Zahrada

Přírodní zahrada je název pro zahradu, která vyhovuje vašim podmínkám. Které to jsou?

Od   | 

Pod pojmem „přírodní zahrada“ si často lidé představují zahradu plnou plevele, která si žije vlastním životem a není příliš atraktivní. To není vůbec pravda. Přírodou může být inspirovaná užitková část zahrady, ale právě i ta dekorativní. Poradíme vám, jak na to.

Přírodní zahrady mají snad tisíce podob. V zásadě jde však o zahradničení, které je prováděno v souladu s přírodou. Ovšem, ještě před tím, než budete moci o takovou zahradu pečovat, je důležité ji k přírodě přiblížit. Jednoduše řečeno, přizpůsobit danému stanovišti. To znamená uvědomit si jeho vlastnosti, zejména vlastnosti prostředí. Proto popřemýšlejte nad tím, jakou máte na zahradě půdu, na jakou světovou stranu je exponovaná, jak se pohybují roční teploty nebo jaké jsou roční úhrny srážek.

Taková důkladná prověrka stanoviště se vám může zdát jako hloupost, ale právě díky tomu zjistíte, kterým druhům rostlin se bude na zahradě dařit, takže jejich výběr bude mnohem jednodušší. Navíc zajistí velký efekt a omezí samotnou údržbu. Rovněž se vyplatí použít rostliny, jež mohou být potravou pro hmyz nebo drobné živočichy. Zlepšíte biologickou rozmanitost a zajistíte si přítomnost přirozených nepřátel škůdců, čímž omezíte potřebu používání chemických přípravků.

Přítomnost užitečného hmyzu a přirozených predátorů můžete podpořit také krmítky nebo budkami pro ptáky, hmyzími hotely, včelími domky i úkryty pro netopýry, kteří jsou hmyzožraví a jejich trus je skvělým hnojením. Pokud si však nebudete umět s některými problémy na zahradě poradit, sáhněte raději po přírodních prostředcích a repelentech. Pomohou rovněž po domácku vyrobené výluhy z kopřiv, listů z ořešáku, tabáku nebo přesličky. Pesticidy raději úplně vypusťte.

Hnízdní budky obstarají na zahradě přítomnost hmyzožravých ptáků. Ti výborně nahradí postřiky na ovocné stromy.

Proti plevelům účinně bojuje zase mulč. Také udržuje, zejména ten organický, půdu kyprou a vlhkou. Není proto potřeba tolik zalévat. Stačí párkrát do týdne, ale zato vydatně. K tomuto účelu výborně poslouží odstátá dešťová voda, kterou můžete zadržovat v nádržích nebo třeba v menším jezírku, díky němuž se vám budou na zahradě zdržovat ropuchy i jiné žáby živící se housenkami a plži.

A zapomeňte na exotiku, ať už se to týká samotných rostlin, použitého kamene či dřeva. Volte vždy domácí dřeviny, druhy rostlin, kámen z blízkého kamenolomu nebo typické dřevo pro danou oblast. Všechny prvky na zahradě by měly být vyvážené, protože jedině tak vytvoříte oázu zeleně, kde se všichni cítí dobře – vy, rostliny i živočichové.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login