Zahrada

Přehled základních jarních postřiků podle druhů pěstovaných plodin a květin

Od   | 

Každý rok je to stejné, zahrádkáři, který pro svou potěchu na malé zahrádce pěstuje pár ovocných stromků, růže a trochu zeleniny, jde na jaře hlava kolem, kdy provést jaké postřiky. Nemluvíme teď o profi sadařích a zahradnících, ti mají zcela jiné, mnohem náročnější harmonogramy, my ale přinášíme přehled toho nejzákladnějšího pro některé stromky a rostliny, které má v zahradách i mnoho amatérských zahradníků.

Při postřiku se vždy chraňte. Zdroj: Canstockphoto

Obecná pravidla postřiků 

Poměrně dobrou strategií je počkat, které problémy, neduhy a škůdci otravují právě vaší zahradu, a teprve podle toho se zařídit, abyste svoje plody nezatěžovali zbytečným množstvím chemie. Výjimkou je moniliový úžeh, proti tomu stříkejte vždy, může zabít strom; dost pravděpodobně se budete potýkat i s květopasem na jabloních a plísní bramborovou na rajčatech a okurkovou na okurkách, tam se postřiky také vyplatí realizovat vždy.  Rovněž mšice si téměř vždy cestu najdou do vaší zahrady.

Úžasné novinky do vaší koupelny

 

Pozor na teplotu a správný čas 

Při postřicích vždy kontrolujte, že venku panuje doporučená teplota a strom či keř se nachází ve správném růstovém stadiu, jinak nebudou fungovat správně. Také dbejte na správnou koncentraci, jakkoliv bývá někdy pro maličké zahrádkáře popsána trochu nešikovně do obřích objemů. Pomozte si například dávkovači dětských léků proti horečce atd. Při nízké koncentraci nebude postřik fungovat, při příliš vysoké strom spálíte. Vždy se dostatečně chraňte, aby se vám postřik nedostal na obličej a ruce. Nedovolte dětem běhat poblíž, když stříkáte stromy a keře.

Dbejte i pokynů, na jak starý strom či keř se má postřik použít. Zdroj: Canstockphoto

Všechny ovocné stromy 

Brzy, ještě v předjaří, je čas na postřik všech ovocných stromů proti přezimujícím škůdcům. Nově se radí postřik, který se dříve prováděl i v únoru, co nejvíce posunout na období, kdy už se teploty drží nad 10°C. 

Jabloně

Květopas, strupovitost a fyziologická skvrnitost – to jsou problémy, které nejčastěji trápí amatérské zahradníky, kteří si na zahradě pěstují jednu, dvě jabloně, jejichž odrůdu možná ani neznají. Proti prvním dvěma neduhům je čas na postřik ve fázi zeleného pupenu, tedy poměrně brzy zjara. Postřik proti strupovitosti se většinou spojuje s postřikem proti padlím (např. Zdravé jablko Plus). Proti květopasu pak například klasický postřik  Karate Zeon. Na fyziologickou skvrnitost, kterou od strupovitosti poznáte tak, že jablka vypadají, jako by se přes ně přehnalo krupobití (jakoby naměklé, nahnilé důlky) platí kalcium, ideálně se aplikuje až počátkem léta na list. 

Neduhy na jablkách jsou viditelné. Zdroj: Pixabay

Slivoně

S trochou štěstí vám švestky i blumy rostou zdravé a dokud nepřijde šarka (v případě pravých švestek), mnoho od vás nepotřebují. Nicméně ocení postřik proti puchrovitosti ve fázi pupenu, tedy relativně brzy zjara, a to např. Kuprikolem 50. Pokud se už u vás puchrovitost vyskytla, stříkejte preventivně pravidelně. Toto pravidlo ostatně platí obecně. Dalším častým problémem je obaleč, proti tomu se ale zjara nestříká. 

Slivoně postřik ocení proti puchrovitosti ve fázi pupenu. Zdroj: Pixabay

Broskvoně 

 Proti obávané kadeřavosti se zjara stříká dvakrát – v předjaří, při teplotách okolo 7°C, a pak znovu po dvou týdnech, a to například postřikem Champion 50 WP, za 14 dní se doporučuje použít jiný fungicid. Příliš pozdní postřik už strom neochrání. 

