Zahrada

Připravte skleník na zimu: Ukliďte a vydezinfikujte

Od   | 

Na podzim většinou nevíme, kam na zahradě skočit dřív a opomíjet bychom neměli ani skleník. Jeho zazimování je potřeba udělat dříve, než přijde první silný mráz. Základem je úklid, vyhnojení a desinfekce.

Také skleník vyžaduje před zimou potřebnou péči. Zdroj: Pixabay

Začněte půdou

V první řadě je nutné se pustit do úklidu a skleník zbavit veškerých zbytků rostlin a zeleniny. Je potřeba si uvědomit, že pokud pěstujeme jeden druh zeleniny na stejném místě, může postupem času začít oslabování růstu, jelikož půda je zkrátka vyčerpaná a nedokáže rostlině dát dostatek potřebných látek a vitamínů. Popřemýšlejte nad kompletní výměnou půdy, ideálně tou z kompostu, která do skleníku vnese dostatek živin. Jestliže ve skleníku chceme použít kompostovanou půdu, neměl by být samotný kompost mladší než tři roky, protože jinak hrozí, že si do skleníku přinesete plevel, který nadělá paseku. Pokud se vám do tohoto kroku nechce, zryjte alespoň všechnu půdu, díky čemuž se zemině dostane kyslík a půda se promíchá. 

Pro skleník použijte kompostovanou půdu starší, než tři roky. Zdroj: Mountfiled

Skleník vydezinfikujte

Po základním úklidu a zrytí, nebo obměnění půdy se dejte do samotné dezinfekce, která skleník zbaví nechtěných plísní, či škůdců. Pro dezinfekci používáme speciální přípravky, které lze zakoupit v hobby marketech či zahradnictví. K ruce si lze vzít i výrazně levnější manganistan draselný, který známe spíše pod pojmem hypermangan. Jedná se o účinnou chemickou látku, která skleník a jeho zeminu ochrání nejen před škůdci, ale i před houbovými chorobami. Připravte si silný roztok hypermanganu, nebo se řiďte pokyny speciálního přípravku a půdu pořádně prolijte. Pokud v zemině najdete larvy a zárodky škůdců, zkuste použít dusíkaté vápno, které funguje jako ochrana vůči plevelu. 

Dopřejte si na zahradu nezámrzný ventil

Někteří dezinfikují skleníky pomocí dýmovnice, nebo zápalných prskavek. V tomto případě jedno ze zmíněných zapálíme a 12 hodin necháme skleník uzavřený. Při této metodě je potřeba mít nasazený respirátor, nebo alespoň roušku a prostor skleníku co nejdříve opustit. Po dvanácti hodinách skleník otevřete a nechte alespoň jeden den větrat. 

Zkontrolujte technický stav skleníku

Nakonec je nutné prohlédnout stav skleníku jak zevnitř, tak zvenku. Zkontrolujte zejména skla a rámy. Sebemenší skulinku opravte a nakonec promažte pohyblivé části. Před zimou je ideální také umýt okna zevnitř a naopak mytí venkovních nechat až na jaro. Prohlédněte také všechny šrouby, které případně dotáhněte a zkontrolujte i kondici výplní mezi skly. Odborníci také doporučují ponechat po celou zimu skleníky zavřené. Při větší sněhové nadílce přeházejte několik lopat sněhu do skleníku tak, aby vznikla větší vrstva. Pomalým táním sněhu se vsákne voda do půdy postupně a udrží svou vlhkost opravdu dlouho.

Nakonec nezapomeňte skleník zkontrolovat. Zdroj: Pixabay

 

Fotogalerie:

 

Hledáte originální svítidla na zahradu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login