozhodně patří tepelná čerpadla. Zdroj: Vaillant

Když se vyřizuje hypotéka

V současnosti se stane jen málokdy, že by kupující měl dost vlastních peněz na koupi domu. Pokud má v plánu využít hypoteční úvěr, tak se před kupní smlouvou sepisuje smlouva o smlouvě budoucí kupní. Ačkoliv banka slibuje, že vyřídí hypotéku během chvíle, počítejte s tím, že to může chvíli trvat. Kupující většinou musí doložit různé dokumenty – doklad o příjmu a další. O tom, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky, jsme psali nedávno.

Poté je třeba podepsat také zástavní smlouvu, tu podepisujete vy ve prospěch banky. Dále pak návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí. Banka uvolní peníze z úvěru až v době, kdy kupující vyčerpá nejprve vlastní peníze.

Na co si dát pozor: Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) musí být vyhotovený už při samotném nabízení domu či bytu k prodeji. Pokud nebude vyhotoven, musíte uvést nejhorší kategorii (G), to však může snížit vaše šance na prodej. V opačném případě vám hrozí pokuta. PENB potřebujete nejpozději ke kupní smlouvě.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login