Zahrada

Popínavé rostliny promění váš balkon v nádhernou oázu zeleně

Od   | 

I na balkoně lze vytvořit dokonalou oázu klidu, a to zejména díky barevným květinám. Skvělým řešením jsou popínavé rostliny, které vykouzlí z balkonu opravdovou zahradu.

Na co je ovšem důležité dávat pozor, je to, že ne všechny popínavé rostliny snesou vítr. Proto se při rozhodování mezi jednotlivými druhy soustřeďte také na polohu daného balkonu. Ten, co je situovaný na jih, bývá celý den sice prosluněný, a tím i náročnější na zalévání, ale prudký severní vítr se nebude líbit žádné popínavé rostlině. Jakmile balkon popínavými rostlinami vyšperkujete, je důležité jim poskytnout stabilitu v podobě provázků nebo opěrných tyčí, díky kterým se při prudkém dešti nebo větru rostlinky nevyvrátí.

Popínavé rostliny balkon oživí.

Letničky na jednu sezónu

Než navštívíte zahradnictví a začnete nakupovat ve velkém všechny druhy popínavek, je důležité se zamyslet nad tím, kolik máme času a kolik jsme ho ochotni investovat do péče o popínavé rostliny. Pokud si s nimi vystačíme jen jednu sezonu, pak jsou skvělou volbou všechny druhy letniček. U popínavých letniček není třeba tolik myslet na konstrukci, která by rostlinky podpírala. Přesto nám s trochou péče dokáží vytvořit nádherné barevné zákoutí, ze kterého budou oči jen přecházet. Pokud chceme popínavkami vyšperkovat jednu stěnu, pak zvolte například vilec šplhavý, nebo povíjnici, která se pyšní modrými zvonky. Obzvlášť krásnou stěnu vytvoří i oranžová, či žlutá lichořeřišnice. Pokud chceme barevné zákoutí doplnit i příjemnou zelení, pak vysaďte například převislou mátu, která rychle poroste.  

Chcete-li mít balkon nejen pro krásu, ale i pro užitek, pak lze ke stěně vysadit popínavé fazole, které se skvěle zkombinují například s převislými jahodami. 

Lichořeřišnice vytvoří na balkoně parádu.

S trvalkami napořád

Pokud péči o květiny milujete a nechcete se spokojit s letničkami na jednu sezonu, pak zvolte některý z druhů popínavých trvalek. Mezi oblíbené popínavé trvalky patří například břečťan, který vyžaduje dostatek vláhy a zejména polostín. Aby balkon neobýval pouze jedním druhem břečťanu, lze ho zkombinovat například plaménkem, který se taktéž řadí mezi oblíbence. Žlutou oázu s malými květy vytvoří například jasmín nahokvětý, který je ale náročný na situování balkonu. Skvěle se mu bude dařit na balkoně k západu nebo jihozápadu. Důležité je dbát také na jeho náchylnost k namrznutí, zejména pokud je ve vyšších patrech domu, či bytu. Skvělou podívanou vytvoří i popínavý zimolez japonský, který se pyšní tmavými zelenými listy s žlutobílými květy, které nádherně voní.

Trvalky vydrží léta, ale vyžadují náročnější péči.

Pozor na rychlý růst

Zejména u trvalých popínavých rostlin se lehko může stát, že nám způsobí na balkoně potíže. Na jednu stranu je sice skvělé, že rostou tak rychle, zároveň však ale může být problém s častou potřebou řezu. Kromě toho pamatujte i na to, že ne všichni sousedé budou z popínavých rostlin na svém území nadšeni. Dále je důležité se věnovat i správné volbě substrátu. Ten by měl být sice humózní, ale zároveň i propustný. Kromě toho by měl obsahovat spoustu potřebných živin. Protože substrát jednoduše vyschne, doporučují do něj odborníci přidat klidně dvě třetiny rašeliny. Zároveň je ale třeba pamatovat na kvalitní drenáž.   

Správná volba substrátu je základ.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login