Zahrada

Probarvěte zahradu královnami podzimu: S chryzantémami je to hračka

Od   | 

Ne nadarmo se říká, že chryzantémy jsou královnami podzimu. Pochmurné období rozzáří svými barevnými květy, a přestože je mnozí vnímají jako hřbitovní rostliny, zahradám také sluší. Umístit je lze nejen do záhonů, ale i na balkon, či terasu, čímž probarví každé zákoutí. Jak chryzantémy pěstovat a jakou péči ocení?

Chryzantémám se říká také dušičky, právě proto, že kvetou v tomto období. Zdroj: Pixabay

Zaměřte se na druh

Existují druhy chryzantém, které zimu zvládají poměrně lépe a je vhodné tedy začít s nimi. Vsaďte na Chrysanthemum rubellum nebo Chrysanthemum  indicum, které jsou mrazuvzdorné, a jsou určené zejména k dlouhodobému pěstování. Chryzantémy kvetou do listopadu a svědčí jim zkracující se dny. Kromě druhu se můžete zaměřit také na samotný vzhled rostliny. Existují chryzantémy drobnokvěté či velkokvěté, od sebe se liší i vzrůstem.

Přednost dejte mrazuvzdorným druhům. Zdroj: Canstockphoto

Vhodné stanoviště a péče

Pokud chryzantémám vybereme správné stanoviště, jejich péče nebude příliš složitá. Ocení slunné místo, které však musí být chráněné. Chryzantémám dopřejte dobře propustnou a vyživenou půdu. Zadržování vody by nesvědčilo kořenům a mohlo by začít docházet k uhnívání. Během teplého počasí jim dopřejte dostatek vláhy tak, aby substrát nebyl nikdy suchý. Průběžně také odstraňujte nechtěný plevel. Chryzantémy nebývají často napadány škůdci, nicméně při deštivém období je může ohrožovat skvrnitost, které je možné předcházet chemickým postřikem, jakmile se v začátku objeví. Odkvetlé květy se snažte odstraňovat, protože rostlina nasadí na mnohem více květů a vydrží déle. Pokud na výhonu vidíte pouze 3 – 4 poupata, můžete je rovnou zaštípnout.

Ze zahradnictví rostliny přesaďte do větších nádob a k zemině přimíchejte trochu rašeliny. Do záhonů je ideální chryzantémy vysazovat až na jaře, proto se je přes zimu snažte přezimovat v květináčích.

 

Chryzantémy umístěte na slunné místo.
Zdroj: Pixabay

Hnojit?

Na jaře, v létě a ještě začátkem podzimu se snažte alespoň jednou nebo dvakrát měsíčně chryzantémy přihnojovat speciálním hnojivem. To má však smysl pouze do té doby, dokud jsou poupata v podobě nevybarvených kuliček. 

Hnojení má smysl jen do té doby, než se poupata zbarví.
Zdroj: Pixabay

Jak je to s přezimováním?

Před zimou neodstraňujte suché stonky, ale tuto práci ponechte až na jaro. Pokud máme chryzantémy vysazené v záhonu, je potřeba je ochránit mulčovací kůrou nebo jehličnatým chvojím. Na jaře poté ochranu odstraníme a chryzantému necháme růst. Během silných mrazů je ještě můžete přikrýt bílou netkanou textilií. Nezapomínejte ani na střih před zimou. Rostlinu zkrátíme zhruba o polovinu, a to ještě předtím, než udeří mrazy. 

 

Km (ne)jen pro dlažbu na terasu?

 

Přezimovat lze chryzantémy i v květináčích a nádobách – ovšem ty mrazuvzdorné. Na zimu je umístěte na místo kde je světlo a kde se teplota pohybuje mezi 5 – 8 stupni. Ideální je zimní zahrada, nevytopená chodba, nebo garáž s denním světlem. Ven je přemístíme tehdy, kdy je cca 13 stupňů. Rostlinu lze přezimovat i doma, nicméně počítejte s dřívějším kvetením. 

Přes zimu přezimujte květiny v chladné místnosti, nebo přímo na zahradě. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Česká zahrada, Podzimní zahrada, Barevná zahrada po celý rok

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login