Rady a tipy

Přepis energií při koupi bytu: Jak správně postupovat?

Od   | 

Přepis energií při koupi bytu je obvykle zodpovědností kupujícího, ale je vhodné mít tuto otázku ošetřenou již ve smlouvě. Tam můžete ve spolupráci s advokátem či realitní kanceláří, která transakci zprostředkuje, specifikovat, zda původní majitel zajistí ukončení smluv s dodavateli energií, nebo zda tento krok ponechá na kupujícím.

Nezapomeňte si spočítat, zdali neexistuje výhodnější dodavatel energií, než ten, kterého využíval váš předchůdce v bytě. Zdroj: Canstockphoto

Jak postupovat při převodu smlouvy?

Pokud se kupující rozhodne převzít smlouvu od původního majitele a tedy zůstat u stejného dodavatele, což může být pohodlné zvláště zpočátku, kdy je příliš mnoho jiných starostí s koupí, je nutné kontaktovat příslušného dodavatele energií. Obvykle je potřeba vyplnit formulář na změnu odběratele a doložit dokumenty, jako je kupní smlouva nebo předávací protokol s vyplněnými stavy energií. Dodavatel energií by měl být kontaktován co nejdříve po převzetí bytu, případně lze domluvy zahájit a „manévr“ oznámit už s předstihem, aby nedošlo k přerušení dodávek či zbytečným nejasnostem. O další související záležitosti se už často postará dodavatel sám většinou je ještě potřeba souhlasné stanovisko prodávajícího. Dejte si však pozor, abyste se kvůli zmíněné pohodlnosti neupsali dodavateli, který je zbytečně drahý, a vše si dobře spočítejte.

 

Kterou pračku vybrat a proč?

 

Co by měl obsahovat předávací protokol?

Předávací protokol je zásadní dokument, který chrání obě strany při přepisu energií. Měl by obsahovat stav měřidel (elektroměru, plynoměru, vodoměru) ke dni převzetí bytu a podpisy obou stran. Tento dokument může být vyžadován při komunikaci s dodavatelem energií a slouží jako hlavní materiál, podle kterého se dodavatel bude řídit vypořádání spotřeby. Přeplatky nebo nedoplatky za období před přepisem energií jsou benefitem či zodpovědností původního majitele. Tento aspekt by měl být zmíněn ve smlouvě, aby bylo jasné, že veškeré závazky týkající se energií do data předání bytu řeší prodávající. Kupující hradí pouze náklady za období od převzetí bytu. Kdyby byly přeplatky či nedoplatky vyčísleny později, ale týkaly se doby před převzetím bytu, tak jako tak jsou zodpovědností strany prodávající.

S vodou to bývá v bytě jednoduché,  stačí odběr přepsat na SVJ. Zdroj: Hansgrohe

Kdy je potřeba uzavřít novou smlouvu?

Pokud kupující nechce pokračovat ve smlouvě s původním dodavatelem, může si vybrat jiného. V takovém případě je třeba podepsat novou smlouvu co nejdříve, aby byl zajištěn plynulý odběr energií. Každý, tedy i nový odběratel, má právo si dodavatele vybrat svobodně. V případě vody a tepla bývá odběr často spravován společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytovým družstvem. Kupující by měl kontaktovat správce objektu, aby zajistil přepis odběru na své jméno, a pak již stačí pravidelně hradit poplatky SVJ či družstvu spolu s dalšími, jako je např. fond oprav či svoz odpadu. Doporučujeme každopádně co nejdříve po koupi a předání bytu kontaktovat SVJ či družstvo nejen ve věci energií a zjistit si, které všechny náležitosti budou potřebné. Vyhnete se tak mnohým obtížím.

Na co si dát pozor?

Klíčové je nezapomenout na včasnou komunikaci s dodavateli energií. Kupní smlouva by měla obsahovat všechny detaily týkající se přepisů, aby se předešlo případným sporům. Kromě toho je vhodné si ověřit, že všechny dluhy za energie jsou vyrovnané. Kupující tím ušetří čas i starosti. Důsledné ošetření těchto kroků zajistí bezproblémové převzetí bytu i plynulou dodávku energií.

Zdroj info: Občanský zákoník, vlastní autorčině zkušenost

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login