Návštěvy bytů

Přání znělo jasně: Žádné starosti, nastěhovat se a hned bydlet

Od   | 

Domov připravený k okamžitému užívání… tak znělo základní zadání majitelky novostavby v bratislavské městské části Devín. Výsledkem je nadčasový interiér s příjemnou atmosférou, využívající minimalistické prvky a základní barevnost v podobě zemitých odstínů. Designér nejen navrhnul, ale z velké části také sám vyrobil vybavení interiéru, který byl po dokončení připravený rovnou k nastěhování.

Nábytek je vyrobený na míru prostoru. Zdroj: Design factory

Nedaleko soutoku řek Moravy a Dunaje se ve stínu slavné zříceniny hradu Devín nachází postupně se rozrůstající stejnojmenná městská část Bratislavy. V nově vzniklé ulici vyrostlo uskupení rodinných domů, které si navzdory vzájemnému těsnému řazení zachovávají soukromí. Majitelka jedné z novostaveb svěřila kompletní návrh i realizaci interiéru svého domu do rukou interiérových designérů Branislava Mikitky a Lucie Krivé z ateliéru design-factory. A to poměrně s netradičním zadáním: „Základním požadavkem klientky bylo vytvořit domov, který je po převzetí připraven k okamžitému a absolutnímu užívání. Jednalo se tedy o naprostý „full servis“. Měli jsme možnost doladit vše do nejmenšího detailu, a to včetně světel, závěsů, obrazů na zeď a dalších součástí interiéru,“ uvádí designér. Z hlediska stylu zařízení měla klientka představu střízlivého minimalismu, s absencí pohledově výrazných, zdobných předmětů. Na úvodních schůzkách si s designérem odsouhlasila materiály a barevnost a dál už se stoprocentní důvěrou nechala Branislava Mikitku a jeho tým pracovat. „Stavbu jsme převzali v nevídaně dobrém stavu – byla čistá, vymalovaná, bez zařízení, podlah, dveří, stínicí techniky. Měli jsme tak prostor pro kompletní návrh, při němž jsme nemuseli brát v potaz již instalované zařizovací prvky,“ konstatuje designér.

 

Jak v kuchyni ušetřit za vodu?

 

Netradiční primární vchod

Dvoupatrový dům kombinuje sedlovou a rovnou střechu s atikou. Z jihozápadní strany je od silnice přístupný garáží, podél které vede po pravé straně chodník ke vchodovým dveřím. Ačkoliv ty jsou standardně považovány za vstupní bránu do domu, u této konkrétní realizace je jejich využití zcela minimální. „Klientčiny kroky dovnitř i ven vedou skrze garáž, jelikož na denní bázi využívá k přepravě auto. Garáž tak plní funkci primárního vchodu. Proto jsme si dali opravdu záležet, aby tento prostor působil příjemným, čistým, reprezentativním dojmem,“ vysvětluje designér. Garáž je vytápěná i vybavená klimatizací pro horké letní dny, takže se v podstatě jedná o jakoukoli jinou obytnou místnost. Nábytek nejen do garáže vyráběl přímo designér se svým týmem – studio design-factory totiž disponuje truhlářskou dílnou. Nábytkové sestavy na míru tak nejen navrhnou, ale zároveň i vyrobí. Pro nábytek po levé straně garáže zvolili odolný laminát v neutrálním světle šedém odstínu. K zavěšení nezbytného základního nářadí pak slouží jednoduchá kovová stěna s háčky. „Z mého pohledu je garáž nezanedbatelnou součástí kultury bydlení, proto jsem se tohoto úkolu zhostil moc rád. Majitelce jsem toto řešení doporučil z vlastní zkušenosti a ona souhlasila – naprosto odpovídalo jejím představám o maximálním komfortu,“ dodává Branislav Mikitka.

