Rady a tipy
Privátní bunkry na klíč: Možnost, po které sahá stále více Čechů
Vzhledem k aktuální situaci se stále více lidí zajímá o to, zda se v blízkosti jejich bydliště nenachází kryt civilní obrany, kolik jich kde je a jaké jsou jejich kapacity. A v neposlední řadě se začínají informovat o možnosti nechat si postavit bunkr vlastní. Jaké máte možnosti?
Kryty civilní obrany v Česku
Stálé úkryty civilní obrany jsou využívány k ochraně obyvatel před účinky zbraní hromadného ničení. Dle údajů od Hasičského záchranného sboru ČR se jich v Česku nachází kolem 6 tisíc, jejich kapacity se různí. Nejvíc jich najdete v Praze, kde jako kryt slouží mimo jiné část metra nebo Strahovský tunel. V Brně jsou to Denisovy sady, u menších měst například sklepy kina. Celková kapacit bunkrů je něco málo přes čtvrt milionu obyvatel. V současnosti neexistují přesné ukazatele, které by vás mohly na nejbližší kryt upozornit. Seznam krytů je veřejně dostupný na stránkách www.hzscr.cz, nenajdete zde však adresy, ale evidenční čísla úkrytů.
Privátní bunkry
Aktuální situace může vést spoustu lidí k myšlence udělat si kryt doma, podobně to mají lidé žijící v oblastech, kde se vyskytují tornáda. To, zda začít uvažovat o bunkru (nejen kvůli aktuální situaci, ale i případným dalším), necháme čistě na vás. Rádi poskytneme informujeme.
Chcete mít kryt doma?
Pokud patříte k lidem rozmýšlejícím se nad tím, že si udělají kryt doma, máte na výběr ze dvou možností – buď využijete služeb specializovaných firem, nebo si jej postavíte svépomocí. Stavba svépomocí je možná, ale zabere vám to delší čas. Chcete-li postavit podzemní bunkr, měl by být na vašem pozemku, ideálně přímo ve sklepě. Doběhová vzdálenost bunkru by neměla být více než 500 až 800 metrů. Čím blíže, tím lépe.
Při stavbě bunkru je třeba držet se obecných zásad – vyberte místo se štěrkovou půdou, zde vykopejte díru hlubokou 4 metry, abyste mohli zkontrolovat hladinu podzemní vody. Pokud bude místo v pořádku a nezaplaví se, můžete začít. Přesný návod na stavbu podzemního bunkru vám psát nebudeme, na internetu je jich mnoho – podle toho, jaký použijete materiál, vybavení a práce, vás kryt vyjde od několika set tisíc korun výše.
Kolik stojí protiatomové kryty?
Podzemní kryt si samozřejmě můžete nechat postavit na klíč – malý podzemní úkryt o velikosti 3 x 4 metru seženete od 850 tisíc korun, standardní bunkr o velikosti 48 metrů čtverečních začíná cena na třech milionech. Čím větší bunkr s větší ochranou, tím dražší jeho stavba bude. Ceny jsou však individuální, nejde o něco, co by se stavělo ve velkém. Při stavbě bunkrů se bere v potaz také riziko v místě, kde má být kryt vybudován. Nemá smysl do něj investovat příliš mnoho peněz v místě, kde je riziko minimální.
ZAJÍMAVOST: V USA najdete hned několik bunkrů, které vám svým vzhledem mohou připomínat pětihvězdičkový hotel. Jeden z nich byl vybudovaný v roce 1962 v západní Virginii, který měl v případě války ochránit celý americký kongres (600 zaměstnanců) po dobu 45 dní.
Z jakých možností si člověk může vybírat?
Vybírat si můžete z několika podob krytů – může být podzemní, částečně zapuštěný, ale i nadzemní. Součástí stavby by však měl být nouzový východ a kvalitní filtrační zařízení. Specializované kryty jsou mnohem odolnější než kryty, které si uděláte z běžného sklepa u vás doma. Cena úpravy sklepa na nouzový protiatomový kryt vás vyjde na desítky až stovky tisíc korun. O vyšší zabezpečení se postará přidaná kovová konstrukce a stínící vrstva.
Protiatomové kryty však nejsou myšleny jen jako ochrana proti případnému atomovému útoku. Kryty a bunkry mají zabezpečit ochranu osob před různými nečekanými událostmi velkého rozsahu, které nastávají v důsledku přírodní nebo lidské činnosti. Může se jednat například o tornádo.
Jak může vypadat váš kryt?
