Články
Pražské bydlení drtí peněženky: Nájmy za dekádu stouply až o 100 %, výdaje spolykají třetinu příjmů
Praha zůstává nejdražším místem pro bydlení v Česku. Průměrná domácnost zde vydává na nájem téměř třetinu svých příjmů, zatímco v menších obcích to bývá polovina. Nájmy v metropoli za posledních deset let stouply někde až o 100 %, což drtivě dopadá na mladé rodiny, seniory a nízkopříjmové domácnosti. Co za tímto dramatickým růstem stojí a jaké kroky mohou situaci zlepšit?
Růst nákladů na bydlení v Praze dosahuje alarmujících hodnot. Zatímco ještě před deseti lety mohl nájemník v centru města pořídit byt 2+1 za 12 tisíc korun měsíčně, dnes je stejný byt inzerován za více než 24 tisíc korun. Průměrné příjmy sice za tu dobu vzrostly, ale zdaleka nestačily držet krok s dramatickým nárůstem cen. Podle odborníků se situace stává dlouhodobě neudržitelnou a ohrožuje stabilitu mnoha domácností.
Ceny nájmů za desetiletí raketově stouply
Za posledních deset let se nájemné v Praze zvýšilo v průměru o 56 %, u nových smluv uzavíraných na trhu dokonce o 94 %. Tento nárůst je způsoben kombinací několika faktorů – omezenou výstavbou, vysokým zájmem o bydlení ve městě a stagnací na poli dostupného obecního bydlení.
Zatímco v jiných částech republiky vynakládají domácnosti na nájem kolem 20 % příjmů, v Praze je to až 33 %. Největší tíhu pociťují senioři a nízkopříjmové rodiny, které na bydlení utratí až 40 % svých příjmů.
Kam pro lampy do pokoje, bytu nebo celého domu?
Střední třída v pasti bydlení
Nadměrné výdaje na bydlení se staly každodenní realitou nejen pro sociálně znevýhodněné skupiny, ale i pro střední třídu. Samoživitelky, mladé rodiny a nájemníci bez vlastního majetku bojují s rostoucími náklady, zatímco vyhlídky na koupi vlastního bytu se vzdalují. Pro Pražany nyní koupě bytu znamená odložit stranou osm ročních příjmů, což je oproti celostátnímu průměru pěti příjmů extrémní hodnota.
Jaké je řešení?
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přichází s programem Dostupné nájemní bydlení, jehož cílem je navýšení počtu obecních bytů. Zároveň směřuje legislativní změny k podpoře výstavby a efektivnějšímu územnímu plánování.
„Praha potřebuje zásadní obrat. Podpora výstavby, využití stávajících bytových kapacit a boj proti obchodování s chudobou jsou nezbytné kroky,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Podle analytiků je klíčové posílit veřejné investice do bydlení a zároveň motivovat soukromý sektor k rozumnějším cenovým politikám.
Budoucnost bydlení: Zlepší se situace?
Pokud nebudou přijaty zásadní kroky, může se dostupnost bydlení v Praze ještě více zhoršit. Programy jako Dostupné nájemní bydlení nebo navýšení nabídky obecních bytů představují důležitý start, ale jejich efekt se projeví až za několik let. Prozatím zůstává pražské bydlení symbolem ekonomické nerovnosti, kterou pociťují tisíce obyvatel na vlastní kůži.
Kompletní zprávu o dostupnosti bydlení v ČR naleznete ZDE.
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
You must be logged in to post a comment Login