Inspirace
Pravidla pro polyfunkční prostor: Jak propojit obývací pokoj s kuchyní
Dnes už vídáme jen v málokterém interiéru oddělenou kuchyni a obývací pokoj. Trendem je tyto prostory spojovat. Pokud jste se i vy nechali unést vlnou otevřeného, polyfunkčního prostoru, mějte na paměti, že má svá pravidla.
Zařizujte prostor jako jeden celek
Velmi důležité je celý prostor zařizovat dohromady tak, aby k sobě vše ladilo. V prvním kroku plánujeme kuchyňskou linku včetně tvaru a vybavení. Podle kuchyně poté začínáme se zařizováním obývacího pokoje a jídelny. Vždy respektujte rozměrové možnosti a pokud nemáte příliš místa, raději zvolte menší kuchyni, ve které si zavaříte stejně, jako v té velké. Důležité je, aby se do polyfunkčního prostoru kromě kuchyně a obývacího pokoje vešel i pohodlný jídelní stůl pro celou rodinu.
Dejte si pozor na rozměry
V polyfunkčním prostoru bychom se měli vyhnout mohutnému nábytku. Důležité je zhodnotit, jak velký prostor zařizujeme a podle toho zvolit velikost a počet nejrůznějšího nábytku. Nestalo by se poprvé, že ta sedačka, či obývací stěna, kterou jste si vyhlídli, působí u vás doma robustně. To samé platí také při výběru jídelního stolu, nebo kuchyňského ostrůvku. Interiér zařizujte tak, abyste okolo vybavení bez problému prošli a o nic nenaráželi. Mezi jídelním stolem a stěnou bychom měli dodržovat minimálně 70 – 75 cm volného prostoru. Pro bezproblémový průchod je potřeba minimálně 60 -65 centimetrů.
Důležité je sladit styl a barvy
Často si vyhrajeme se zařízením a sladěním obývacího pokoje a na kuchyni s jídelnou už tak nějak zapomínáme. V otevřeném prostoru ale budeme mít na očích oboje, a proto je důležité dbát jak na obývací část, tak na kuchyni. Vždy prostor zařizujte v jednom stylu. Pokud jste se rozhodli pro moderní obývací pokoj, pak by se i kuchyně měla nést v tomto duchu. Jestliže jste naopak nadšenci rustikálního a venkovského stylu, pak se ho držte v celém prostoru. Také volba barev a její kombinace je stěžejní. Chybu neuděláte, vyberete-li si neutrální barvu jako je bílá, krémová, či šedá a tu doplníte jednou barvou. V otevřeném prostoru vypadá skvěle i použití barev tón v tónu, nebo zvolit kontrastní barvy ležící vedle sebe na barevném spektru. Pamatujte, že v obývacím pokoji barvy na doplňcích lehce změníte. V kuchyni je to však horší, a proto je zapotřebí dát přednost neutrální barvě, která se po čase příliš neokouká. Pokud prostor zařizujete najednou, sáhněte raději po kompletní kolekci, kde je veškeré vybavení sladěno v jednom designu a barvě.
Možnosti propojení prostoru
Existuje několik řešení, jak polyfunkční prostor propojit. Dáte-li přednost jedné otevřené místnosti, měly by být alespoň pomyslně odděleny jednotlivé zóny. Kuchyni od obývacího pokoje oddělte kuchyňským ostrůvkem, malým barovým posezením, jídelním stolem, nebo sedačkou. Vždy pamatujte na to, že části polyfunkčního prostoru by na sebe měli logicky navazovat. Oddělit prostor můžete i pomocí osvětlení. To by mělo být zvoleno ve stejném designu, avšak provedení v kuchyni, se může lišit od toho nad jídelním stolem, nebo v obývací části.
Pokud však chcete prostor otevřený, ale zároveň oceníte chvíle, kdy se zavřete do kuchyně a v obýváku kouká druhá polovička na fotbal, je ideální zvolit příčku a vybavit ji posuvnými dveřmi. V případě potřeby je stačí otevřít anebo zase zavřít. V praxi se tato varianta osvědčila například při přípravě pokrmů, a to proto, že v obývacím pokoji neucítíme žádné pachy a nežádoucí aromata. Dveře volte s čirou, nebo mléčnou skleněnou výplní, díky které bude do obou místností proudit dostatek denního světla a dveře nevytvoří stísněný, nebo opticky menší prostor. Zásuvné dveře se vkládají buďto do sádrokartonového pouzdra, nebo se uchycují do speciální lišty. Někdo místo dveří preferuje pouze částečnou příčku, která prostory příjemně oddělí, ale neuzavře.
Spotřebiče nesmí rušit
Propojený prostor slouží pro relaxování i pro přípravu pokrmů. Právě proto je nezbytné kuchyni vybavit kvalitním odsavačem par, který pojme veškeré pachy a zajistí v prostoru čistý vzduch. Nepodceňujte ani výběr varné desky a místo plynové dejte přednost sklokeramické. Výběr spotřebičů by měl být podmíněn také jejich hlučností, která v polyfunkčním prostoru není žádoucí. Dbejte na vlastnosti a hlučnost jednotlivých spotřebičů, nebo jiného příslušenství. Obecně jsou za tiché spotřebiče považovány ty, které nepřekročí 50 dB. Není totiž úplně příjemně relaxovat se sklenkou vína u televize, a přitom poslouchat hlasité zvuky myčky nebo odsavače par.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login