Zahrada
Příprava dřeva snadno a rychle
Přípravu palivového dřeva nelze rozhodně podcenit. Někomu to trvá třeba i týdny, ale když na to vyrukujete se správnými pomocníky, může to být i zábava a vše zvládnete raz dva.
Asi nejběžnějším strojem na zpracování dřeva je řetězová pila. Pokud řežete dřevo v lese, pak je třeba sáhnout po silné benzinové pile. Naproti tomu nařezání metrových klád na špalky zvládne i pila elektrická nebo AKU. Stačí vám jen řezací koza a můžete jít na věc.
Benzín, nebo elektrika?
Výběr správné pily je pro pozdější práci klíčový. „Pro přípravu většího množství palivového dřeva a pravidelné řezání v lese i na zahradě sáhněte po pilách benzinových. Disponují silnými motory, vydrží pracovat dlouho, mají vysokou řeznou rychlost a oceníte jejich spolehlivost,“ tvrdí Martin Suchý, expert na pily ze společnosti Mountfield.
Vybírat můžete pily v různých kategoriích – od hobby pil až po profesionální stroje. V případě, že pilu pořizujete poprvé a nemáte s řezáním zkušenosti, určitě zajděte do specializované prodejny a nechte si poradit od odborníků. Benefitem navíc může být autorizovaný servis, široká nabídka příslušenství nebo třeba prodloužené záruky na vybrané stroje.
Kdo používá pilu často a zpracovává velké množství dřeva, protože je u něj doma primárním zdrojem tepla, měl by volit vyšší modely s výkonem motoru od 2,5 kW a řeznou lištou přes 40 cm. Takové pily můžete vzít směle i na práci do lesa. Vynikají prvotřídním zpracováním a najdete na nich i řadu vychytávek, jako např. špičkový antivibrační systém, kovanou lištu s vyměnitelným vrcholem nebo dekompresní ventil, který při startování vypouští část stlačené směsi z válce. Tím se významně sníží potřebná tažná síla na startovacím lanku a startování je daleko snazší.
Pily Shindaiwa vynikají japonskou precizností. Jsou na nich použity prvotřídní materiály a každý stroj je před zavedením do sortimentu podroben nepřebernému množství testů ve vývojových halách. „Jedná se o prvotřídní kvalitu. Jsme opravdu rádi, že se tyto pily na českém trhu rychle etablovaly a neustále si nachází své zákazníky. Spolu s pilami Oleo-Mac, které nabízíme už řadu let, je Shindaiwa druhou špičkovou řadou pil, které oceňují i skuteční profesionálové a experti,“ vysvětlil Martin Suchý z Mountfieldu.
„Tomu, kdo řeže dřevo hlavně na zahradě, bych doporučoval pilu z kategorie farmářských. Jsou výkonné, mají nižší hmotnost a dokonale vyhoví občasným uživatelům. Zvládnou nařezat dřevo na špalky, jsou perfektní na odvětvování. Použít je můžete na zahradě, v sadu, na farmách nebo i ve stavebnictví. Jejich využití je opravdu velmi široké,“ říká Suchý.
Na občasné řezání slabších polen, např. na přitopení v krbu, bude určitě stačit pila elektrická. I tyto stroje mají velmi dobré výkonové parametry, limituje vás pouze nezbytný přívod elektřiny a kabel. Elektrické pily jsou lehčí a mají i nižší pořizovací cenu než benzinové modely. Výborně se hodí např. i na tesařské práce.
U elektrických pil oceníte také jejich nenáročnost na údržbu. Stačí vám hlídat množství oleje a musíte kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý. Bonusem je, stejně jako u většiny benzinových pil, jeho snadné napínání a výměna řetězu bez použití nářadí. Na trhu existují i modely, které v sobě mají zabudovaný systém ostření řetězu, tzv. Powersharp. Stačí pilu spustit, zmáčknout páčku a řetěz se za pár vteřin nabrousí (najdete např. na pile Patriot 240 PS.
Žádný kabel, žádný benzín. Stačí 1 baterie.
Jde to i s baterií! Nevěříte? Díky AKU technologiím, které jsou obrovským trendem současnosti, můžete například řezat dřevo, aniž byste museli řešit benzin nebo přívod elektřiny. Žádné startování šňůrou, žádné hledání zásuvky. Moderní AKU pily totiž pracují na 1 baterii, která může pohánět: sekačku, plotové nůžky, strunovku, křovinořez, vertikutátor, tlakovou myčku atd. Stačí jen baterii snadno přendat z jednoho stroje do druhého.
AKU technika je tichá, ekologická, úsporná a nenáročná na údržbu. Má dlouhou pracovní výdrž (až 180 min. na jedno nabití) a díky masové výrobě už je cenově dostupná všem.
