Koupelny
Při plánování koupelny myslete na budoucnost: Víme, na co si v ní dát pozor
Při úvahách o novém zařízení koupelny zpravidla strávíme několik dní vybíráním barvy obkladů, správného umyvadla, zrcadla a dlouho také rozjímáme nad barvou ručníků. Většinou nám v této fázi vůbec nepřijde na mysl, že ta samá koupelna bude sloužit ještě za mnoho let, tedy i v době kdy již nebudeme nejmladší a pravděpodobně nás čekají různá pohybová omezení. Ostatně ta mohou nastat i s nepředvídatelným úrazem. Proto bychom koupelnu, jejíž obnova je spojená se stavebními pracemi, měli navrhovat z dlouhodobého hlediska.
Existuje několik kritických bodů, které mohou v momentě, kdy máme problém s pohybovým aparátem, používání koupelny značně ztížit nebo naopak ulehčit. Pokud o nich předem víme a zapracujeme je do plánu, nic nás v budoucnu nemůže zaskočit.
Široké dveře jsou výhra
Měli bychom si uvědomit, že vstup na toaletu či do koupelny v šíři 60 cm, nám neumožní průjezd s invalidním vozíkem ani s chodítkem. Komplikovaný bude i průchod, pokud budete potřebovat pouze pomoci doprovodit někoho do této místnosti – ve dvou zkrátka neprojdete. Nemůžete tedy podpírat při vstupu syna, který má dočasně nohu v sádře ze svého posledního výletu na kole (tedy pokud mu nejsou 2 roky, to ho ponesete v náruči). Řešením jsou dveře s šíří 80 nebo 90 cm. Abychom nezůstali jen u šíře vstupu, přemýšlejte i o směru, kterým se budou otevírat dveře. Zejména v malém prostoru WC, do kterého ještě otevřete dveře, se budete velice obtížně pohybovat.
Toaleta umí i omýt
Muže nastat okamžik, kdy budete potřebovat toaletu zvýšit. Třeba jen na přechodnou dobu kvůli úrazu. V takovém případě lze na toaletu postavit k tomu určený nástavec, který se však může snadno sesunout (a opomiňme fakt, že nepůsobí příliš esteticky a je to další část na omývání pro udržení čistoty a hygieny). Po přechodnou dobu, řekněme pár týdnů či měsíců, lze samozřejmě takový diskomfort zvládnout. Nebo můžete zvolit toaletu, kterou lze v případě potřeby zvednout bez jakéhokoliv sekání či zásahu do koupelny. Výšku můžete měnit až o 8 cm (6 cm nahoru nebo 2 cm dolu pod klasickou výšku).
Proč toaletu s bidetovací sprškou?
Nebuďme troškaři. Z mnoha důvodů je příjemné se na toaletě rovnou i omýt. Ať už proto, že omezení nám neumožňuje klasický rotační pohyb, proto, že je nutná zvýšená hygiena nebo zkrátka proto, že se chceme cítit lépe a svěže. Přesun na bidet může činit potíže. Využít můžete široké nabídky bidetových prkének, spršek či toalet, ve kterých je sprška již zabudovaná. A ne, nemusíte mít ani přívod elektřiny a ani nepotřebujete zvlášť vysokou finanční rezervu. Ve chvíli plánování koupelny je vhodné o této možnosti uvažovat, a byť se prozatím spokojíme s klasickou toaletou, je vhodné myslet na případnou demontáž bidetu a zařízení dokoupit.
V případě, že už tušíte, že by mohl nastat v budoucnu problém s mobilitou některého z členů domácnosti, připravte stěnu rovnou pro snadnou montáž zábradlí, které usnadní usedání a zvedání z toalety.
Umyvadlo
V případě umyvadla je složité vymýšlet předem nějaká opatření, protože jeho výšku ani způsob připojení nelze snadno měnit. Můžeme však minimálně zmínit možnost pořízení umyvadla, které má zapuštěnou zápachovou uzávěru a sifon umístěný v předstěně. Umyvadlo tak zůstává volně přístupné ve spodní části. Při plánování bude rozhodování i tak kompromisem, protože běžná výška umístění umyvadla je 85-90cm, pro invalidní vozík 80cm.
Která WC tlačítka jsou oblíbená?
Sprchový kout versus vana
Kdo by nemiloval ten pocit z teplé, příjemné a voňavé koupele. Ve vaně můžeme relaxovat, diskutovat s partnerem, někteří z nás v ní i usnou. Pokud to prostor dovolí, je vhodné mimo vany mít v koupelně i sprchový kout. V domě je vhodné mít v přízemní koupelně sprchový kout a vanu umístit v té horní. V dnešní době převahy malometrážních bytů i domů s menšími prostory, lze volit vanu s dveřmi.
Pokud prostor neumožní umístění vany i pohodlného sprchového koutu, pak naše volba padá jednoznačně na sprchový kout. V takovém případě je vhodné volit variantu bez vaničky, či s nízkou vaničkou, která nebude překážkou v případě, že zvednutí nohy činí obtíže. Věřte, že i naražené koleno uvítá možnost vstoupit do sprchy ve výšce podlahy oproti klasické vaničce v 15 cm. I zástěnu a vstup do sprchového koutu lze dnes vybírat ve variantách, kde je možné je otevírat dovnitř i ven, otočné, posuvné či tzv. walk in.
Fotogalerie:
Jak si na maximum užít sprchování?
You must be logged in to post a comment Login