Kuchyně
Pravidla pro správné propojení obýváku s kuchyní: Vytvořte ideální srdce domova
Nechali jste se unést moderními trendy a propojili obývák s kuchyní, abyste dosáhli většího prostoru a zároveň trávili více času společně jako rodina? Jenže váš polyfunkční prostor není zdaleka tak velký, jako je ve vzorovém bytu a nejednou se potýkáte s drobnostmi, které jste v první chvíli neodhadli. Na co si dát pozor, aby byl výsledek funkční, praktický a působil harmonicky?
Rozhodnete-li se propojit kuchyni s obývákem, získáte jeden prostor a tak je také potřeba k němu přistupovat. Tedy neřešit koncepčně i barevně obývák a kuchyni zvlášť, ale naopak dohromady. Proto bychom měli vybírat nábytek v jednotném stylu, který celkový dojem ustálí. Barvy pak můžeme využít ve svůj prospěch a zvýraznit jimi zóny, jako např. stolování, odpočinek, práci apod. Pokuste se také vyvarovat nejčastějších chyb v interiéru – vsaďte spíše na vzdušnost a otevřenost, nezahlťte si takhle otevřený prostor zbytečně moc věcmi a dekoracemi.
Oblíbené dekorativní stěrky: Které to jsou a kam pro ně?
Vhodné velikosti
Vyhýbejte se objemným kouskům nábytku. Vybírejte takový, který bude velikostí odpovídat rozměrům místnosti. Myslete na dostatečný prostor pro procházení. Zejména ve velkých obchodních domech s nábytkem, jsou vystaveny sedací soupravy, jídelní stoly nebo stěny na rozlehlé ploše a mohou působit mnohem menším dojmem než u vás doma. Podobně volte i velikost kuchyně včetně ostrůvku, je-li součástí. Obecně platí, že mezi jídelním stolem a stěnou by mělo být alespoň 70 cm, abychom se pohodlně mohli usadit a při vstávání odsunout židli. Pro pohodlný průchod je potřeba alespoň 60 cm.
Funkce nábytku kombinujte
Nejčastěji se kuchyně s obývacím pokojem propojuje přes jídelní stůl. Není-li pro něj místo, pak je vhodným řešením kuchyňský ostrůvek, který zároveň může dobře posloužit i pro stolování. Součástí může být barový pult nebo stolová deska. Výškově pak tento segment upravujeme podle počtu lidí v domácnosti a jejich věku. Vhodné jsou také sedací soupravy složené z několika segmentů, které můžeme přesouvat podle potřeby. Ty samosebou můžeme doplnit i nejrůznějšími stolky, takže během chvíle lze vytvořit různé možnosti pro sezení, případně stolování. Zařízení vybírejte v jednoduchých dekorech. Vyhněte se přehnanému zdobení a dávejte přednost světlým barvám. Barvy mají moc vykouzlit z vašeho bydlení dokonalé království, ale také temnou a neútulnou místnost.
Mechy perfektně zútulní každý domov: Které vybrat a kam pro ně?
Barvami vytvořte zóny a využijte optické klamy
Oblíbený a častý trend jsou bílé kuchyňské skříňky a podobná kolekce nábytku i do obývacího pokoje. Výhodou je, že můžete volit prakticky jakékoli doplňky. Bílá se do malých prostorů velmi dobře hodí. V obou místnostech by neměl chybět nějaký výrazný prvek – konkrétní barva, materiál či dekorace. Stěny vymalujte jemnějšími tóny – okrové, broskvové, smetanové nebo světle hnědé. Evokuje-li ve vás bílá nemocnici, pak můžete sáhnout po barvách, například tmavě modrá i zelená budou působit skutečně neotřele, ale ani dřevěným dekorem rozhodně nic nezkazíte. Volte spíše světlé dřeviny, které opticky prostor neztlumí.
V multifunkčním obývacím pokoji spojeném s kuchyní je vhodné využít možnosti optického rozdělení místnosti odlišnou barvou stěny. Můžete tak šikovně oddělit místnost kde pracujete (v tomto případě kuchyni) a relaxační část (obývací pokoj).
Využijte možnosti optických klamů. Zrcadla dokážou opticky zvětšovat, horizontální či vertikální pruhy na tapetách, závěsech, koberci nebo podlahové krytiny taktéž. Svislé pruhy zvyšují strop, vodorovné prodlužují místnost. Jemný dekor dokáže malý prostor hezky zjemnit.
Najděte polyfunkční nábytek
Protože máte jen omezený prostor, vybírejte nábytek, který umí víc – rozkládací stoly, pohovky vhodné i na spaní, integrované úložné prostory, skříňky až do stropu, vysouvací šuplíky apod. Také nábytek na kolečkách není špatnou volbou. Úložné prostory budou v malé místnosti problémem číslo jedna. Právě proto je klidně vytáhněte až úplně nahoru a dbejte na to, aby každá věc měla své místo. Využijte každý volný roh místnosti i prostor pod schodištěm.
Myslete na světlo
Do polyfunkční místností pořizujeme několik menších světel, u kterých můžeme nastavit intenzitu, případně i barvu světla. Lampy mezi sebou kombinujeme. Nezapomeňte, že bodovky osvětlující obrazy nebo poličky a vitríny s LED opticky zvětšují místnost. Intimní světlo v podobě stolních nebo stojacích lamp dodá atmosféru stejně jako LED pásek zasazený do podhledu a osvětlující obvod místnosti.
Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Moderní interiér
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login