K absolutní špičce v tomto segmentu patří stroje renomovaného výrobce Greenworks s roční produkcí přes 12 mil. strojů. Na českém trhu je exkluzivně prodává společnost Mountfield. Řetězové pily od této značky můžete vybírat hned ve 3 výkonových řadách: 60 voltů, 4 voltů a 24 voltů.
A ke každé pile je na výběr několik typů baterií, jejichž kapacita ovlivňuje výdrž práce stroje. „Zrovna u pily bych doporučoval volit baterii s vyšší kapacitou, ať máte určitou výkonovou rezervu. Jedná se o stroj, který pracuje v extrémně vysokých otáčkách a odběr je logicky vyšší,“ říká Karel Hromada, expert na AKU techniku.
„Při řezání však budete příjemně překvapeni, protože dnešní AKU pily už mají výkonnost i dynamiku benzinových strojů“, dodává Hromada.
Sekera a špalek
Když máte dřevo nařezané na špalky, ať už pomocí řetězové či okružní pily, většinou tím práce nekončí. Zpravidla ho potřebujete dále zpracovat, to znamená špalky naštípat. K tomu je zapotřebí klasická sekera. Kvalitní modely jsou vyráběny v souladu s nejmodernějšími technologiemi a zákazník to při zpracování dřeva ocení. Nejen, že spolehlivě zastanou práci, kterou očekává, ale díky speciálním materiálům jsou neustále ostré a mají dlouhou životnost. Mezi takové patří například špičkové sekery PATRIOT. Mají topůrka z lehkých kompozitních plastů vyztužených skelnými vlákny. Samotné čepele jsou potaženy xylanem, který snižuje tření a zaručuje snadnější průnik do dřeva. Vybírat můžete ze tří modelů podle velikostí: S, L a XL. Všechny jsou vyrobené v Německu a za kvalitu jednoznačně hovoří také to, že na všechny sekery poskytuje Mountfield nadstandardní desetiletou záruku.
Větve nadrtí na malé kousky
Máte na zahradě hromadu větví a nevíte, kam s nimi? Stačí použít drtič nebo štěpkovač. Drtiče je rozsekají na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozsekají větve na trochu větší kousky, štěpky, s nimiž můžete zatopit v krbových kamnech.
Na první pohled je od sebe skoro ani nerozeznáte, základní rozdíl se nachází uvnitř. Drtiče jsou vybaveny noži z prvotřídní oceli, které rozsekají větve na jemnou drť. Štěpkovače pak zpracují prostřednictvím řezného kotouče (rovněž ocelového) větve na trochu větší odštěpky, dlouhé 2,5 – 5 cm. Drtiče i štěpkovače zpracují větve o průměru až 45 mm. Obsluha obou strojů je velmi jednoduchá a díky kolům je jejich přemisťování velmi snadné. Vybírat můžete z modelů elektrických i benzinových.
Metrové klády? Pro štípačku hračka.
S naštípáním klád nejlíp pomůže hydraulická štípačka dřeva. Nejsilnější vertikální model PATRIOT se štípacím tlakem 14 tun rozštípne za 15 minut až 15 metrových klád.
V nabídce elektrických štípaček PATRIOT je horizontální model a silnější vertikální modely pro pravidelnější užívání a větší objem práce. Vybírat můžete ze strojů se štípacím tlakem 5, 8, 10 a 14 tun. A ten nejsilnější z nich, PATRIOT 14 T, si poradí s poleny o průměru až 45 cm.
Nemusíte je namáhavě zvedat, stroj si je díky speciálnímu mechanismu sám přitáhne do štípací polohy. Štípačky PATRIOT se snadným ovládáním splňují rovněž nejpřísnější bezpečnostní předpisy.
Opravdu velké množství dřeva? Žádný problém.
Správný název je sice okružní pila, ale neřekne se jí jinak než cirkulárka. Tento stroj je dlouhodobě nedílnou součástí mnoha domácností. Je to ideální pomocník právě na řezání většího množství palivového dřeva prakticky bez námahy. Modely, které si zruční kutilové ve všeobecném nedostatku předlistopadového režimu vyrobili sami v domácí dílně, vidíme na některých zahradách a dvorcích ještě dnes. Samozřejmě ale platí, že si v současnosti můžete koupit skvělé okružní pily od renomovaných výrobců přesně podle svých požadavků. Navíc jsou vyráběny v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními předpisy, což u těch dělaných doma na koleni býval často problém. Práce s cirkulárkami je velmi snadná a během pár hodin nařežete dřevo na několik týdnů topení.
Podívejte se s námi na pomocníky v akci
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login