Kam pro záclony, závěsy a další bytový textil?

 

Meruňky a višně 

Je potřeba určitě tyto stromy stříkat proti moniliovému úžehu, který se objevuje čím dál častěji a v krajním případě může mladý strom zahubit. Postřik se provádí do květů, velký pozor si dejte na správnou koncentraci. Pokud ji přeženete, jemné kvítky spálíte a na letošní úrodu zapomeňte. Použijte například postřiky Baycor 25 WP, Horizon 250 EW.

Meruňky je třeba stříkat proti moniliovému úžehu. Zdroj: Pixabay

Třešně

Často se obejdou bez postřiku. Jen pokud bojujete každoročně s velkou červivostí, stříkejte proti vrtuli třešňové, a to jednak v předjaří  kvůli možnému přezimování kukel, a pak znovu v době, kdy je tohoto hmyzu nejvíce chyceného na lapačích, které jste instalovali – často na přelomu května a června. Pomohou například postřiky Reldan 22, Mospilan 20 SP.

Hrušně

Před  začátkem kvetení  a krátce po odkvětu se stříkají proti rzi hrušňové; doporučujeme ovšem až v okamžiku, kdy se tento problém někdy v minulosti objevil. Pomohou opět postřiky typu Baycor či Horizon.

Rybíz

Jedná se o odolný a většinou zcela zdravý keř, který nás potěší bohatou úrodou i na chatách a chalupách, kde se mu na jaře nemůžeme moc věnovat. Postřiky a další opatření volte až v okamžiku, potýkáte-li se s nějakým konkrétním problémem. 

Angrešt

Trpívá americkým padlím. Stříká se krátce před květem a pak několikrát po odkvětu. Protože jde o poměrně náročný opakovaný postřik, provádějte až po špatných zkušenostech či v oblasti, kde jistě víte, že se americké padlí vyskytuje. Použijte např. přípravek Bioton. Dobré je si namísto složitého postřiku vybrat odolné odrůdy. 

Ostružiny, maliny

Porosty tohoto lahodného ovoce mohou trpět zejména rzí ostružiníkovou nebo maliníkovou; opět zde však platí, v tomto případě řešte problém až v okamžiku, kdy nastane. Pokud se ovšem už rez vyskytla v minulosti, stříkejte každoročně krátce po vyrašení rostlin. Vhodné jsou například přípravky Baycor 25 nebo Dithane DG NeoTec.

USB i zásuvka rovnou na stole?

 

Rajčata 

Přibližně  týden po výsadbě předpěstovaných sazenic ven, tedy koncem května, poprvé stříkáme proti plísni bramborové. 

Okurky

Proti plísni okurkové lze preventivně stříkat už vysazené sazenice, tedy koncem května. Jedním z nejklasičtějších postřiků je Acrobat.

Růže

Hlavním problémem růží jsou tradičně mšice, ale tyto krásné květiny mohou trpět i mnoha jinými problémy; jejich škála je tak pestrá, že je třeba řídit se konkrétním neduhem. 

Růže potřebují speciální péči podle druhu. Zdroj: Pixabay

Tuje

Postřik hořkou solí v začátku sezony zabrání rezivění. 

Rhododendron 

Azalky a rhodonendrony okusují například lalokonosci, ale trpí i různými chorobami. Problém je vhodné řešit až při jejich výskytu. 

Buxus 

Pokud vám ještě buxusy nezlikvidovaly housenky zavíječe, gratulujeme, ale mějte se na pozoru. Škůdce je to velmi přemnožený a cobydup vám zlikviduje všechny keře na zahradě. Platí na něj pouze okamžitý postřik, například přípravkem Lepinox plus , ale je třeba jej včas odhalit, a to není snadné, protože napadá keř zevnitř. Napadnout jej může v sezoně už od března kdykoliv, proto je třeba keře v celém vegetačním období pečlivě kontrolovat. 

Zdroj info: Naše česká zahrada, Ovocné stromy, Postřiky na zahradu, které byste měli znát

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login