Inspirace

Čemu dát přednost: Přírodním materiálům, nebo imitacím?

Od   | 

Při zařizování domova, si určitě budete pokládat otázku, jaké materiály zvolit. Přírodní mají jistě v domácnosti místo. Dřevo působí hřejivě a chladnější kamen či mramor zase nadčasově a elegantně. Ale čím dál oblíbenější jsou i imitace a například na sedací soupravu dáte nejspíš přednost syntetické látce s povrchovou úpravou, díky které se sedačka udržuje mnohem lépe. Je zřejmé, že spousta lidí může narazit na dilema, zda přírodní materiál nebo jeho napodobeninu. Jaké mají výhody a nevýhody?

Dřevěné prvky by neměly chybět v obývacím pokoji. Zdroj: Home Style

Příroda nebo imitace?

Už dávno neplatí, že z imitací umělotina přímo čiší. Dnes jsou již natolik vypracované a detailní, že máte problém je od originálu rozeznat. Umělý kámen a mramor je doplněn žilkováním a dá se sehnat v nejrůznějších barevných variacích, stejně jako je tomu v přírodě. Napodobeniny dřeva mají typické suky, patinu i praskliny. Samozřejmě, vůně dřeva součástí není.

Umělé, nebo přírodní tkaniny?

Masivní dřevo, nebo jeho náhrada?

Z hlediska ceny v tomto srovnání vítězí jednoznačně imitace. Mezi ně řadíme především lamina, vysokotlaká lamina, moderní umakarty apod. Všechny jsou k dostání v různých barvách, dekorech a variantách. Dobře se udržují, opracovávají a ani kvality se nemusíte bát. Překvapivě jsou mnohem odolnější než originál. Nevadí jim tolik voda, zvládají opotřebení, mechanické poškození i necitlivé zásahy dětí či domácích mazlíčků. Dřevo je o něco citlivější, především to neošetřené. Nesnese vodu a dlouhodobou vlhkost. Škodí mu časté změny teplot, pracuje a mění se. Smrk, borovice a další měkká dřeva jsou náchylná na mechanická poškození.

Pokud přírodní dřevěné materiály milujete a rozhodně se jich nechcete vzdát, dejte přednost stoprocentnímu masivu nebo průmyslově vyráběným dřevěným materiálům. I na masivní dřevo samozřejmě působí UV záření, vlhkost apod. Rozdíly jsou v různé tvrdosti a v odolnosti proti vodě podle objemu pryskyřice. Při výběru si nechte poradit a informujte se o vlastnostech vámi vybraného dřeva, abyste pak nebyli nemile překvapení. Průmyslově vyráběné dřevěné materiály (laťovky, dřevotřískové a dřevovláknité desky apod.) se pyšní hlavně homogenním chováním. Dřevo se nekroutí ani vlivem klimatických podmínek, je maximálně využito, takže nevzniká hromada odpadu a ušetří se spousty stromů.

Kam dát dřevo a kam imitaci?

Přírodními dřevu dejte přednost především u nábytku. Dřevěné podlahy je lepší využít v ložnici, v koupelně a jinde, kde není podlaha tak namáhaná. Imitace jsou vhodné v místech, kde by se klasické dřevo mohlo hodně poškodit či zničit. V koupelnách volte raději imitace, popřípadě exotické dřeviny, které jsou velmi odolné (např. teak). Cena je ovšem mnohem vyšší.

Dekory lamina velmi věrně napodobují přírodní dřevo. Zdroj: Kuchyně Schuller

Přírodní kámen a jeho přednosti či nedostatky

Přírodní kámen je stále velmi populární hlavně pro svůj nesnadno napodobitelný vzhled, i když jsou imitace čím dál zdařilejší. Velmi oblíbená břidlice, která se používá hlavně na obklady, má tak krásné odstíny barev, které se umí na slunci různě proměňovat, že ji žádná úprava nemůže nahradit.  Za zmínku stojí rovněž odolnost a životnost některých druhů přírodních kamenů. Odolností je proslulá přírodní žula, kterou můžete vidět hlavně na kuchyňských pracovních deskách, podlahách do kuchyně či na obkladech krbů. Také pískovec, břidlice a křemenec jsou odolné. Často se používá také mramor, který je ale vhodnější tam, kde není vystaven takové zátěži. Cena přírodního kamene je samozřejmě o mnoho vyšší než imitace. Na druhou stranu jakýkoliv interiér, kde je použit, stoupá na ceně.

Kamenná deska v kuchyni vydrží takřka všechno – rozpálené hrnce, krájení, mastnotu… Zdroj: Granit Holec

Výhody a nevýhody umělého kamene

Základem umělého kamene je kamenná drť a dále pojiva a různé příměsi. Vyniká odolností, životností. K dostání jsou dnes velmi vkusně vypadající kousky, které se hodí do interiérů a stejně tak i do exteriérů. Velkou předností imitací je především cena. Například napodobenina mramoru se dá koupit za několik set korun za metr čtvereční. Originál stojí mnohem více. Mnohem méně také váží, což je častým důvodem toho, proč si lidé umělý kámen pořizují častěji do bytu. Celkem běžné jsou imitace přírodních kamenů formou keramické dlažby. O jejích přednostech jsme se asi všichni přesvědčili, určitě každý z vás už někdy po ní chodil.

Koženka, ekokůže nebo přírodní kůže?

Díky vlastnostem je přírodní kůže naprosto nezaměnitelná. Je ale nutné o ní správně pečovat a některé typy kůží nejsou vhodné do rodin s dětmi a domácími mazlíčky. Jejich jemnost by jejich zacházení zkrátka nevydržela. Proto je vhodné do namáhaných prostor volit kůže s ošetřením, které nápor vydrží. O tom, který materiál to je, to vám prozradí výrobce, existují i kožené materiály, kterým nevadí vylité červené víno nebo třeba lak na nehty. Obojí snadno odstraníte.

Mezi imitace přírodní kůže patří například různé koženky, ekokůže a regenerovaná kůže. Udržují se celkem snadno, jsou levnější a k dostání v mnoha barvách a vzhledech. Stačí je lehce omývat běžnými prostředky nebo přípravky, které jsou vhodné na ošetřování umělých kůží. Zvláště levné materiály ovšem nevydrží dlouhou dobu a po pár letech se často stává, že praskají.

Některé tipy koženého čalounění se velmi dobře udržují, stačí jen vlhčené ubrousky nebo obyčejný hadřík a voda. Zdroj: Natuzzi Italia

Fotogalerie:

Látkovou, nebo koženou sedačku?


You must be logged in to post a comment Login