Zahrada
Použijte podzimní hnojiva a posilte zahradu na zimu
Zahrada brzy půjde spát, ale na to, aby přečkala dobře zimu a na jaře se probudila v optimální kondici, od vás potřebuje podzimní pomoc a „injekci“ živin.
Po sklizni musíte pohnojit půdu kolem stromů i okrasné záhony a skalky a samozřejmě trávník. Je také dobré zrýt a ozimem vyhnojit zeleninové záhony pro příští rok. Půdu z nádob, ve kterých jste pěstovali květiny a zeleninu, „prožeňte“ kompostem, který i v zimě zásobujte, na jaře budete mít úrodnou půdu. Vhodný čas na podzimní hnojení je konec září a první polovina října.
Draslík a hořčík jsou klíčové prvky
Hnojiva pro podzimní hnojení obsahují málo dusíku, zato více draslíku. Díky němu se pletiva rostlin, které přečkávají zimu nad zemí a třeba i ve stálezelené formě, stávají pevnější a odolnější. Také díky většímu obsahu draslíku na rostliny tolik neútočí plísně. Hořčík ochrání rostliny proti předčasnému žloutnutí. Zhruba jednou za čtyři roky není špatné přidat dolomitický vápenec.
Zvířecí hnůj je na podzim vhodný
Zeleninové záhony prokypřete a použijte buď nějaký dobrý zvířecí hnůj, nebo osijte např. řepkou či hořčicí nebo svazenkou, nechte vzrůst cca na 15 cm a zaryjte do půdy. Na trávníku neexperimentujte, kupte specializované hnojivo s označením pro podzimní hnojení. Pozor na dávkování, ať si některá místa nespálíte. Ovocné stromy hnojte hnojivy s obsahem superfosfátu a draslíku. Na jaře by už hnojení nebylo tolik účinné. Na okrasné záhony lze doporučit například granulovaný slepičí hnůj.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login