Dětské pokoje
Postýlka pro miminko musí být pohodlná a bezpečná. Jak ji poznat?
Postýlka je pro dítě na začátku jeho života celý jeho svět. Nejen že tu spinká přes noc i přes den, ale i v ní odpočívá a pozoruje okolní svět. Dětská postýlka pro novorozeně představuje hlavní a bezpečné útočiště, kde se cítí dobře. Proto bychom výběr neměli odbývat, ale naopak si s ním dát práci.
Ze začátku je důležitý menší prostor
Protože jsou miminka z bříška na světě jen chvíli, chybí jim malý a těsný prostor, který kolem sebe měla těsně, než se narodila. Pro první měsíce je vhodné do postýlky umístit silnější mantinel, který prostor okolo dítěte zmenší. Zároveň je vhodné pořídit tolik populární hnízdečko,ve kterém je miminko utěsněné a které kolem něj tvoří vyšší hranu. Kolem miminka je tedy třeba vytvořit malý a těsný prostor, ve kterém se bude cítit bezpečně. Vhodným řešením pro první měsíce je i malá kolébka, v níž lze miminko i houpat. Do postele ale neumísťujte spoustu textilu a plyšáků. Tyto předměty slouží jako lapač prachu a to pro vaše miminko není úplně optimální.
Základní rozměry
Mezi základní rozměry postýlky patří 60 x 120 cm, nebo 70 x 140 cm. Rozměr je důležité vybírat z toho hlediska, jestli chceme, aby miminku vydržela například až do 3 let, anebo jestli po roce postýlku vyměníme. Důležité je vybírat i takovou postýlku, u které lze libovolně manipulovat s výškou roštu. Minimální výška matrace by měla být 60 cm od vrchní hrany ohrádky. Jedině tak docílíme pohodlnému uložení či zvednutí dítěte. Při výběru zkontrolujte, zda je posuvná bočnice kvalitní a jestli s ní jde libovolně a snadně manipulovat. Příčky postýlky by měly být od sebe vzdálené zhruba 6,5 centimetrů a měly by být pevné. Jen tak zajistíte, že dítěti nezůstanou v ruce.
Výběr materiálu
Při výběru narazíte na řadu provedení postýlek, ať už ze dřeva, nebo z kovu. To, z jakého materiálu ve finále postýlku vyberete, je čistě na vás, důležité však je, aby byla kvalitní a nezávadná. Pofidérní mohou být laciné postýlky, kde je třeba zvážit kvalitu a raději investovat do kvalitnějšího provedení. Materiál by rozhodně neměl být karcinogenní. Zde je třeba dávat pozor na dřevotřískové desky, které jsou lepené formaldehydovým lepidlem, ale zbystřete i pokud je postýlka natřená lakem. Lak na postýlce nevadí, ovšem důležité je aby se nezačal olupovat, dítě oblizuje vše, co mu přijde do ruky, a v tomto případě by mohlo jít o život.
Zaměřte se na matraci
Rozměry se odvíjí dle velikosti postýlky, a proto je můžete sehnat ve velikosti 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm. Větší varianta dítěti vydrží až do 3 let. Důležité však je, aby rozměr matrace opravdu přesně odpovídal vnitřnímu rozměru postýlky. Zaměřte se na výplň matrací. Na trhu naleznete klasické pružinové, či pěnové matrace, ale i speciální a kvalitnější s výplní z kokosových vláken, nebo směsi kokosu a pohanky. Zvolíte-li pružinovou matraci, pak počítejte s tím, že zde nebudete moci použít monitor dechu, snímací deska se totiž umísťuje přímo pod matraci a je citlivá i na drobné vibrace a pohyby. Pružiny by tak mohly být důsledkem toho, že by monitor nefungoval tak, jak má. Pokud se rozhodnete pro pěnovou matraci, či kokosová vlákna, ty odborníci doporučují právě z toho důvodu, že jsou správně odvětrávány a matrace jsou stabilní a pevné. Díky tomu bude monitor dechu fungovat tak, jak má. Nejvhodnější variantou se však stala středně tvrdá matrace se snímatelným povrchem, který lze vyprat.
A kam postýlku umístit?
První dva až tři roky je nejvhodnější mít postýlku umístěnou přímo v ložnici vedle maminky, která k miminku vstává nejčastěji. Jedná se jak o bezpečnostní a praktické důvody, ale i vy budete více v klidu, když bude miminko blízko vás. Po zhruba dvou letech je postýlku možné přesunout do dětského pokoje, avšak je důležité ji opatřit ohrádkou, která zabrání případnému pádu a zranění. I dětská postýlka má při umístění určitá pravidla. Nejdůležitější je neumísťovat ji naproti dveřím, nebo přímo pod okno. Mnohem lepší je do rohu, nebo doprostřed stěny, kde bude mít dítě nejlepší přehled. Zároveň do dětského pokoje neumísťujte dekoraci v podobě živých květin. Přestože vypadají pěkně, mohou lehce přilákat spoustu nechtěného hmyzu a zároveň ubírají kyslík.
Jaké podmínky jsou pro miminka ideální?
Obecně se doporučuje dávat děti spát v kočárku přes den ven, ať už na balkon nebo zahradu, a to přibližně do mínus 5 °C. A samozřejmě tehdy, není li příliš silný vítr a déšť. Doma spí v postýlce, pro uložení rozhodně nejsou vhodné sedací soupravy ani křesla. Dítě spí ideálně na zádech, v kojeneckém věku bez polštáře. Ten přidáváme do postýlky kolem jednoho roku dítěte. V noci by měl potomek spát ve své postýlce umístěné ideálně tak, aby na něj matka viděla. Od přibližně dvou let může dítě spát samo ve svém pokoji.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login