Zahrada

Postavte vyvýšený záhon: Úrodu nesežerou škůdci a nebudou vás bolet záda

Od   | 

Vyvýšené záhony přinášejí mnoho výhod, když je založíte správně a zasadíte do nich vhodnou zeleninu. Navíc je lze je postavit nejen kdekoliv na zahradě, ale i na terase či balkoně. Jak na ně?

Vyvýšené záhony mají velké výhody, proto jsou mezi lidmi tolik oblíbené. Zdroj: Pixabay

Kdy a jak vyvýšený záhon založit?

Na založení vyvýšených záhonů je nejvyšší čas. Je totiž ideální s nimi začít hned zkraje jara. Ze zeminy, která má být vyvýšeným záhonem je potřeba odkrýt alespoň 20 – 25 cm vrstvy a spodní půdu dobře zkypřit pomocí rýče. Někdo preferuje neohraničený vyvýšený záhon, někdo jeho krásu podtrhne třeba obvodovou konstrukcí ze dřeva, plechu, kamenů, nebo cihel – je to pouze na vás a na tom, co se vám líbí. Základ tohoto záhonu by měly tvořit větvičky, které umísťujeme na dno. Dolní vrstva by měla být tou nejsilnější a nejpevnější. Dále přichází na řadu jemnější rozdrcené odřezky keříků, posekaná tráva, nebo listí. Další vrstvu by měl tvořit zetlelý kompost, který následně zasypeme humusem a navrch bude zemina, kterou jsme na začátku odkryli. K vrstvě kompostu lze přidat třeba i písek, zeolit, či rozemleté dřevěné uhlí.

Vyvýšený záhon se skládá hned z několika vrstev. Zdroj: PIxabay

Výhody vyvýšených záhonů

Výhodou je zejména jednoduchá a dostupná údržba, kdy se nemusíme ohýbat až přímo k zemi. Dalším plusem je variabilita, a tak lze vyvýšený záhon vytvořit nejen na zahradě, ale i kolem terasy, přímo na terase, či na balkonu. Díky vyvýšení budou záhony také překážkou pro nechtěné škůdce a samozřejmě i plevel, ten se běžně šíří po úrovni terénu.

 

Venkovní látky, kterým neuškodí déšť ani slunce

Co na záhon vysadit?

Vyvýšený záhon je ideálním pro pěstování jak užitkové zeleniny a ovoce, tak okrasných květin. Zasadit tak můžeme kedlubny, rajčata, mrkev, jahody, či borůvky, ale také kvetoucí dekorativní rostliny. Na záhon lze vysadit rostliny již zkraje jara a záhon využít až do podzimu. Podle živin se rostlinky dělí na plodiny první, druhé a třetí trati, což je při sázení velmi stěžejní.

Pokud zeleninu a ovoce nechcete na vyvýšeném záhonu hnojit každý rok, je potřeba zjistit, jakou spotřebu živin mají rostliny, které pěstujeme. Správně vytvořený záhon je opravdu velmi bohatá na živiny, proto se v prvních letech na vyvýšené záhony vysazují rostliny první trati, což jsou rajčata, zelí, celer, pórek, okurky, cukety, mrkve, hrách, nebo fazole. Přisadit k nim můžete také bylinky. V dalších letech vysazujeme rostliny druhé trati, jako je špenát, listový salát a oblíbené jahody, či borůvky. 

 

Jak správně kombinovat zeleninu, aby úroda bylo opravdu bohatá? Dozvíte se ZDE

 

Chcete-li na záhon vysadit okrasné rostliny, i to je možné. Navíc pěstování okrasných květin je poměrně snazší, než těch užitkových. Opět začněte s výsadbou na jaře, nebo až na podzim. Před výsadbou je potřeba si vybrat mezi trvalou a střídavou výsadbou, Ta trvalá je založena na pevně daném, vyváženém druhu rostlin které mají vysoké, až nízké nároky na výživu a živiny. Naopak u střídavé výsadby je potřeba rozdělit rostliny které mají vysoké, střední a nízké nároky.  

Vždy si jasně rozmyslete, co chcete pěstovat. Zdroj: Pixabay

Péče o vyvýšené záhony

V létě je nutná pravidelná a dostatečná zálivka. Díky kypré půdě mají vyvýšené záhony tendence rychle vysychat, a proto je nutné jim dodat vláhu. Také poměr zeminy každým rokem výrazně klesá, proto je potřeba na začátku sezóny každý rok záhon doplnit kompostem i zeminou. Plevel se sem tam objeví, proto je třeba ho okamžitě odstraňovat. Přesto ho bude rok co rok méně a méně. Čím více humusu v půdě je, tím méně budeme mít také plevele. 

Samotná péče není složitá. Záhony požadují především dostatečnou zálivku, jelikož povrch zeminy rychleji vysychá.
Zdroj: Pixabay

 

Kam pro zahradní svítidla?

 

 


You must be logged in to post a comment Login