Inspirace
Potřebujete vyčistit pohovku? Jak na to rychle, šetrně a v domácích podmínkách?
V obývacím pokoji má sedací soupravu snad každý. Někdo zvolí čalounění látkové, jiný kožené a někdo dá přednost úplně jinému materiálu. Možností je hodně. Různé typy materiálů vyžadují různé způsoby péče. Když zvolíte nesprávný, můžete povrch nenávratně poškodit. Každá pohovka ale potřebuje, abyste se čalounění pravidelně věnovali a jednou za čas ho vyčistili.
Věnujte pohovce pravidelnou pozornost
Pravidelná péče ušetří mnoho pozdějších starostí. Když se do čištění pustíte jednou za rok, je velká pravděpodobnost, že vás odstranění nečistot bude stát mnohem víc úsilí a některé možná už ani dolů nepůjdou. Zároveň myslete i na své zdraví. Často se v sedácích množí roztoči, které dráždí alergiky a způsobují alergické reakce. Mnohem častější potřebuje pohovka údržbu když máte děti, zvířata nebo hostíte často návštěvy. Jakými způsoby se můžete skvrn na pohovce zbavit?
Kam p ro luxusní italské pohovky od Natuzzi Italia?
- Pozvěte úklidovou službu, která si dovedete poradit i s většími problémy a je vhodné využít jejich práce hlavně v případě, že musíte odstraňovat zažrané fleky.
- Využití různých chemických čističů a sprejů je další z možností, jak odstranit nevzhledné skvrny. Jen pozor na to, abyste použili správný přípravek a materiál nezničili.
- Pokud nemáte tepovací vysavač, lze si ho půjčit a využít k údržbě.
- Levná varianta údržby je využití prostředků, které doma běžně máte a jsou ekologické.
Způsoby, jak vyčistit látkové čalounění
- Přečtěte si návod, jak údržbu provádět. Vyhnete se nevhodným produktům a postupům, které by látku mohly klidně zničit.
- Otřete vlhkým hadříkem dřevěné, plastové a kovové části. Použijte ideálně hadr z mikrovlákna.
- Pohovku řádně vysajte vysavačem, ať nezbydou žádné drobečky, prach a jiné nečistoty. Zkuste vzít opravdu každý kouteček.
- Pokud máte sundavací potahy, můžete je hodit do pračky a vyprat. Není to ovšem úplně časté.
- Celou pohovku posypte trochou sody a nechte ji delší dobu působit. Soda má schopnost absorbovat pachy i mastnotu. Je to ideální přípravek jako první pomoc, když se například na pohovku počůrá dítě.
- Použijte vhodný čistič. Ať už chemického rázu nebo si vytvořte svůj vlastní. Smíchejte trochu mycího prostředku, lžičku sody, lžíci bílého octa a teplou vodu. Nalijte do láhve s rozprašovačem. Čistič pro jistotu vyzkoušejte na kousku, který není vidět. Kdyby došlo k nějaké reakci, nebude nic viditelné navenek. Pak nastříkejte na ostatní místa, nechte působit a vlhkým hadrem vyčistěte skvrny.
- Následně naneste malé množství čističe všude na pohovku, nechte působit a vyčistěte. Látku nechte dostatečně uschnout.
- Po dobu schnutí je nutné, abyste na pohovku nic nepokládali, nesedali si na ní apod. Jinak byste riskovali vznik nových skvrn.
Pokud máte vysavač na mokré vysávání, ideálně s tepovačem, máte to o něco jednodušší. Nejdříve pomocí vysavače nanesete vodu s prostředkem na sedačku, necháte působit a pak vysajete. Můžete klidně několikrát opakovat.
Péče o koženou či koženkovou pohovku
Kožená sedací souprava je dražší, ale má hodně výhod. Materiál je dostatečně odolný a péče není náročná. Jednou týdně ji vezměte na sucho vysavačem a setřete vlhkým hadříkem. Takto zvládnete bez problémů běžnou údržbu. Skvrny od jídla a pití jdou obvykle dobře. Hlavně je nenechte dlouho na materiálu, aby se vám do něj skvrny „nezažraly“. Pak už byste se jich nemuseli zbavit. Pozor na to, abyste použili správné přípravky a zároveň pravidelně pohovku impregnujte, aby odpuzovala vodu. Vzhledem k tomu, že existují různé druhy kůže, využijte správné prostředky. Vyhýbejte se prostředkům určeným na prádlo a nádobí, protože způsobují mapy na povrchu a kůži ničí. Při čištění nepoužívejte hadříky, které pouští barvu. Do ruky také neberte kartáč. Zjistěte od výrobce, jakou impregnaci musíte pořídit, abyste udržovali čalounění v perfektním stavu. Kůži nemusíte čistit příliš často, protože byste mohli zkrátit její životnost, případně ji poškodit. Větší údržbu provádějte přibližně dvakrát do roka.
