Rady a tipy
Jak postupovat při změně dodavatele energií
Ačkoliv tomu tak nebylo odjakživa, už několik let máte jakožto spotřebitelé nárok na změnu dodavatelů energií. U elektřiny je to od roku 2006, dodavatele plynu můžete sami změnit od roku 2007. Víte ale, podle čeho vybrat správnou nabídku a na co si dát pozor? A jak při změně dodavatele postupovat?
Pokud uvažujete o změně dodavatele energií, měli byste si nejdříve pořádně zjistit, jakou smlouvu máte se svým současným dodavatelem uzavřenou. Je spousta těch, kteří nevědí nebo si neuvědomují, že mají sjednanou smlouvu na dobu určitou – v případě předčasné výpovědi této smlouvy se pak můžete setkat se smluvní pokutou od stávajícího dodavatele. I proto se o podmínkách výpovědi vaší smlouvy informujte vždy předem.
Častým důvodem změny dodavatele je úspora
Nejčastějším důvodem, proč lidé mění dodavatele energií, je snaha uspořit – kromě ceny za odebranou energii však musíte vzít v úvahu také svůj stálý měsíční příjem. Před podepsáním smlouvy se ujistěte, zda si sjednáváte opravdu jen dodávku energií, nebo zda si budete připlácet i za další služby, jako mohou být služby sklenáře, zámečníka, instalatéra, případně pojištění. Tyto služby s velkou pravděpodobností nevyužijete, protože ani nevíte, že je máte sjednané, případně neznáte jejich jasný rozsah – a zámečníka si pak v případě nouze stejně voláte a platíte vy sami.
Pozor na smluvní pokuty za předčasné vypovězení smlouvy
Při hledání nového dodavatele se zaměřte také na smluvní pokuty a další platby, které mohou být stanoveny nejen ve smlouvě, ale i v obchodních podmínkách či ceníku. Pro vyhledání nejvhodnější nabídky na míru můžete využít nejrůznější internetové srovnávače. Nezapomínejte však na fakt, že ne všechny nabídky jsou veřejné. I proto nemějte strach různé další dodavatele energií kontaktovat a zeptat se jich na vše, co chcete znát. Klidně se můžete pokusit vyjednat lepší podmínky u vašeho stávajícího dodavatele.
Smlouva na dobu určitou nebo neurčitou? S fixací nebo bez?
Pokud se chystáte na změnu dodavatele, zamyslete se, zda budete chtít sjednat smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou vám dodavatel obvykle nabídne také fixní smlouvu – v takovém případě se po určitou dobu vaše cena za odebrané energie nezmění. Bez ohledu na vývoj cen na trhu. Ačkoliv se tato fixace může zdát na první pohled výhodná, protože vám elektřinu nezdraží, ani když bude cena na trhu stoupat, ani ji nezlevní, když bude cena na trhu klesat. I proto se zeptejte svého potencionálního dodavatele, zda k fixaci nenabízí také službu garance ceny. Pokud dodavatel v dané oblasti zlevní, zlevní se poplatky také vám. Občas však mohou být poplatky za tyto „super“ ceny tak vysoké, že ve výsledku nic neuspoříte.
Vše si důkladně prostudujte
V případě sjednání smlouvy na dobu určitou si zkontrolujte, zda obsahuje i ujednání o automatickém prodloužení jejího trvání. Díky tomuto ustanovení se smlouva automaticky prodlouží na další období, pokud ve sjednané době nedáte dodavateli vědět, že ve smlouvě nechcete pokračovat.
A nyní k samotné změně vašeho dodavatele. V základu máte dvě možnosti. První z nich je, že můžete smlouvu o dodávkách energií svému stávajícímu dodavateli vypovědět sami a následně můžete uzavřít smlouvu s dodavatelem novým. V praxi to však funguje tak, že novému dodavateli poskytnete plnou moc. Ten pak vypoví smlouvu u vašeho bývalého dodavatele sám, ale zařídí také další administrativní záležitostí. Od nového dodavatele pak začínáte energie odebírat zhruba po jednom až třech měsících (pokud je vaše stávající smlouva na dobu neurčitou). V případě smlouvy na dobu určitou si pohlídejte, zda se vám předčasná výpověď opravdu vyplatí. Od stávajícího dodavatele vám totiž přijde faktura se smluvní pokutou.
O termínu zahájení dodávky energie od nového dodavatele budete informování. Současně vám přijde od původního dodavatele závěrečné vyúčtování.
You must be logged in to post a comment Login