Zahrada
Pomalu se blíží čas výsadby letních cibulnatých a hlíznatých rostlin. Podlehněte kráse lilií, mečíků, jiřin i dalších
Přemýšlíte, čím tento rok oživit okrasné záhony? Napadli vás cibuloviny, ale na jejich podzimní výsadbu jste zapomněli? Nevadí, existují i letní cibulnaté a hlíznaté rostliny, které se vysazují právě v jarních měsících. A co víc? Už během léta vám krásně pokvetou.
Pár základních informací
Tyto letní cibulnaté a hlíznaté rostliny najdeme na většině zahradnických e-shopech pod souhrnným a trochu nepřesným názvem “letní cibuloviny”, který se odvíjí především od hlavního období jejich kvetení. To ale neznamená, že koncem léta jejich krása pomine, některé vám budou dělat radost ještě během podzimu. Při správné kombinaci druhů si tak užijete pestré záhony už od června až do konce října.
Velkou předností těchto, ale snad i všech ostatních, cibulnatých a hlíznatých rostlin jsou nádherné a nepřehlédnutelné květy, které ihned upoutají pozornost a dodají záhonům nový rozměr. Dokáží tak hravě oživit každý nudný kout zahrady a ozvláštnit už okoukaný trvalkový záhon. Při výsadbě je, kromě požadavků na stanoviště, potřeba myslet také na jejich výsledný vzhled. Především vzrostlejší druhy budou lépe vypadat vysazené v malých skupinkách nebo jako solitéry. Ty menší je pak vhodnější situovat spíše do popředí záhonu a sázet do skupin po více kusech. A pokud nemáte zahradu, ale jen balkon, nebo třeba chcete vyzdobit terasu, můžete některé z druhů vysadit i do mobilních nádob.
Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to
Všeobecně o výsadbě
K výsadbě letních cibulovin dochází typicky na jaře – v době, kdy už nehrozí silný mráz, protože ten by je mohl nenávratně poškodit. Běžně se tak s jejich výsadbou začíná v dubnu, ale pokud by i v tomto měsíci meteorologové hrozili výskytem mrazíků, raději je do země umístěte až budete mít jistotu, že toto období pominulo. Letní cibulnaté a hlíznaté rostliny můžete s klidem sázet ještě v květnu a některé druhy i v červnu.
Existuje hned několik pravidel týkajících se sponu a zejména hloubky výsadby těchto druhů. Ovšem, vždy je lepší se řídit pokyny uvedenými přímo na balení (etiketě) od jednotlivých rostlin a v případě sponu klidně i vaším záměrem výsadby. Co se týká samotné hloubky výsadby, tak je důležité brát ohled rovněž na vlastnosti půdy na zahradě. Zpravidla platí, že v lehčích půdách sázíme o něco hlouběji a v těch těžších zase raději mělčeji.
Lilie
Lilie jsou královny mezi květinami, což dokazují i obrovským počtem odrůd a kultivarů, takže je opravdu z čeho vybírat. Nádherný je například kultivar hybridní lilie s názvem Purple Marble, nebo kultivar lilie stromovité Miss Feya. A pokud hledáte opravdu něco neobvyklého, sáhněte po lilii asijské Tango Lionheart.
Lilie běžně sázíme přibližně od března až do května, případně i v podzimních termínech, a do hloubky okolo 10 cm. Vyhovuje jim propustná půda (výživná) a slunné nebo polostinné stanoviště. Květů se dočkáme v létě (červenec až září), záleží však přímo na druhu či kultivaru. Rovněž jsou vhodné i pro rychlení v nádobách.
Kam pro zahradní osvětlení?
Mečíky
Tradiční mečíky, též známé jako gladioly, vás okouzlí svým typickým květenstvím. Jestliže jste milovníky červené barvy, tak vsaďte na kultivar pojmenovaný Traderhorn. Příznivci nevšednosti si pak přijdou na své s kultivarem Chocolate či Color Club. No a zapomenout bychom neměli ani na jemné tóny – dokonale čistě bílý je kultivar White Prosperity i mini mečík The Bride, něžně lososovou barvou potěší zase Ben Venuto.
Mečíky můžeme vysazovat od dubna až do června. Hloubka výsadby se pohybuje okolo 13 cm. Dařit se jim bude na slunném stanovišti chráněném před nepříznivými větrnými podmínkami a v propustné a živinami dobře zásobené půdě. Skvěle vypadají vysazené ve skupinách alespoň po 5 ks. Kvést budou od července až do listopadu. Mini mečíky lze pěstovat i v nádobách. Hlízy by se měly na zimu vytáhnout ze země a uskladnit.
Jiřiny
Nádherné jiřiny vás nemohou nikdy přestat bavit – jejich nabídka je totiž tak bohatá, že si mezi množstvím kultivarů a hybridů musí snad každý najít tu svou. K těm nevšedním patří třeba plnokvětý kultivar Pompon Marble Bol Purple. Nádherný je také temně vínový kultivar Jowey Mirella, korálově růžový Linda´s Baby nebo třeba levandulový Levander Perfection s obrovskými květy a Platinum Blonde se zcela jednoduchými květy.
Jiřiny můžeme sázet od půlky dubna do června, do hloubky cca 12 cm. S výsadbou je však mnohem lepší začít až po zmrzlých, tedy po 15. květnu. Půdu mají rády propustnou, stanoviště plně osluněné. Kvetou dle druhu a kultivaru nejdříve od června (července) a nejpozději do října (listopadu). Některé druhy je možné pěstovat i v nádobách. Hlízy je potřeba před zimou vyjmout z půdy a uskladnit.
Kromě výše zmíněných rodů rostlin a jejich druhů lze na jaře ještě vysazovat také kaly, kosatce, dosny neboli kany, hlíznaté begónie či mnohokvěty, frézie a další.
Zdroj info: zahradní architektka Alexandra Kuklová, Česká zahrada
Fotogalerie:
Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu a kam pro ni?
You must be logged in to post a comment Login