Zahrada
Přezimujte balkonové rostliny a těšte se z jejich krásy i příští rok
Téměř celý rok naše balkony, lodžie nebo terasy zdobí nádherné balkonové trvalky. Jenže přichází období zimy a byla by rozhodně škoda se jich nadobro zbavit. Rostlinky mohou truhlíky osadit i na jaře, a vy tak ušetříte nemalé peníze za jarní sázení. Rozhodně se nebojte jejich zazimování a těšte se na jejich krásu i po zimě.
Trvalky rozdělte do dvou skupin
Na balkonech většinou vysazujeme trvalky nepravé, které sice mají vlastnosti jako trvalky a lehce bychom si je mohli splést, nicméně pokud bychom je nechali napospas naší zimy, rozhodně nepřežijí. Právě o tyto druhy je nutné se v zimě postarat a přezimovat je. Patří mezi ně například oleandry, myrty, citrusy, muškáty, begónie, fuchsie, sporýše nebo molice. Pokud byste chtěli chcete zazimovat například petunie, bude to opravdu obtížné.
Kam pro potahové látky, aby vaše pohovka vypadala zase jako nová?
Trvalky také můžeme rozdělit ještě do dvou dalších skupin, a to podle toho, zda se zatahují, či nikoliv. Trvalky, které se umí zatáhnout do země, žádné zazimování ani nepotřebují a můžeme je nechat venku. Těm, které se nezatahují však musíme poskytnout péči přes zimu. Jedná se o takové rostliny, kterým přes zimu zůstává nadzemní část v podobě květenství a listů.
Jak zazimovat
Trvalky na balkoně nebo na terase jednoduše nepřežijí, protože neustálé výkyvy počasí, jako je vítr, déšť, mráz nebo dokonce ostré slunce zkrátka nesnesou. Chybou je také přemístit trvalku ze zimy do přetopené místnosti.
Pro zazimování zvolte světlé, ale pokud možno chladné místo, kam proudí dostatek vzduchu a teplota se zde udržuje mezi 5 až 12 °C. Ideálním pomocníkem pro přezimování rostlin může být například prosvětlený sklep, zimní zahrada, skleník nebo dostatečně chladná chodba. Ještě než rostliny zazimujete, je potřeba jim trochu zkrátit výhonky a důkladně odstranit již odkvetlé části. Rostlinu nezapomeňte i dostatečně prohlédnout, zda ji neokupují nechtění škůdci nebo plísně.
Péče o zazimované trvalky
Jakmile rostliny zazimujete, je veškerá péče téměř u konce. Přes zimu však občas rostlinám dopřejte zálivku a prohlédněte jejich kondici. Pokud vidíte suché listy, raději je odstraňte. Přes zimu by trvalky měly mít substrát trochu vlhký, ale v žádném případě mokrý, nebo naopak úplně suchý. Jestliže máme trvalky na teplejším místě, doporučujeme provést zálivku častěji. Pokud naopak na chladném, dopřejte jim zálivku opravdu jen čas od času. Místnost také občas vyvětrejte.
Jakmile přijde jaro, můžeme začít trvalky pomalu připravovat na vysazení na balkoně. V první řadě zkontrolujeme listy a pokud jsou napadeni škůdci začneme s okamžitým ošetřováním. Trvalky poté přemísťujeme na světlé místo, kde prohlížíme samotné výhonky. Pokud jsou některé suché, nebojte se je odstranit. Ostatní zkrátíme zhruba o polovinu, nebo je můžeme využít k dalšímu množení a řízkování. Jakmile to počasí dovolí a nehrozí žádné mrazy, můžeme trvalky zasadit do nádob a umístit je ven.
Zdroj info: Gardeo, Rady pro chytrého zahradníka, Balkonové rostliny
Fotogalerie:
Lesk a elegance – to jsou látky ve stylu glamour. Kam pro ně?
You must be logged in to post a comment Login