Majitelka vchází domů primárně přes garáž. Proto si designéři dali záležet na jejím vzhledu a vtiskli ji majestátní vzhled (oproti standardu). Zdroj: Design factory

Ořech ve velkém i v malém

Při návrhu zařízení interiéru vzal designér v úvahu i logický proces příchodu do domu. Součástí předsíně, do které se vstupuje jak garáží, tak i vchodovými dveřmi, je totiž skladovací prostor pro odložení trvanlivých potravin. Tento vstupní prostor je pak vybavený velkou vestavnou skříni, při jejíž výrobě si designér netradičně vyzkoušel také čalounickou práci ve výklenku, který slouží k sednutí a pohodlnému nazouvání bot. Už tato místnost předestírá barevné ladění celého interiéru – kombinaci bílé a zemitých odstínů příjemně doplňuje a oživuje hřejivý dekor tmavého ořechu. Ten se v chodbě objevuje nejen na podlaze, ale také v podobě drobných zařizovacích prvků, jako úchopných madel skříní, či na klikách interiérových dveří. „Měl jsem představu, že by na klikách mohl být použitý v interiéru se opakující ořechový dekor, který by v pozitivním slova smyslu rozbil jednolitost čistých bílých dveří,“ popisuje Branislav Mikitka a pokračuje: „Nejprve se to zdálo jako těžko realizovatelný úkol, ale nakonec si mi podařilo objevit kování MIMOLIMIT od českého výrobce M&T, které přesně zapadlo do mých představ. A nejen do těch mých, ale i klientčiných.“ A bylo rozhodnuto. „Pro realizaci rodinného domu na Devíně byly zvoleny kliky MIMOLIMIT, které jsou unikátní svojí konstrukcí, kdy je do základového materiálu – tedy masivní mosazi vsazena rukojeť ze dřeva, v tomto konkrétním případě ořechu. Možné je ale samozřejmě vybírat z více druhů dřevin a stejně tak z různých povrchových úprav kovové části, díky čemuž kliky MIMOLIMIT nabízí individuální řešení každému projektu,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér M&T, české rodinné manufaktury, která vyrábí eticky udržitelné, kvalitní a designové dveřní kování na zakázku.

Z garáže se vchází do předsíně. Zdroj: Design factory

Centrální prostor plný vychytávek a jedinečností

Předsíň logicky ústí do centrální obytné místnosti domu, ve které příchozí nejprve přivítá oválný jídelní stůl z tmavého dřeva s dokola rozestavěnými šesti židlemi s na dotek příjemnou potahovou látkou šedého odstínu. Celý jídelní kout pohledově oživuje netradiční lustr, jehož skleněné baňky připomínají hravé bubliny. Součástí jídelny jsou pak komody pro uložení nezbytností, které překvapí netradičními zrcadlovými dvířky. „Rád v návrzích interiérů experimentuji se sklem, v naší dílně máme dokonce technologii na jeho potisk. Umíme s využitím pryskyřice nalisovat sklo či zrcadlo na nábytková dvířka, což jsme použili i v tomto interiéru, do kterého tento specifický element skvěle zapadl. Jedná se o velmi náročnou techniku, při které je třeba klást důraz zejména na precizní slícování všech hran,“ popisuje výrobu zrcadlových nábytkových dvířek designér.

 

Kam pro originální tapety?

 

Napravo od jídelního „koutu“ se otevírá obývací pokoj s rozlehlou rohovou sedačkou v bílo šedém provedení. Dvě stěny tohoto prostoru jsou tvořené zabudovanými skříněmi a policovými systémy opět vyrobenými studiem design-factory na míru. Na přání majitelky je pak do skříně instalovaná klimatizace, která je ovládána elektronickým ovládáním – při jejím spuštění se současně otevřou dvířka, za nimiž je schovaná, a stejný synchronní provoz funguje i při jejím vypnutí. Smart technologie se v obývacím pokoji objevují také například ve formě elektronicky ovládaných okenních závěsů.

Velkorysý prostor umožnil situovat pohovku do středu místnosti. Zdroj: Design factory

 Na opačné straně centrálního prostoru se pak nachází kuchyňská linka, kterou opět truhlářsky řešil sám Branislav Mikitka. Designovou čistotu kuchyňských skříněk převážně v bílém provedení podtrhuje odolná pracovní deska přecházející v obklad, která je vyvedená z umělého kamene Meganite v dekoru věrně připomínajícím mramor. Stejný materiál pak designér využil také v detailu u schodiště, které kuchyň vizuálně odděluje od zbytku otevřeného prostoru. „Schodiště do druhého nadzemního podlaží není vybavené klasickým zábradlím – z obou stran je vyzděné, přičemž pravá část slouží pro oporu. Právě na její horní hranu jsme využili světlý umělý kámen, pod který jsme vložili centimetr silnou ořechovou desku, jež vytváří efektní detail. Kámen v mramorovém dekoru pak celému řešení dodává odlehčenost,“ říká designér a zároveň vzpomíná na komplikace při realizaci samotných schodišťových nášlapů: „Když jsme stavbu přebírali, byly to v podstatě betonové hrubé schody. Jejich nášlapy jsme skládali z dřevěných parket, což bylo z hlediska přesného napojení hran opravdu náročné. Některé části jsme museli vícekrát přepracovávat.“

