Kuchyně
Poradíme vám, jak snížit spotřebu elektrické energie v kuchyni. I s trochou vody
Přemýšlíte, zda je možné snížit spotřebu elektrické energie v kuchyni při jejím běžném provozu? Při všem svícení, mytí, vaření, chlazení? Pak nám můžete věřit, že to lze zvládnout. Víte, jak?
Cena elektrické energie je pro většinu z nás nepříjemně vysoko – a to nás vede k přemýšlení nad tím, jak ušetřit. Jak zacházet s plynovým topením nejspíš už víte, zjistili jste si ale, jak ušetřit elektřinu v kuchyni? Někdy stačí pár maličkostí – a budete překvapeni, jak jednoduše lze dosáhnout nemalých úspor.
Kvalitní a úsporné spotřebiče jsou při šetření elektrické energie nutnost
Chcete ušetřit i několik tisíc korun ročně? Pak byste měli zvážit výměnu starých spotřebičů za nové. Nové spotřebiče nabízejí stále nižší spotřebu – dívejte se po produktech s energetickým štítkem A nebo B (staré kategorie A+++ už neplatí), ty mají nejnižší spotřebu.
Nezanedbávejte péči o chladničku
Věděli jste, že i umístění lednice a její údržba má velký vliv na to, kolik elektrické energie spotřebuje. Neměla by být umístěná v blízkosti jiného zdroje tepla, kam patří nejen trouba, ale také radiátor. Nižší spotřeby dosáhnete také tím, že nebude poloprázdná. Pokud máte v chladničce stabilně méně potravin, nekupujte nutně největší model. Lednice, které je prázdná, spotřebuje výrazně více energie k chlazení.
Lednici, ale i mrazničku byste měli pravidelně odmrazovat. I malé množství ledu dokáže zvýšit spotřebu elektrické energie. A to až o šedesát procent. Jídlo do chladničky ukládejte až po vychladnutí. Při nákupu spotřebiče se zaměřte na to, aby měl funkci NoFrost. Nebude se v ní tvořit tolik námrazy jako v jiných modelech.
Instalujte perlátory
Perlátor je drobnost, která se instaluje na vodovodní baterii, abyste spotřebovali méně vody. Perlátor tekoucí vodu naředí vzduchovými bublinami, díky tomu z kohoutku vyteče i o polovinu méně vody, než když perlátor nepoužijete. Komfort užívání to však neovlivní.
Ušetřit vodu můžete i v koupelně – ideální je třeba úsporná sprchová hlavice. Ačkoliv ji od běžné na první pohled nerozeznáte, bude za vás šetřit. Zatímco běžnou sprchovou hlavicí proteče za minutu 15 až 20 litrů vody, s úspornou hlavicí to bude jen 6,5 až 8 litrů vody.
Vyměňte varnou desku
Jestliže chcete šetřit elektrickou energii i při vaření, měli byste používat indukční varnou desku. Má schopnost efektivně zahřívat pánve i hrnce, takže přitom neplýtváte energií zbytečně. Její pořizovací cena je však o něco vyšší, než je tomu u plynového nebo elektrického sporáku.
Používejte úsporné žárovky
Nižší účet za elektřinu vám zajistí také výměna starých žárovek za úsporné LED žárovky. Ty spotřebují až sedmkrát méně elektrické energie než ty běžné. V zimě, kdy svítíme většinu dne, to znamená velké úspory.
Pořiďte si baterii se senzorem
Poměrně značnou úsporu za vodu získáte kuchyňskou baterií vybavenou senzorem. S ní totiž už nebude zbytečně odtékat voda, než nastavíte požadovanou teplotu nebo než si umyjete ruce. I se špinavýma rukama totiž můžete vodu díky senzoru pustit a využít. Součástí je samozřejmě i páka, kterou můžete používat standardně.
Jak ušetřit při mytí nádobí
Chcete ušetřit vodu při mytí nádobí? Pak byste měli začít používat myčku. Ta dokáže proti běžnému mytí ušetřit 7 až 60 procent vody. Myčky s úsporným programem pak kromě vody šetří také elektrickou energii. Myčku zapínejte až potom, co ji celou naplníte. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění filtru i myčky samotné. Špinavá myčka a zanesený filtr zvyšují spotřebu elektrické energie – a to zbytečně.
Zdroj info: energie.cz, elektrina.cz
You must be logged in to post a comment Login