Koupelny

Poradíme vám, podle čeho vybrat tu správnou koupelnovou baterii

Od   | 

Je jedno, jestli rekonstruujete starou koupelnu, nebo zařizujete novou. Dříve nebo později přijde čas na nákup vodovodní baterie, která koupelně dodá finální vzhled. Na trhu najdete širokou škálu nejrůznějších typů, barev a provedení baterií a je celkem oříšek se mezi nimi zorientovat a vybrat tu správnou. Baterie by měla ladit s celkovým stylem koupelny, ale zároveň by měla vynikat svou kvalitou a vhod přijde i přijatelná cena. Neméně důležitá je samozřejmě i úspora vody. 

Zorientujte se na trhu koupelnových baterií a ušetřete náklady za vodu. Zdroj: Hansgrohe

Letí barevné baterie

Jelikož baterie přichází do kontaktu s vodou z koupelnového vybavení nejvíce, je velmi důležitý její materiál. Mezi nejoblíbenější patří nerez s chromovou úpravou, dále mosaz nebo nikl. Například nerezové baterie v koupelně vydrží opravdu hodně. Chromové baterie s leštěním si zase udrží s trochou péče stále stejný vzhled. Na trhu dnes běžně nacházíme i baterie s matnou, či lesklou úpravou v černé, nebo bílé barvě. Novinkou posledních let je technologie PVD, která nanáší pomocí nanotechnologie velmi tenkou vrstvu barvy, která je vysoce odolná proti otěru a oděru.

Výjimkou dnes nejsou barevné úpravy baterií. Trendy je třeba černá nebo čistě bílá. Zdroj: Grohe

Baterie podle umístění 

Samotné umístění baterie dovede velmi ovlivnit vzhled koupelny. Na trhu existují koupelnové baterie stojánkové určené k instalaci na umyvadlo,  nebo nástěnné. Ty se instalují na obklad, nebo můžete zvolit takzvané podomítkové provedení (instaluje se pod omítku). 

Umístění baterie ovlivní celkový vzhled a styl koupelny. Zdroj: RAVAK

Typy baterií

Baterie dále rozdělujeme podle typu a způsobu ovládání na kohoutkové, pákové, bezdotykové se senzorem či termostatické.

 

Trendy jsou barevné baterie: Letí bílá, černá nebo metalické odstíny

 

  • Kohoutkové baterie – dříve patřily mezi nejčastěji kupovaný typ baterií a dnes zaznamenávají poměrně velký útlum. Například oproti pákovým bateriím spotřebují až o 40 – 45% více vody, což je rozhodně znát. Zdlouhavé je totiž nastavení ideálního poměru studené a teplé vody, mezi čímž proteče spousta litrů navíc. Přesto jsou koupelny, kam se svým vzhledem hodí, a to třeba do venkovských či Provence koupelen.
  • Pákové baterie – mají vysokou citlivost jak na sílu proudu, tak i na teplotu vody, kterou lze libovolně a hlavně jednoduše nastavovat. Kvalitní zde musí být zejména kartuše, kterou představují dvě keramické destičky, díky kterým regulujeme teplotu a i tlak vody. 
  • Bezdotykové baterie – tyto baterie jsou hygienické, protože se jich při mytí rukou nemusíme ani dotknout. Hojně je tak vídáme ve veřejných prostorech, ale v poslední době i v domácnostech. U baterie si tak přednastavíte požadovanou teplotu a proud vody, který se vám pomocí pohybu ruky před senzorem jednoduše spustí. 
  • Termostatické baterie – jejich velkou výhodou je úspora, která je až o 50% větší, než u jiných typů baterií. Na baterii si nastavíte teplotu vody jakou chcete a baterie následovně sama smíchá poměr teplé a studené. Hodí se tak do rodin s malými dětmi, které se při spuštění nemohou nikdy opařit. Mínusem může mít občasné zatuhnutí termostatu, které způsobuje nahromaděný vodní kámen. 

Proč termostatickou baterii?

 

Otočná, či statická?

Asi všichni jsme se během života setkali s bateriemi, kterými lze pohybovat a otáčet a také s těmi, které jsou ukotveny napevno. Otáčivou baterií lépe umyjete umyvadlo a také je pohodlnější během mytí rukou. Naopak statickou využijeme u menších umyvadel. 

Otočné baterie umožní praktickou údržbu a mytí rukou. Zdroj: Grohe

Jak ušetřit vodu pomocí baterie?

  1. Perlátor – reguluje proud vody, a přestože dnes bývá u baterií většinou samozřejmostí, některé jím nedisponují. Funguje na principu smíchaní vody a vzduchu, díky čemuž se snižuje proud. Některé typy baterií pomocí perlátoru dokáží nastavovat také směr vody. 
  2. Cold Start – novější baterie disponují funkcí Cold Start, díky které se spustí studená voda, pokud je páka ve střední poloze. Chcete-li teplou vodu, stačí pákou pootočit vlevo.
  3. Dvoupolohová kartuše – šetří vodu tím, že jakmile baterii spustíte pákou, zastaví se na určité poloze a neumožní vám okamžitě spustit plný proud vody. Pro plný průtok stačí baterii větší silou zvednout až nahoru. 

Perlátor stojí pár korun. Stačí ho vyměnit a ušetříte dost peněz. Zdroj: Kludi

Fotogalerie:

 

Praktické tipy, jak správně vybrat baterie do koupelny 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login