Zahrada

Pokojové stínomilné rostliny – které budou prosperovat i dále od okna?

Od   | 

Pokojové rostliny nejlépe prosperují ve světlých, slunných bytech a domech, to je známá pravda. Jaké ale postavit na severní parapety, na místa vzdálenější od okna nebo do místností s okny malými? 

Kalatea (Kalathea makoyana)

Rostlina, která je skvostem mezi pokojovkami pro nádherné, žilkované listy. Oživí i severní okna, koupelny a podobně. Prospívá jí stálá pokojová teplota nejraději téměř bez výkyvů. Nesmí klesnout pod zhruba 16°C. Rostlině vadí vápník, proto jí zalévejte dešťovou vodou. V sezóně hnojte jednou týdně běžným hnojivem pro pokojové rostliny, bude hezčeji vybarvená. Substrát by měl být stále vlhký. 

„Miss list“ – to je Kalatea Zdroj: Pinterest

Kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior)

Je považována za jednu z nejodolnějších pokojových rostlin vůbec. Má hodně velké rozpětí teplot, které snese, zhruba od 5°C až do 23°C, takže může stát doslova kdekoliv. Nevyžaduje mnoho světla a vytváří krásné, dekorativní trsy. Výjimečně může i vykvést, a to blízko u kořenů, zvláštním, exoticky působícím květem – odtud její trochu krkolomný název. Má ráda v sezoně přihnojení hnojivem pro pokojové rostliny, průměrnou zálivku a pravidelné otírání listů od prachu, které díky tomu budou výrazně lesklejší a pěknější. 

Kořenokvětky mají krásné tmavé listy. Zdroj: Pinterest

Pepřinec (Peperomia) 

Tato pokojovka má krásné květy, vypadají jako bílé svíčky. Hodí se na severní okno nebo na stinnější místo uvnitř bytu. V létě mu bude vyhovovat zhruba 21°C, v zimě 15–18°C. Zálivku má rád hojnou, ale půda nesmí být trvale přemokřená. Do substrátu přidejte rašelinu a rostlině občas dopřejte rosení. Mladé rostliny opatrně přesazujte do většího květináče každé jaro, starší postačí jednou za několik let. Snadno  se také množí prostřednictvím řízků. 

Pepřinec má nádherné květy, zdroj: Canstockphoto

Lopatkovec (Spathiphyllum) 

Lopatkovec alias toulcovka je doslova a do písmene nezmar. Jeho květy se hodí do vázaných kyticí. Vydrží skoro všechno a funguje i jako „čistička vzduchu“. Jediné, co potřebuje, je vyšší vzdušná vlhkost, takže mu dopřávejte pravidelné rosení nebo ho rovnou umístěte na vlhčí místa v bytě, jako je koupelna s oknem či kuchyně. Sluneční světlo nepotřebuje. Nutná je také pravidelná zálivka, bal by neměl nikdy zcela vyschnout. 

Lopatkovec má nepřehlédnutelné velké listy a květy, zdroj: Pixabay

Netík Raddiho (Adiantum raddianum)

Velmi hojně pěstovaná a nenáročná kapradina, která vás potěší záplavou tmavých, krásně tvarovaných převislých listů. Vysloveně vyžaduje stín, a proto se jí bude nejlépe dařit poblíž severního okna, mimo přímý sluneční svit. Při poněkud vyšších pokojových teplotách okolo 24°C této krásné kapradině prospěje pravidelné rosení. 

Netíky jsou velmi dekorativní. Zdroj: Pixabay

Sleziník (Asplenium nidus) 

Tato kapradina, které se také říká „ptačí hnízdo“, má krásné světle zelené a dlouhé listy, které ozdobí každou místnost. Bude si libovat v substrátu s přídavkem rašeliny a ocení občasné rosení. Pod květináč můžeme také položit misku s kamínky a vodou. Substrát by měl být stále lehce vlhký, nikoliv však přemokřený. Vyhovuje jí polostín na místě, na které po celý den nedosáhne přímý sluneční svit. Pozor, rostlině nesvědčí průvan, dochází k hnědnutí listů. 

Tato pokojovka vynikne světlými, svěžími listy. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

Římské rolety a plisé jsou v kurzu. Jak na ně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login