Rady a tipy
Práce z domova pohledem harmonizujícího feng shui
Vypadá to, že z domova budeme pracovat ještě dlouho, a tak pomalu přemýšlíme, že práci z křesla u konferenčního stolku nebo rovnou z postele, která v první chvíli byla docela dobrým dobrodružstvím, budeme muset posunout na vyšší úroveň. Záda se už ozývají, a tak je na čase se poohlédnout po zdravějším řešení. Pomoci nám k tomu mohou rady čínského učení feng shui, jehož prvotním posláním je harmonizace.
Domácí pracovnu bychom měli umístit v ideálním případě do samostatné místnosti, kterou po ukončení práce zavřeme a spolu s ní i pracovní myšlenky. Někdy se ale nevyhneme tomu, že domácí pracovna je součástí obytného prostoru. Proto je dobré udělat určitá opatření a práci maximálně oddělit, aby se vám nestalo, že nebude možné oddělit hranici mezi prací a soukromím, že se připravíte o příjemné útočiště, kde můžete relaxovat a nabírat nové síly.
V malém bytě se snažte pracovnu odclonit. Ideální je zabydlet kout místnosti, pokud to není možné, pak pracovnu „schovejte“ alespoň za větší květinu.
Kam správně doma umístit pracovnu
Určitě je velice důležité přizpůsobit pracovnu tomu, co v ní zrovna děláte. Jinak to bude vypadat v pracovně IT specialisty, masérky nebo malířky či švadleny. Samozřejmě je důležité také zohlednit, jestli za vámi chodí klienti nebo jestli si vystačíte úplně sami. Nic nezkazíte, když pracovnu umístíte poblíž hlavního vchodu do domu. Říká se, že lidé s pracovnou blíže vchodu vstřebávají a využívají příchozí čerstvou energii z venku, no a zároveň vstup sám o sobě má energii naší kariéry, takže proč to nevyužít. Další výhoda spočívá v tom, že pokud za vámi chodí lidé zvenku, je příhodné, aby nemuseli procházet soukromou zónou domu, a nenarušovali tím rodinný chod.
Asi nejhorší variantou je umístit stůl pod okno, zády ke dveřím a přesně do spojnice dveří a okna. Prudký atak energie, který vám půjde přímo do zad, bude způsobovat horší soustředěnost na práci nebo učení.
Jak vybrat místo k sezení
Zásada číslo jedna: kryjte si záda. V životě i v pracovně. Pocit bezpečí je pro práci velmi důležitý. Proto neseďte zády do volného prostoru, ještě hůř, zády ke dveřím. Mějte za zády stěnu, nábytkovou skříňku nebo alespoň židli s vysokou opěrkou, nejlépe až k hlavě. Zároveň je velice dobré, abyste od stolu dobře viděli na vstup. Samozřejmě u výběru židle byste měli klást velkou pozornost na to, zda vyhovuje nárokům na zdravé a pohodlné sezení. Při práci vás bude ovlivňovat i velikost a tvar stolu. Velký stůl podporuje sebedůvěru. Velmi vhodné jsou obdélníkové stoly se zakulacenými rohy případně stůl ve tvaru písmene „L“ nebo oválný. Naopak kulatý stůl můžete dát do místností, kde je potřeba komunikovat s ostatními. Kruhový tvar podporuje aktivní proudění energie.
Barvy dopomohou k lepšímu výkonu a koncentraci
Zařízení pracovny, ale i její barevnost je samozřejmě závislá na tom, v jakém oboru pracujete a také, jaká barva je vám příjemná. Pokud jsou vaší prací či koníčkem masáže nebo zdravotní poradenství, použijte jemný tón teplé zelené barvy, která v člověku evokuje zdraví. Další vhodnou barvou je bílá, značí čistotu a pocitově zvětšuje místnost. Když jí doplníte přírodními materiály vytvoříte velmi příjemný a vzdušný prostor. Tlumená oranžová vás zahřeje a žlutá je zase vhodná pro studium, podporuje totiž myšlení. Pokud vaše práce vyžaduje hodně kreativity, můžete volit sytější a výraznější tóny barev. Jestliže potřebujete pracovat v určitém režimu, nechcete chybovat a potřebujete se soustředit, pak použijte bílou, šedou nebo modrou. Pozor ale, aby modré nebylo příliš. To se pak může stát, že se ponoříte do svých myšlenek tak hluboko, až se ztratíte a práce nebude postupovat vpřed. Nejste-li si jisti barvou, volte jemné a tlumené odstíny.
Pokud nemáte okno uprostřed na stěně proti vstupu, můžete tam pověsit nějaký obrázek, který je symbolem toho, kam v práci chcete směřovat.
Co je také důležité
Určitě by měla být věnována pozornost dobrému osvětlení. Kromě toho, že ušetříte námahu očím, tak nás ovlivňuje samotné světlo. Teplé tlumené osvětlení je vhodné hlavně pro relaxaci, zatímco dostatek výrazného světla v nás probouzí aktivitu a soustředěnost. V dnešní době se dá těžko vyhnout elektronice, v podobě tiskáren, notebooků, telefonů a dalším elektrickým influencerům našeho každodenního života, které jsou zdrojem elektrosmogu. Proto se doporučuje v pracovnách rozmístit například zelené rostliny, které pročistí ovzduší v místnosti a mohou zároveň posloužit i jako dekorace. Důležitým bodem je ale prospívání rostlin. Místnost plná uschlé nebo živořící zeleně pěknou energii neudělá, ba naopak. Stejný problém jako jsou seschlé kytky, je nepořádek. Tuny papírů, faktur, letáků jiných administrativ umístěných všude po pracovně ve vás budou vyvolávat pocity stresu a neklidu, mohou také utiskovat váš potřebný prostor. Proto by bylo příhodné čas od času uklidit a vytřídit nepotřebné ze stolu a celé pracovny.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login