Zdroj: Design factory

Prostor pro relax

Přímé schodiště ústí do úzké světlé chodby, jejíž bílé stěny rozzařují čtvercové barevné obrazy. Dveře nejblíže schodišti vedou do šatny, skrze kterou se prochází do hlavní ložnice. Vysoké šatní skříně jsou vybavené praktickými manuálně sklopnými věšákovými systémy, které usnadňují obsluhu oblečení. Zařízení ložnice pak barevně koresponduje s celým interiérem. Její stěny jsou vymalované decentní béžovou stěrkou, k jejímuž nepravidelnému žíhanému dekoru ladí stínovaná potahová látka čela postele. Bílé skříně vestavěné podél celé jedné stěny místnosti jsou opět doplněné ořechovými madly. Dveřmi naproti posteli se vchází do soukromé koupelny, ve které měla být dle původního plánu napravo instalovaná vana. Na základě diskuze mezi majitelkou domu a designérem ale došlo ke změně a na místě plánované vany nyní stojí sauna. „Klientka vyjádřila přání vytvořit v interiéru kout určený k relaxaci. A sauna se nám po společné diskuzi jevila jako ideální řešení,“ vysvětluje změnu designér a pochvaluje si proces její instalace: „Jelikož jsme neměli žádné dosavadní zkušenosti s dodavateli saun, oslovili jsme tak říkajíc naslepo firmu Infraline. A měli jsme ve výběru šťastnou ruku. Saunu dovezli v domluveném čase a během dvaceti minut ji sestavili na určeném místě. Systém nevyžadoval žádnou speciální přípravu, vše šlo snadno a překvapivě rychle.“ Vedle sauny se nachází sprchový kout, na protější straně obložené šedým nábytkovým materiálem pak umyvadlová skříňka v témže odstínu a toaleta. Bílý deskový koupelnový radiátor v rohu místnosti dodává stejně jako bílé mramorované obklady prostoru světlost a pocit designové čistoty. A ani v koupelně se nešetřilo technologickými vychytávkami – například ve skříňce pod umyvadlem jsou zabudované elektrické zásuvky i s fénem. Myslelo se dokonce na takový detail, jako je odvětrávání nábytkové skříně určené pro skladování saponátů.

 

Variabilní pohovka vhodná i do menšího pokoje. Co umí a kam pro ni?

 

Horní patro ale nabízí ještě další prostory k užívání. Kromě pracovny se zde nachází také pokoj pro hosty. Oba jsou otevřené do krovu a vytváří tak pocit velkého vzdušného prostoru. Přestože jejich zařízení barevně odpovídá zbytku interiéru, designér místnosti oživil nábytkovými skříněmi ve světle béžovém dekoru s pozlacenými hranami a efektními svisle frézovanými dvířky. K těmto pokojům pak náleží druhá, menší, koupelna na tomto patře. Z chodby jsou přístupné také dvě střešní terasy, jedna orientovaná na severozápad a druhá opačným jihovýchodním směrem.

Do nejmenšího detailu

Pro finální doladění celého interiéru designér zčásti využil artefakty a umělecká díla ze soukromé sbírky majitelky. „V průběhu realizace mi klientka zpřístupnila svůj depozit, ze kterého jsem vybíral obrazy, sošky a další drobné dekorační předměty a následně je vhodně zakomponoval do hotového interiéru,“ říká Branislav Mikitka, který splnil majitelčino přání a interiér připravil do posledního detailu a k okamžitému užívání – hrála hudba, byl zprovozněný internet i posekaný trávník. Stačilo se již jen nastěhovat. „Přiznám se, že takovou důvěru jsem od klienta ještě nedostal. Velmi si toho cením a jsem rád, že majitelka je ve svém novém domově spokojená,“ uzavírá designér.

Zdroj info: Branislav Mikitka a Lucie Krivá z ateliéru design-factory

Fotogalerie:

 

Kam pro lampy do pokoje, bytu nebo celého domu se zahradou?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login