Průměrný kryt vybavený pro přežití 4 až 6 osob po dobu tří měsíců, vás vyjde na 3 miliony a více – stěny mají tyto kryty ze železobetonu, jsou postaveny v hloubce tří metrů. Většina privátních krytů se skládá z několika místností, mají vlastní zásobárnu vody, napojení na monitoring meteorologické, radiační i chemické situace, dále pak systém varování před událostí. Vše je pak skryto za pancéřovými dveřmi.
Švýcarsko je privátních bunkrů plné
Hodně privátních bunkrů najdete například ve Švýcarsku (ačkoliv jde o neutrální zemi), kde je lidé začali ve velkém budovat v soukromých rodinných domech od 60. let minulého století. Od roku 1978 má dokonce každý tamní dům nějaký úkryt povinně – případně musejí jeho majitelé přispět na údržbu a budování veřejného krytu.
Ne všechny tyto kryty jsou na první pohled viditelné – některé jsou maskované jako rodinné domy, stodoly, ale i přírodní výtvory. Bunkrů je kolem 20 tisíc, dále pak přes 300 tisíc nejrůznějších úkrytů.
Stavba bunkru svépomocí
Dobrý bunkr poznáte tak, že jej nepoznáte – nebudí pozornost a je zkonstruovaný tak, že vám poskytne dostatečnou ochranu. Bunkr by měl být nejen funkční, ale i dostatečně zásobený. Před stavbou se musíte zamyslet nad tím, kolik lidí se ve vašem bunkru bude ukrývat, jaký je důvod jeho existence (před čím vás má ochránit) a jak dlouho by vám měl dokázat ochraňovat.
Důvody pro stavbu vlastního krytu?
Lidé staví kryty z nejrůznějších důvodů – někteří chtějí místo, kam se uchýlí v případě, že by došlo k rozpadu vlády a nastalo rabování a panika. Další staví místo, kde přečkají nejrůznější přírodní pohromy. Podzemní bunkr vás může ochránit také před jaderným spadem a tím nejhorším z radiace – zde však hraje významnou roli to, jakým způsobem a z čeho byl bunkr postaven. Nejzásadnějším z měřítek je to, kolik lidí se ve vašem bunkru ukryje a na kolik dní. Podle toho musíte mít neustále vytvořené zásoby. Pokud nemáte dostatek místa a dostatek zásob, kryt nebude fungovat dostatečně dlouho. U svého bunkru musíte myslet také na vodovodní systém s tekoucí vodou a filtrační systém. Protože budete zavřeni pod zemí bez oken, musíte myslet také na filtraci vzduchu. Musíte promyslet také otázku sanitace – jak vyřešíte sprchování? Pokud budete mít suchou toaletu nebo chemické WC, jak se budete zbavovat odpadu?
Bunkr ve formě nákladního kontejneru
Hodně lidí, kteří se rozhodli pro stavbu krytu svépomocí, došli k tomu, že je mnohem jednodušší pořídit si ocelový nákladní kontejner, než se pouštět do nové stavby. Teoreticky to zní jednoduše – vykopat díru, do které umístíte kontejner, vybavíte ho a máte hotovo. Prakticky je to ale složitější. S kopáním do země problém nebude, první potíže však nastávají už při tom, že mají kontejnery pouze jeden vchod a východ. Pokud budete potřebovat utéct a vchod bude zatarasen, neutečete.
Další nevýhodou je váha hlíny nad kontejnerem – časem může dojít k propadu a zřícení stropu. Tam, kde je hodně vody, se může držet v oblasti se stropem. Kontejnery jsou dále náchylné k reznutí, spíše než podzemí jim sluší sucho. V případě stavby bunkru je tedy jasné, že si připlatíte. V opačném případě vám bude jeho stavba zbytečná. Nikdo se nechce jít skrýt někam, kde bude zřícený strop a kde se budou uvolňovat chemikálie.
Luxusní bunkry v Česku?
I v Česku se najde pár luxusnějších bunkrů. Jeden z nich stojí u Českého Brodu, kde s jeho výstavbou začala československá armáda společně se Sověty. Stavba bunkru trvala deset let, později byl tento armádní projekt odkoupen developerskou firmou, která se z něj rozhodla postavit luxusní bunkr. Nemovitost se jménem Oppidum, se rozprostírá na výměře asi 24 tisíc metrů čtverečních a dokáže ubytovat až 50 osob. Celý bunkr se skládá z několika apartmánů, které jsou plně vybaveny.
Zdroj: hzscr.cz, svycarska-demokracie.cz, wikipedia.org, top-armyshop.cz, svepomoci.cz, SÚJB
You must be logged in to post a comment Login