Zahrada
Pravidla pro založení trvalkového záhonu
Ještě než založíme trvalkový záhon, je potřeba se seznámit s několika pravidly, díky kterým bude záhon dobře fungovat dlouhá léta.
Zaměřte se na stanoviště
V první řadě je potřeba vymyslet, kde záhon vlastně vytvoříme. Trvalkovým záhonům se bude dařit téměř všude, ať už na sluníčku, ve stínu, u vody, na suchu, i na mokrém stanovišti. Buď pořídíte takové rostliny, které se budou hodit do vámi zvoleného stanoviště, nebo budete muset podmínky pro rostliny upravit.
Kam pro světla na zahradu?
Jestliže jste se rozhodli rostlinky podřídit vybranému stanovišti, pak je potřeba si důkladně prostudovat kvalitu půdu. Tu zjistíte tak, že na místě vykopete cca 40 – 50 cm hlubokou díru kde uvidíte, jak jílovitá zemina je. Pokud je zde jílu hodně, musíte počítat s tím, že místo bude zadržovat vodu a rostliny by měly snést mokré stanoviště.
Pokud si chcete vybrat rostliny libovolně a budete pro ně podmínky upravovat, je potřeba opět zjistit stav půdy. Pokud je půda hutná a těžká, přidejte sem kompost a křemičitý písek. Naopak lehkou půdu obohaťte ornicí.
Příprava trvalkového záhonu
Před založením trvalkového záhonu je vhodné si třeba provázkem vyznačit obrys a velikost záhonu. Poté je potřeba sloupnout minimálně 5 cm vrstvu půdy a nakypřit ji. Důležité je také odstranit jílovitou vrstvu, ve které by rostl maximálně plevel. Poté je potřeba koupit kvalitní substrát. Na trhu naleznete i speciální substráty určené přímo pro trvalkové záhony, obyčejně ale stačí kvalitní zahradnický substrát, do kterého přidáváme půdní kondicionér. Tento přípravek totiž rostlinám dodá potřebnou výživu a pomáhá rostlinám dobře a rychle zakořenit.
V moderním trvalkovém záhonu by neměly chybět traviny.
Typy trvalek
Trvalky řadíme buď mezi krátkověké, nebo dlouhověké. Krátkodobé trvalky na záhonech vydrží pouze jednu, maximálně dvě sezóny, proto se často řadí spíše mezi letničky. Patří sem třeba třapatka nachová, krásnoočko velkokvěté nebo agastache.
Dlouhověké trvalky nám naopak budou zdobit zahradu klidně i 15 let, pokud se o ně ovšem dobře postaráme. Patří mezi ně například plaménky, máky nebo denivky.
Nejznámější trvalky
Trvalek existuje neuvěřitelnou množství a s každým rokem přibývají nové a nové vyšlechtěné odrůdy. Je ale potřeba zakoupit od každého druhu rostliny více kusů, protože pokud koupíte od každého druhu jen jednu rostlinu, bude záhon vypadat neuspořádaně a rostliny ani nevyniknou. Ideálně zakupte lichý počet rostlin. My si představíme nejznámější trvalky:
- Levandule – tuto voňavou rostlinu pozná každý, ale při koupi je důležité dbát na to, aby se jednalo o mrazuvzdornou odrůdu.
- Delphinium – je velmi podobný zvonku. Pokud se mu daří, umí se po záhonech pěkně rozrůst a rozlézt. Kvete jak na začátku sezóny, tak i po ni.
- Třapatka – patří mezi léčivé rostliny a seženete ji v široké škále barev, i vzrůstu. Jedná se o nenáročnou trvalku, která kvete po celé léto.
- Řebříček – jedná se o trvalku, která snese i ty největší sucha. Přestože většina z nás zná řebříček v bílé, nebo nažloutlé barvě, lze sehnat i vyšlechtěné odrůdy s růžovými, oranžovými, nebo červenými květy.
- Traviny – měly bychom je zařadit do každého trvalkového záhonu, protože jejich vzhled nádherně doplní.
Fotogalerie:
Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?
You must be logged in to post a comment Login