Zahrada

Připravte jahodníky na příští sezónu: Tipy pro bohatou úrodu

Od   | 

Jahodníky jsou oblíbenou plodinou mnoha zahrádkářů. Jejich sladké, šťavnaté plody zpravidla každému připomínají slunné letní dny. Ačkoliv se může zdát, že jahodníkům po sklizni v létě již nemusíme věnovat pozornost, opak je pravdou. Právě nyní, v září, je nejlepší čas pečovat o jahodníky, abychom se v příští sezóně mohli těšit z vysoké úrody. Ujistěte se, že dodržujete uvedené tipy, a vaše jahodníky vás odmění bohatou sklizní.

Ořezávání starých listů

Ořezávání starých listů u jahodníků je jedním z klíčových postupů, který je často opomíjen, ale má zásadní význam pro zdraví a produktivitu rostliny. Po skončení sklizně, obvykle na konci léta, mohou listy jahodníků vykazovat známky poškození od slunečního záření, chorob nebo škůdců. Tyto poškozené listy nejenže odebírají rostlině energii, kterou by mohla využívat pro růst nových listů a plodů, ale také představují ideální prostředí pro rozvoj chorob, škůdců a plísní.

Odstraněním těchto starých listů se snižuje riziko šíření infekcí a poskytuje se rostlině čerstvý start do nového vegetačního období. Když ořežete staré listy, zvýšíte tím cirkulaci vzduchu kolem rostliny. Kromě toho pravidelným ořezáváním udržujete rostlinu kompaktnější a usnadňujete si tak péči o ni i samotnou sklizeň. Pro tento úkon je ideální používat ostré nůžky, které před ořezáváním důkladně dezinfikujte, aby se zabránilo přenosu nemocí mezi rostlinami.

Tip: Abychom jahodníkům pomohli přečkat chladnější měsíce, je dobré je zakrýt vrstvou mulče z listí, slámy či dřevní štěpky. Tím zabezpečíme, že kořeny rostlin budou chráněny před ranními mrazíky, které se pomalu, ale jistě blíží. 

Uschlé listy přidejte na kompost a ty nezdravé spalte. Zdroj: Pixabay

Odstranění odnoží

Ačkoliv odnože mohou být užitečné pro množení rostlin, v běžném záhonu mohou být problémem. Pokud je ponecháte, zpravidla způsobí přeplnění záhonu, což vede k snížené cirkulaci vzduchu, vyššímu riziku chorob a snížené produkci plodů na hlavní rostlině. To je dáno tím, že odnože odebírají energii a živiny mateřské rostlině. Proto je důležité pravidelně odstranit odnože, zejména pokud neplánujete rozšiřovat záhon nebo množit jahodníky. Při odstranění odnoží je důležité postupovat opatrně, abyste nezranili hlavní rostlinu. Pokud plánujete využít odnože pro množení, měli byste je odříznout s kouskem kořene a přesadit na připravené místo, kde mohou vyrůst v nové, samostatné rostliny. Odstraněním odnoží nejenže podpoříte zdravý růst a úrodu mateřské rostliny, ale také udržíte uspořádání jahodového záhonu.

 

Dopřejte si novou pohovku nebo křeslo. Stačí nový potah. Kam pro něj?

 

Plánování rotace

Plánování rotace je zásadní prvek v zahradničení, který umožňuje optimalizovat výživu půdy a minimalizovat výskyt škůdců a nemocí. V případě jahodníků se rotace stává obzvláště důležitou, protože tyto rostliny jsou náchylné k řadě specifických půdních chorob, které mohou snížit úrodu a kvalitu plodů. Systematická rotace znamená, že jahodníky nebudou vysazeny na stejném místě po dobu několika let, což umožňuje půdě si odpočinout a obnovit své zdraví.

Jahody jsou často nejoblíbenější rostlinou našich ratolestí. Dopřejme jim péči, kterou nyní tolik potřebují. Zdroj: Pixabay

Kromě toho, střídání jahodníků s jinými plodinami, jako jsou například bobovité rostliny, může obohatit půdu o živiny, které jahodníky potřebují. Bobovité rostliny fixují dusík ze vzduchu a obohacují tím půdu. Pro efektivní rotaci je dobré mít přehledné záznamy o tom, kde byly které plodiny vysazeny v předchozích letech. V ideálním případě by jahodníky neměly být vysazeny na stejném místě častěji než jednou za 3-4 roky. Dobře naplánovaná rotace tak může významně prodloužit produktivní život vašeho jahodového záhonu a zajistit vyšší a kvalitnější úrodu každý rok.

Kdy je čas na výměnu sazenic jahodníků?

Výměna sazenic jahodníků na záhoně je důležitý krok k zajištění dobré a kvalitní úrody. Jahodníky postupně ztrácejí svoji produktivitu po určitou dobu. Doporučuje se vyměnit sazenice jahodníků po 3-5 letech.

Důvodů pro výměnu sazenic je hned několik. Starší rostliny často mají nižší výnos a menší plody. Obnovou záhonu mladými sazenicemi zvýšíte svou úrodu. S věkem se zvyšuje také pravděpodobnost, že rostliny budou napadeny chorobami nebo škůdci. Naopak mladé rostliny často produkují plody s lepší chutí a strukturou.

Jahodníky množíme hlavně odnožemi – šlahouny. Zdroj: Canstockphoto

Zdroj info: Sazenička, Agromanuál, NatureHelp

 

Variabilní pohovka vhodná i do menšího pokoje

 

 


You must be logged in to post a comment Login