Inspirace
Praní záclon: Jak na to, aby byly stále bílé?
Praní záclon je pro někoho pohoda a pro jiného zase velká věda. Jak na to, aby byly krásně bílé i po několika vypráních a zároveň rovné a držící tvar? Stačí dodržovat některá pravidla a získáte znovu rozjasněná okna se záclonami, které vypadají jako nové.
Záclony mají více funkcí než jen tu estetickou. Fungují také jako pohlcovač prachu, ale jen do doby, než jsou jím úplně zanesené. Pak je to spíš naopak. Měly by se prát pravidelně třeba jednou za dva měsíce. U alergiků klidně i častěji.
Pračka Fagor s horním plněním s šíří jen 40 cm
Jak často záclony prát?
Praní záclon a závěsů je dnes mnohem jednodušší než dřív. Dovedete si představit, že s nimi chodíte k potoku a otloukáte o kámen? Nebo po nich šlapete v neckách? Pravděpodobně ne. Dnes už stačí si na tuto činnost vyhradit občas chvíli a alespoň třikrát do roka je do té pračky hodit. Díky pravidelné péči budou vypadat vaše okna svěží, záclony nezašednou a zvýšíte i jejich životnost. Mimo praní je vhodné je alespoň jednou za měsíc vysát od prachu.
Ne všechny záclony lze prát v pračce. Ty, které jsou vyrobeny ze syntetických materiálů a jejich směsí, můžete prát bez obav. Textilie z bavlny, lnu či hedvábí mohou být určené jen k ručnímu praní a v pračce by se mohly poškodit. Před prvním praním se podívejte na štítek, jak je můžete prát a při jaké teplotě. Stejně tak na štítku vyčtete, zda se dají žehlit či nikoliv.
Jak na záclony a závěsy do velkých oken?
Jak postupovat při praní?
Sundejte záclony těsně před praním. Nenechávejte je někde v koši na prádlo, jinak se vám hodně pomačkají. Postupujte opatrně, abyste zbytečně nevyklepali prach. Odstraňte všechny cvočky a kovové úchyty na garnýž, které by se na záclonách mohly nacházet. Následovat by mělo namočení. To nevynechávejte, když je chcete mít zářivě bílé. Nalijte do nádoby studenou vodu, přidejte trochu octa, sody (v poměru 10 l a 500 g sody) nebo prášek do pečiva, vložte záclony a nechte namočené přes noc. Pokud spěcháte, nechejte namočené alespoň krátce a u nových to nemusíte dělat vůbec. Díky odmočení snáze zmizí fleky a jiné nečistoty.
Po namočení záclony dejte do pračky. Zbytečně ji nepřeplňujte. Zvolte vhodný program k praní (obvykle jemný na cca 30 °C) a malé otáčky. Během praní zatím umyjte okna, důkladně očistěte garnýže a tyče. Budete překvapeni, kolik prachu a špíny na nich je. Neopomíjejte ani kroužky, cvoky apod.
Žehlit? Ano, nebo ne?
U většiny záclon na žehlení zapomeňte. Důležité je pověsit je hned po vyprání, aby se vám nezmačkaly. Rozprostřete je přes celé okno a nechte uschnout. Vlastní vahou se bez problémů natáhnou. Jestli žehlit jdou, dejte žehličku na nízkou teplotu a pusťte se do toho. Látka musí být lehce vlhká. Buďte při práci opatrní a jen jemně natahujte švy.
Do pračky použijte prací pytlíky
Ochraňte drahocenné záclony, které jsou náchylné k poškození, natržení nebo vytahání vláken. Předejdete tomu ručním praním – což se vám pravděpodobně nechce. Druhou možností jsou prací pytlíky či síťky, kam záclony poskládáte (rozhodně je nemuchlejte na sílu), zapněte nebo zavažte obal a dejte prát. K záclonám nikdy nepřidávejte žádné další prádlo.
Které prostředky na praní použít?
Z prostředků na praní vybírejte takový, který se hodí pro praní bílého a jemného prádla. Vhodnější bývá tekutý prostředek, protože nezanechává žmolky nebo zbytky na prádle. Existují i speciální bělidla určená přímo na praní takového prádla. Naopak se vyhněte avivážím a změkčovadlům, aby nedošlo k poškození vláken. Není vhodné látku dlouho ždímat či dlouze odstřeďovat. Nastavte 300 až 400 otáček na maximálně 15 vteřin, pokud to u vaší pračky lze. Je lepší vytáhnout záclony ještě vlhké a nechat volně uschnout. Rozhodně nenechte prádlo příliš dlouho v pračce, aby se nezmačkalo.
Jakou látku na záclony vybrat a proč?
Jak prát různé druhy záclon?
- Záclony s olůvkem: Tyto záclony perte raději ručně. Nemáte na to čas nebo chuť? Použijte tedy prací síťku, aby se příliš nepohybovaly v bubnu pračky, nastavte program bez ždímání a nízké otáčky.
- Voálové záclony: Ty se perou poměrně dobře stejně jako klasické. Pozor na žehlení, ať si je nepoškodíte. To vynechte a zapomeňte i na sušičku.
- Provázkové záclony: Oblíbené provedení, které vypadá hodně elegantně, ovšem perou se trochu hůře. Důležité je, aby se vám při praní nezamotaly, jelikož provázky se pak těžko rozmotají. Udělejte na několika místech velký uzel, aby nebyly nikde volně. Pak dejte záclonu do prací síťky a následně ji vyperte.
Pár rad na závěr
Praní záclon rozhodně není atomová věda a z trochou cviku to zvládnete hravě. Důležité je nečekat s praním až na chvíli, kdy už řešíte velkou špínu nebo dokonce fleky. To už může být pozdě a z látky to prostě nedostanete. Jelikož se na nich hojně usazuje prach, je pravidelné praní nezbytné zejména pro alergiky, malé děti a zvířata. Ano. I jim vířící prach nedělá dobře. Zároveň je nutné si uvědomit, že z chlupatých mazlíčků ledacos padá, tudíž je pravidelné praní rozhodně dobrý nápad. Před koupí nových záclon pečlivě měřte, aby se do okna záclona bez problémů vešla.
Výšku měřte od garnýže až po místo, které má záclona zakrývat. Obvykle sahá nad parapet, k němu nebo pod něj. Některé dokonce až na zem. I když jde o tenkou látku, nesmí zakrývat radiátor. Bere vám pak teplo. Při měření počítejte se vzdáleností okna od garnýže a se vzdáleností konce okna až pod parapet, případně až na zem. Trochu těžší je to u šířky. Často lidé zapomínají, že šíře je stanovena v nenařaseném stavu. Takže byste museli mít záclonu úplně napnutou v okně, aby vám stačila na jeho šířku. Proto se přidává asi 1,5 až 2násobek šířky záclony oproti šířce okna. Také musí na každé straně přesahovat o několik centimetrů.
Zdroj info: Ateliér Orsei, Co věděly už naše babičky, Haier
Fotogalerie:
Látky ve stylu glamour dodají domovu eleganci: Kam pro ně?
You must be logged in to post a comment Login