Dětské pokoje
Přizpůsobte správně byt batoleti a dejte si kafe a nohy nahoru. Užijete si to oba dva!
Zatímco v první měsících potřebují děti zejména naši vřelou náruč, s prvním popolezením a nejistými krůčky začnou objevovat svět. Ten, co jim je nejblíž a kde tráví nejvíce času – domov. Je proto nasnadě, že jim nové teritorium musíme maximálně uzpůsobit, zejména tak, aby bylo bezpečné.
Místo na spaní je základ
Než se pustí do velkého objevování, bude váš potomek nejvíce času trávit v postýlce. A ať už vyberete jakoukoliv, nejdůležitější je kvalitní matrace, která miminku nebude už od malinka ničit záda. Vyberte vhodnou matraci, ideálně takovou, která bude mít snímatelný pratelný potah a označení anti-alergenní. Poté stačí do postýlky umístit mantinel, a to okolo celé postýlky. Pamatujte, že je potřeba jej uchytit provázky, aby nedošlo k sesunutí na miminko. Vyberte taktéž vhodnou přikrývku, která miminko v noci zahřeje. V prvních měsících se osvědčuje i spací pytel, ve kterém se dítko cítí bezpečně a navíc se neodkope. Polštář se zhruba do 7 měsíců miminku nedává.
První dva roky je nejvhodnější postýlku umístit do ložnice ,a pokud možno co nejblíže k tomu, kdo bude k miminku vstávat. Je to zejména kvůli bezpečnostním a praktickým důvodům, protože jakmile budete v noci k miminku vstávat, budete ho mít ihned vedle sebe. Po dvou letech už můžete postýlku přesunout do dětského pokoje, avšak důležité je, aby byla vybavena ohrádkou, která by zabránila případnému pádu. V dětském pokoji neumisťujte postýlku bezhlavě. Rozhodně by neměla být naproti dveřím nebo přímo pod oknem. Živé květiny nechte na pár let v jiné místnosti. I přestože vypadají pěkně a pokoj rozzáří, přitahují nechtěný hmyz a ubírají kyslík.
Pokud v ložnici nemáte dostatek prostoru pro postýlku i přebalovací pult zároveň, pak je skvělou variantou postýlka se zabudovaným přebalovacím pultem, kterých je na trhu mnoho. Nejen že ušetří cenné místo, ale zároveň se jedná o velmi praktickou variantu. Přebalovací pult by měl mít výšku minimálně 95 cm, přičemž okraj pultu by měl být alespoň 20 cm, aby se zabránilo pádu miminka. Postýlka může růst s dítětem. Jakmile dítě povyroste, docela snadno ji můžete přestavět na regulérní postel.
Nezapomínejte na koupelnu
Kromě místa na přebalování budete muset uzpůsobit i koupelnu, kde se bude miminko koupat. Ideální je pořídit obyčejnou dětskou vaničku. Vaničky s tvarovaným dnem jsou nepraktické – i přesto, že v nich miminko lépe drží, se odborníci shodují, že je lepší koupit obyčejnou vaničku s rovným dnem. Miminka do 4 týdnů po porodu nemají tělesnou termoregulaci a neumějí udržet tělesnou teplotu, proto před koupáním koupelnu dobře vytopte, aby miminku nebyla zima. Vaničku opatřete látkovým lehátkem, osvědčila se i molitanová podložka, kterou je však třeba po určité době vyhodit a pořídit novou.
Nezapomeňte na podlahu!
Kde si děti nejčastěji hrají? Přece na podlaze. Na ní začíná i první popolezení a první nejisté krůčky až po celkem rychlý běh. Je proto důležité, aby podlahová krytina byla zdravotně nezávadná a ideálně teplá. Vhodné jsou všechny přírodní materiály, jako je linoleum, marmoleum, korek nebo dřevo. I tak je vhodné materiál doplnit kusovým kobercem, který nejenže správným dekorem navodí vhodnou atmosféru, ale bude i příjemným při hraní na zemi. Máte-li už stávající podlahovou krytinu, která úplně neodpovídá požadovaným parametrům, můžete na ni položit polyuretanové čtverce. Ty poskládáte do požadovaného formátu a děti velmi baví, protože jsou barevné a s obrázky.
Pozor na všechna lákadla
Jakmile miminko leží, je vše jednodušší. Ovšem zvrat nastává, jakmile začne lézt a poznávat okolní svět. A to nejen rukama, ale i ústy. Na tento okamžik je důležité se připravit a veškeré předměty, které by mu mohly ublížit, umístit do dostatečné výšky, kam nedosáhne. Obzvlášť nebezpečné předměty je nejlepší z bytu úplně odstranit. Nezapomeňte zabezpečit i elektrické zásuvky pomocí záslepek tak, aby se k nim dítě nemohlo vůbec dostat. Opravdu dobře zavírejte dveře, aby si dítě nemohlo mezi dveře zabouchnout prsty nebo celou ruku. Při vaření umísťujte horké hrnce a pánve co nejdále od hrany pracovní desky, aby se na dítě nemohly překlopit. Samozřejmostí je zabezpečte rohy stolů proti nepříjemnému bouchnutí do hlavy pomocí speciálních chráničů.
Fotogalerie:
A jak opravdu rychle uklidit?
You must be logged in to post a comment Login