Rady a tipy
Co přikládáte do peletových kamen? Aneb čím jsou ty dřevěné pelety slepené?
Líbí se vám designová peletová kamna a slušela by vašemu obýváku či chalupě? Je to nádherný kus techniky, řada lidí ale přemýšlí, zda to topení peletami je stejně přirozené jako štípanými poleny. Není to jen umělý produkt a komfort na efekt?
My dřevěné pelety Waldera na naší pile na jihu Valašska vyrábíme. A rovnou vám řekneme, že dřevěná peleta je 100% složená ze stejné suroviny jako poleno, jen čisté dřevní zbytky, které přirozeně vzniknou na pile při rozmítání kmene na řezivo.
Jak probíhá výroba dřevěných pelet? Když se k nám kmen stromu dostane z lesa, nejdříve ho odkorníme, kůra pomůže zahraníkům, pak odfrézujeme kořenové náběhy, tím vznikne palivo pro místní kotelnu. Hladký kmen putuje dále na pilnici, kde se kulaté boky odfrézují a vznikne dřevařská štěpka. To, co dříve prodávalo jako dřevěné krajinky, slouží dnes jako surovina v papírnách či třeba u výrobců deskových materiálů typu OSB. Dalším rozřezáním kmene na fošny a prkna vzniká docela velké množství piliny, respektive do samotného řeziva jde z objemu kmene jen něco přes polovinu jeho původního objemu, přes 40 % tvořila právě kůra, štěpka a pilina.
No a tím nám vznikla čistá smrková, modřínová či buková surovina pro pelety – pilina, kterou následně usušíme, abychom ji dali vysokou výhřevnost a současně šla dobře lisovat. Lisováním z původního lehkého smrku vytvoříme peletu o objemové hmotnosti přes 1100 kg/m3, která se dokonce potopí ve vodě. Kvalitu pelet vždy představuje certifikace ENplus A1. Díky malému tvaru, dobré manipulaci jsou pak dřevěné pelety ideální pro automatizované topení v interiérových kamnech či kotlích. A fakticky přikládáte ten samý materiál, co soused do krbu, jen místo štípačky potkal na své cestě k vám list pily a matrici peletovacího lisu. A s tím lepidlem to byl vtip, pelety drží pevné samy o sobě díky teplotě a tlaku. Pak už jen zbývá naprogramovat vaše krásná kamna a užít si pohodu s automatickým zapalováním, regulací a živým ohněm. V zemích jako Itálie se peletová kamna stala náboženstvím a zcela nahradila sporáky, kde se udržovala domácí pohoda.
You must be logged in to post a comment Login