Ložnice

Jak poznáte, že je čas na koupi nové matrace

Od   | 

Jsou pro vás buzení během noci a bolest všech částí těla (i těch, o nichž jste doposud nevěděli, že je vůbec máte) známou skutečností, s níž se potýkáte již nějaký ten pátek? V tom případě je velmi pravděpodobné, že za absencí příjemného spánku stojí nekvalitní matrace, kterou je třeba vyměnit. Víte však, kdy je na výměnu matrace opravdu správný čas?

Důvody pro výměnu matrace mohou být různé – na vině může být nejen nekvalitní materiál, ale také konec její hygienické životnosti. Pokud máte navíc v poslední době potíže se spánkem, je na čase se zamyslet, zda není problém právě ve vaší posteli.

Kvalitní postel, matrace, ale také peřiny by měly být základem v každé ložnici. Zdroj: Casamoderna

Na matraci se nevyplácí šetřit

Všeobecně udávaná životnost matrace činí 5 až 7 let, kdy po uplynutí tohoto času matrace ztrácí své hygienické (každou noc do sebe matrace absorbuje váš pot, mikroskopické částečky vlasů, nehtů a pokožky), ale také funkční vlastnosti. Pokud je matrace vyrobena z nekvalitního materiálu, je třeba vyměnit ji mnohem dříve. Právě zde je totiž jisté, že se na matraci opravdu nevyplatí šetřit. Nemusíte utrácet desetitisíce za jednu matraci, současně by však neměla být nízká cena jediným kritériem, podle něhož se budete rozhodovat.

Proč je do ložnice vhodné nepřímé osvětlení

Kvalitní spánek je důležitý

Spánek je pro každého člověka velmi důležitou součástí života. Dochází při něm k regeneraci nervového systému, páteře, kloubů, vnitřních orgánů – prostě celého těla. I proto si rozmyslete, zda tohoto efektu dosáhnete na staré matraci, která je proleželá.

Velkým hitem jsou matrace s výplní z koňských žíní. Zdroj: Hastens

Zaměřit byste se měli na tři aspekty, jimiž jsou nejen cena, ale také pohodlí a kvalita. Nikdy se nezaměřujte pouze na jedno z těchto kritérií. Stará a nekvalitní matrace má vliv nejen na vás fyzický, ale i psychický stav. Pokud se ráno probouzíte mrzutí, je čas na změnu. Navíc jistě nechcete vytvářet podmínky pro vznik roztočů, hub a bakterií. Ty vznikají díky kombinaci tepla a nečistot ve staré matraci.

Pokud váháte, zda je ten správný čas na výměnu matrace, zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Bolí vás krční páteř již při probuzení?
  • Je pro vás vstávání s bolavými zády pravidlem? Nemůžete se „uvelebit“ a najít pohodlnou polohu?
  • Máte problémy s usínáním, a když už usnete, tak se často probouzíte i v průběhu noci?
  • Je povrch matrace poškozený i na pohled?
  • Cítíte proleženiny či pružiny?
  • Je matrace stará více než 5 až 7 let?
  • Vidíte známky opotřebení na první pohled (hrboly či prohlubeň)?

Nejde jen o matraci, ale o celou konstrukci postele. Zdroj: Home Style

Jak vybrat vhodnou matraci?

Rozhodli jste se, že je vhodný čas na výměnu vaší staré matrace za novou? V tom případě se snažte hledat kvalitu. Ideální matrace by měla mít vysokou prodyšnost, měla by dýchat. Díky tomu se nebudete muset bát škodlivých mikroorganismů, ale ani plísní. Taková matrace se vám odvděčí dlouhou životností – bude skvěle odvádět nejen vlhko, ale také přebytečné teplo. Pokud bude mít matrace také ortopedické a zdravotní vlastnosti (například bude vyrobena z paměťové pěny či jiného BIO materiálu), bude vhodná i pro osoby s potížemi pohybového aparátu, pro alergiky i astmatiky.

Čalouněné čelo dodá posteli na luxusním designu. Zdroj: Twils

Abyste životnost matrace prodloužili na maximum, pořiďte si také matracový chránič. Matraci je třeba pravidelně větrat, stejně jako peřiny – ideálně jednou za měsíc. V tuto chvíli můžete rovnou převléct povlečení a vyprat snímatelný potah. Současně se snažte zamezit tomu, aby děti po posteli skákaly, to také ovlivňuje její stav.

Fotogalerie:

 

Rozdíl mezi kontinentální a klasickou postelí?

 

 


You must be logged in to post a comment Login