Zahrada
Právě teď je čas udělat vše proto, aby vánoční kaktus na Vánoce krásně kvetl
Máte také rádi vánoční kaktus? Právě nyní můžete udělat maximum pro to, aby byl o Vánocích samý květ.
Nejprve něco o této známé pokojovce jako takové. Označení „kaktus“ je trochu zavádějící, nelze si představit klasickou pichlavou suchomilnou rostlinu, jedná se o rostlinu Schlumbergera truncata, která patří mezi epifytické rostliny. Podobnou rostlinou je ještě „velikonoční kaktus“, který ovšem patří do rodu Hatiora. Vzhledem se dosti liší, po zhlédnutí následujících fotografií už si je nespletete.
Vánoční kaktus je nenáročný, pokud však nemá úplně dobré podmínky, které potřebuje, ukáže vám nanejvýše pár kvítků. A to je škoda, protože jimi umí být doslova „obsypaný“. A nejvíce na správné starostlivosti záleží nyní na podzim. Před požadovanou dobou kvetení je třeba kaktusu na několik týdnů, ideálně 8 a více, nejlépe od poloviny září do prvního prosincového týdne, snížit teplotu na nějakých 15°C a omezit zálivku. Když pak kaktus dáte zpět do plné pokojové teploty, světla a začnete ho zalévat, nasadí poupata. Od té chvíle s ním nesmíte pohnout, ani mírně pootočit, poupata by shodil. Přihnojujeme hnojivem pro pokojové rostliny.
Další úkol vás čeká po odkvětu v únoru, a to přesazení. Přesazujte každý rok, starší kusy stačí jednou za tři roky, do směsi listovky, rašeliny a zeminy, která není vápenitá. Kaktusu v předjaří prospěje opět o něco nižší teplota než klasická pokojová, tento útlum ovšem není zcela nezbytní. Vegetační sezonu má zhruba od března. Před nastartováním růstu prospěje rostlině dávka jarního hnojiva. V létě zaléváme a hnojíme hojně a pokud máme tu možnost, letníme jej na zahradě. Ale pozor na slunce, a to jak venku, tak na jižním nebo západním parapetu. Vánoční kaktusy ve své domovině žijí v džungli a přímé slunce nesnesou, usychají.
Fotogalerie:
Jak změřit kvalitu LED
You must be logged in to post a comment Login