Zahrada
Nastal čas přesazování a množení trvalek
Vypadají vaše trvalky unaveně? Mačkají se na stanovišti, na okraji trsu rostou výrazně lépe než v jeho středu? Už na svém místě jsou dlouho přes pět let? Jiné rostliny nevydržely a na vašem záhonku či skalce po nich zejí nevzhledné „díry“? Je vhodný čas je přesadit a při té příležitosti namnožit a umístit je na další nová stanoviště nebo třeba darovat sousedce.
Jakých trvalek se týká podzimní přesazování a rozsazování? Všech, které právě nekvetou; tařiček, pivoněk, bohyšek, čechrav, dlužich, denivek, chrp, rozhchodníků, třapatek, kakostů, čemeřic a mnoha dalších druhů.
Pokud je účelem přesazení množení rostliny, vybereme pěkné, letité rostliny. Mladší a menší spíše jen přesazujeme pro zlepšení jejich kondice. Mladé trsy jen opatrně vyrýpneme rýčem nebo vidlemi – to je někdy šetrnější – a přesadíme celé. Dělení starších, pěkných trsů provádíme ostrými, nerezivými zahradnickými nůžkami tak, aby řezné plochy byly co nejmenší. Některé choulostivější rostliny bude možná lepší opatrně rozdělit rukama. Po rozdělení nebo jen vyjmutí řádně očistíme trs od všeho suchého, shnilého, napadených, nehezkých částí.
Vyberte nové místo, kam trvalku nebo rozmnožené rostliny zasadíte. Bude dobré obohatit půdu o koupený zahradnický substrát, nebo směs kompostu a kvalitní zahradní zeminy. Přesazujeme vždy do stejné hloubky, v jaké už rostlina dříve rostla. Jedna z nejdůležitějších věcí, které musíme pohlídat při sázení trvalky na nové místo, je aby mezi kořeny nezůstaly vzduchové kapsy, aby rostliny neměly kořeny „ve vzduchoprázdnu“ ale v hlíně. Vzduch u kořenů může rostlinu i zahubit. O nově přesazenou rostlinu se staráme – sledujeme, zda není napadená škůdci či chorobou, zaléváme. Rostlinu kontrolujeme během zimy, že se „chytila“, je ukotvena v zemi, nevyhrabala jí kočka nebo nevyvrátil vítr.
Fotogalerie:
Jak snadno osvětlit zahradu?
You must be logged in to post a comment Login