Rady a tipy
Poradíme vám, jak vydělat na domácí fotovoltaice
Kvůli současným cenám za energie se řada domácností rozhodla pořídit si domácí fotovoltaiku. Věděli jste, že přebytky, které vytvoříte, můžete také prodat? A poznáte, kdy je lepší si energii jen uložit k vlastní spotřebě?
Solární asociace uvádí, že se v průběhu minulého roku instalovalo o 20,6 procenta fotovoltaických elektráren více než v roce předchozím. Největší zastoupení zde měly drobné fotovoltaické systémy umístěné na střechy rodinných domů. Za zvýšeným zájmem o domácí fotovoltaiku stojí zejména neustále se zvyšující ceny energií. Dalším důvodem je snaha o zajištění energetické soběstačnosti. Tito drobní výrobci pak mohou navíc přeprodávat energii do sítě – čímž se jim vlastní investice částečně zhodnotí.
Rychlá návratnost a možnost dotace
Pořizovací cena domácí solární elektrárny se většinou pohybuje v řádech pár set tisíc korun (zhruba od 180 tisíc do půl milionu). O tom, kolik zaplatíte, rozhodují zejména vaše požadavky. Velkým plusem je ale fakt, že na domácí fotovoltaiku můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. A to ve výši 40 až 200 tisíc korun. V některých krajích je dotace ještě o trochu vyšší. Průměrná dotace je současně ve výši 180 tisíc korun. Návratnost investice je v horizontu 6 až 10 let.
Soběstačnost a minimální starost o údržbu
S vlastními solárními panely může být vaše domácnost částečně energeticky soběstačná. Což je při současných cenách energií žádané. Velkou výhodou je také fakt, že se o domácí fotovoltaiku nemusíte po instalaci téměř vůbec starat. O pravidelnou prohlídku se postará odborník. Solární panely pak mají garantovanou vysokou odolnost vůči vnějším vlivům, nemluvě o stále se prodlužující životnosti. Ta může být i 25 až 30 let. Ačkoliv se výkon panelů postupně snižuje, během 25 let by neměla být ztráta vyšší než 15 procent.
Jak můžete na domácí fotovoltaice vydělat?
Máte doma vlastní fotovoltaiku? Pak můžete poměrně snadno zjistit, kolik stojí kWh elektřiny, kterou doma vyrobíte. Stačí znát přibližnou dobu, po kterou bude domácí elektrárna fungovat. A pak i to, kolik elektřiny vyrobí. Pokud je vypočítaná hodnota vyšší než cena elektřiny ze sítě, je vhodné elektřinu spotřebovat ve vlastní domácnosti. Pokud je nižší, můžete se pustit do prodeje elektřiny do sítě – protože se vám to vyplatí.
Při rozhodování o tom, zda prodat či nikoliv, hrají roli i další faktory. Tím nejzásadnějším jsou podmínky výkupu elektřiny. Nabídka prodeje za velkoobchodní ceny nemusí být vždy výhodná. Pokud chce zákazník prodat jinému dodavateli, než od jakého sám nakupuje, musí mít licenci na výrobu elektřiny – a to je papírování navíc.
Zatímco při vlastní spotřebě ušetříte jak za obchodní, tak i za regulovanou složku elektřiny, při prodeji dostanete peníze jen za obchodní složku.
Zdroj: novazelenausporam.cz, fotovoltaika.cz, energie.cz
Fotogalerie:
Kam pro tepelné čerpadlo?
You must be logged in to post a comment Login