Jak na pohovku z mikroplyše
V mikroplyšovém materiálu se mnohem lépe drží nečistoty a prach. Také skvrny jsou odolnější. Vše se dá vyčistit, ale nešetrným zacházením by se mikroplyš mohl poškodit. Základ je ale stejný jako u látkové sedačky. Nejdříve vše důkladně vyluxujte, naneste čistič (v tomto případě je vhodné použít pěnový přípravek) a vetřete po celé ploše. Nechte působit dle potřeby a pěnu následně setřete. Nakonec můžete znovu vysát. Mikroplyš musí také uschnout. Kdyby se vám chloupky zdály slehlé, použijte páru, která by je mohla narovnat.
Elegantní pohovka, u které snadno nastavíte i hloubku sedu
Pár tipů, jak vyčistit různé odolné skvrny jen tím, co máte doma
Potřebujete se zbavit některých skvrn a nevíte čím? Řešení se přitom často nachází u vás doma.
Všestranný pomocník je jedlá soda, citron i ocet
Jedlá soda je takový pomocník na všechno. V kuchyni ji často využíváme jako kypřidlo, ale je dost efektivní i v oblasti úklidu. Dobře si poradí se zápachem i skvrnami. Funguje také na mastnotu. Na flek použijte jedlou sodu a nechte působit. Přebytek prášku jednoduše vysajte. Můžete také smíchat sodu a vodu v poměru 2:1 a nanést tuto směs na skvrnu. Na odolnější skvrny, jako je červené víno nebo mastné jídlo, naneste větší množství směsi a nechte působit delší čas. Rozhodně ale nikdy nepoužívejte drátěné nebo jiné kartáče a nedrhněte silou. Vždy zbytek sody odstraňte.
Na mastnotu použijte papírovou utěrku, která odsaje její část. Poté využijte opět sodu nebo pokapejte šťávou z citronu či bílým octem. Nechte nějakou dobu působit. Nakonec jemným hadříkem se saponátem vyčistěte. Mastnotu určitě nenechte zaschnout, pak se odstraňuje mnohem hůře. Efektivním prostředkem je v tomto ohledu také žlučové mýdlo. To perfektně odstraní mastné skvrny, a přitom stojí pár korun.
Na žvýkačku nebo krev využijte led
Nalepená žvýkačka na pohovce je peklo. S kostkou ledu se jí ale dokážete docela dobře zbavit. Kostku ledu vložte například do igelitového sáčku a přiložte na inkriminované místo. Po chvíli povolí a půjde snadno seškrábnout. Podobně funguje také horký ocet. Častým a nepříjemným problémem jsou skvrny od krve. Ty hlavně nenechte zaschnout, protože pak je likvidace mnohem obtížnější. Namočte čistý bavlněný hadřík do ledové vody a očistěte flek. Následně použijte žlučové mýdlo, použijte na skvrny a čistou studenou vodou utřete.
Pozor. Teplá voda podporuje srážení krevních bílkovin a krevní skvrna je pak mnohem odolnější.
Pomoc na rozlitou kávu
Káva na pohovce? Nic neobvyklého. Papírovou utěrku použijte na skvrnu, aby se dále nešířila. Ta nasákne vlhkost. Pak na ní vylijte hrnek vody a znovu utěrkou vysušte a vodu jemně odsajte. Použijte houbičku na nádobí a jemně čistěte. Čistič pak odstraňte jemně hadříkem a nechte uschnout. Dostatečně efektivně působí také sůl, kterou vetřete do čalounění. Nechte působit a následně otřete houbičkou.
Prevence je nejlepší ochrana
Aby vám sedací souprava vydržela co nejdéle krásná a čistá, dbejte na prevenci. Nečistotám se snažte předcházet, a když už se objeví, ihned se dejte do odstraňování. Pravidelně jí také věnujte dostatečnou péči. Pravidelně používejte impregnaci látky či kůže, která vytvoří ochrannou vrstvu. S malými dětmi a zvířaty jsou dobrou volbou snímatelné potahy. Tak ochráníte materiál pod nimi, alespoň na nějakou dobu, než děti povyrostou a vy si budete moci užívat pěkný vzhled vaší sedačky.
Zdroj: Kapitoly o bydlení, Co věděly už naše babičky
Timeless – Krásná pohovka, která vynikne ve větším prostoru
You must be logged in to post a comment Login