Ložnice

Povlečení na zimu: Flanel není tím jediným, z čeho můžete vybírat

Od   | 

Chladné zimní počasí spoustu z nás doslova vyzývá k tomu, abychom trávili většinu volného času v teple domova. Bohužel je mezi námi velké množství zimomřivců, kterým je zima i doma. A právě takoví lidé vědí, že nastal ten správný čas na nákup kvalitního a hřejivého povlečení. Pokud tápete v tom, jak takové ložní prádlo vybrat, jste na správném místě. My vám rádi poradíme.

V posteli trávíme až třetinu svého života – i proto je více než důležité, abychom spali kvalitně. Kromě pevné postele, která nevrže, a matrace, která není proleželá, však musíte dbát také na to, jaké povlečení si koupíte. Jaké povlečení je nejvhodnější v zimě?

K peřině si můžete přidat také příjemně hřejivou deku. Zdroj: unsplash.com

Jak postupovat při výběru povlečení na zimu

Současná doba přeje široké nabídce, z níž si vybere opravdu každý. Jiné materiálové složení ložního prádla vám bude vyhovovat v létě, jiné naopak v zimě. Zatímco v horkých letních dnech dáte přednost lehkým a chladivým materiálům, v zimě pro vás bude správnou volbou měkké, hřejivé a prodyšné prádlo.

Římské rolety a plisé – originální možnost jak zastínit

Přírodní materiály jsou nejvhodnější

Každý ví, že nejlepší a k pokožce nejšetrnější variantou jsou přírodní materiály – a proto je bavlněné povlečení doporučováno v průběhu celého roku, stačí si vybrat z jejích mnoha úprav. Na čím delší vlákna se zaměříte, tím bude povlečení hřejivější a příjemnější na dotek. Pokud chcete bavlněné povlečení, hlídejte si, aby bylo 100% bavlněné. Zatímco povlečení s příměsí syntetiky vypadá na pohled leskleji a „klouzavěji“, povlečení z bavlny bude prodyšnější a přilnavější. Navíc jej budete moct prát na vyšší teploty, což přeje zničení všech nežádoucích alergenů a bakterií. Na rozdíl od syntetiky se přírodní materiály více mačkají, ale nejde o problém, který by nevyřešilo pár minut s žehličkou.

Bavlněné povlečení je vhodné v jakoukoliv roční dobu. Zdroj: unsplash.com

Přírodní materiály versus syntetika

Každý zimomřivec by měl vybírat povlečení z materiálů, které mají dlouhé vlákno – ideální je například flanel vyráběný z bavlny, ideální pro vás může být také povlečení fleecové nebo z mikroplyše. Tyto materiály jsou však syntetické, což znamená, že budou méně prodyšné a můžete se v nich zpotit. Pokud naopak teplé přikrývky doslova nesnášíte a chladnější měsíce vyhlížíte s nedočkavostí v očích, sáhněte po povlečení, které bude vyrobené ze saténu nebo krepu. V takovém ložním prádle se budete cítit příjemně, nebudete se totiž potit.

Satén jako luxus, který stojí za to!

Zde však dbejte na to, aby bylo prádlo opravdu bavlněné – bavlněný satén je příjemný na dotek, navíc neklouže tolik jako satén oděvní a dekorační. Čím levnější povlečení bude, tím je větší pravděpodobnost, že jsou v něm namíchána syntetická vlákna. Naším malým tipem je pořízení péřové peřiny, která vás v létě zahřeje, v létě vás bude chladit. Pokud nejste alergikem, jde o správnou volbu. Alergici naopak ocení lůžkoviny z dutého vlákna, protože je hypoalergenní, navíc dobře schne, což je plus při častém praní.

Potíte se hodně?

Proto osoby trpící na noční pocení doporučujeme povlečení ze stoprocentní bavlny, která je prodyšná, ale také má vysokou míru savosti. Takové osoby však musejí dávat pozor také při nákupu peřiny a polštáře, které by měly mít vhodnou výplň.

S klasickým bílým povlečneím neuděláte chybu nikdy. Zdroj: unsplash.com

Bavlněné povlečení

Bavlněné povlečení patří stále k těm nejoblíbenějším. Koupit si jej nemusíte jen v klasické úpravě, ale také v různých úpravách. Saténové povlečení je vhodné pro ty, kterým velká zima není, flanelové povlečení je naopak nestárnoucí klasickou, která je oblíbená vždy a všude. Povlečení z damašku je na pohled velmi luxusním kouskem – je vyrobeno z bavlněné příze nejvyšší jakosti a vyznačuje se mimořádnou hebkostí. Krepové povlečení ocení všichni, kteří nemají rádi žehlení.

Nestárnoucí klasika: flanel

Flanelové povlečení je v zimě nejoblíbenější – je vyrobeno z hustě česané tkaniny, která má vysokou gramáž. Nejen, že vás příjemně zahřeje, ale navíc je není třeba žehlit. Je ideální do chladnějších ložnic, ocení je také ti, kteří chodí v zimě v pletených ponožkách, a přesto je jim zima. Když flanelové povlečení doplníte o flanelové pyžamo, budete mít jistotu, že vám bude teplo. Gramáž flanelu by měla mít minimálně 160 gramů na metr čtvereční.

Jak pomocí textilií propojit kuchyni s obývákem

Jak je to se syntetickými materiály?

Mezi další materiály, z nichž si můžete své zimní ložní prádlo vybírat, patří také syntetické materiály, většinou takové, které mají ve svém názvu předponu mikro. Nejčastěji se jedná o mikroflanel, mikroplyš, ale také o mikrovlákno. Jde o materiály, které jsou hřejivé, příjemné na dotek, ale také odolné vůči roztočům. Bohužel, mají také své nevýhody. Takový materiál klouže, elektrizuje, ale také šmolkuje. Jde o méně prodyšné materiály, proto se v nich můžete potit (pokud je vám však pořád zima, nejspíš se to nestane).

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login