Inspirace

Pozor na zdravotně závadné materiály při stavbě domu: Jak se jim vyhnout?

Od   | 

Postavit dům podle schváleného projektu je jedna věc, ale postavit dům ze zdravotně nezávadných materiálů je věc druhá. Asi každý chce pro sebe a rodinu maximálně pohodlný, bezpečný a zároveň zdravý domov. Ale jak ne něj?

Při stavbě domu je třeba dbát na zdravotně nezávadné materiály. Zdroj: Maron

Vsaďte na přírodní materiály

V první řadě je velmi důležité dát pozor na to, z čeho je dům postaven, protože zdi jen tak nevyměníte. Jenže jak při stavbě toto ohlídat a jak zdravotně závadný materiál poznat? Odborníci doporučují řídit se jednoduše podle přírodních materiálů – tedy těch, které jsou vyráběny z obnovitelných zdrojů a jsou recyklovatelné. Ideální je například hlína, třeba pálené cihly. Mezi další materiály patří dřevo, konopí nebo rákos. Obecně vzato raději preferujte tuzemské dodavatele namísto těch zahraničních. 

Ideální je vsadit na přírodní materiály. Mezi ně se řadí i pálené cihly. Zdroj: Heluz

 

Kde betonovou stěrku v kuchyni a kam pro ni?

 

Pozor na vodu

Problém může nastat i u nekvalitních vnitřních obkladů či vnějšího fasádního obložení. U venkovního to je zatékání vody, u koupelnového vlhkost nebo voda ze sprchování. Pokud totiž za obklad zateče, může dojít k nadměrné vlhkosti, a tím pádem i k tvorbě plísní, která rozhodně zdraví neprospívá, a to ani v případě, že nejste astmatik nebo alergik. Je tedy nesmírně důležité, aby se jednalo o takový materiál, který ke stěně přilne a nezateče do něj. U koupelny je navíc důležité i správné odvětrávání, které prostor zbaví nadměrné vlhkosti. 

Zatékající voda může napáchat neplechu. Zdroj: Zehnder

 

Indukční deska Fagor – Záruka pohodlného vaření

 

I nábytek může být zdravotně závadný

Přestože se to nemusí na první pohled zdát, zdravotně závadný může být i nábytek, který do domu s nadšením kupujeme. Vedle nešlápnete s dřevěným masivním nábytkem, u kterého sice zaplatíte vyšší pořizovací cenu, nicméně se odvděčí dlouholetostí a navíc bude stále trendy. Dávejte si pozor na nekvalitní zahraniční zboží, které může být slepováno závadným lepidlem. Je totiž velmi pravděpodobné, že se z takového zboží může lepidlo vypařovat do vzduchu, které následně vdechujete. Pokud už chcete sáhnout po levnější variantě, vždy dbejte na to, abyste k němu měli dokumenty a certifikáty o zdravotní nezávadnosti.

Také nábytek v interiéru by měl být zdravotně nezávadný. Nejověřenější je masiv. Zdroj: Decoland

Zdroj: Dumazahrada.cz, Stavimezcihel.cz

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login