Rady a tipy

Pokojové rostliny můžete pěstovat i bez hlíny aneb seznamte se s hydroponií

Od   | 

Nedovede si představit pěstování rostlin bez hlíny? Ale ono to jde a takřka u všech pokojových rostlin. Můžete je totiž pěstovat hydroponicky, v živném roztoku. Stačí k tomu zajistit vhodné osvětlení a máte doma svou vlastní zahrádku v každém ročním období.

Pro hydroponické pěstování si můžete pořídit speciální polici s osvětlením. Zdroj: Canstockphoto

Je všeobecně známo, že rostliny čerpají ze země vodu a minerální látky, které potřebují pro svůj stabilní růst a prosperitu. Není ale nenahraditelná a většina rostlin v hydroponii perfektně prospívá, některé dokonce ještě lépe. Takto si můžete vypěstovat květiny, bylinky a třeba i zeleninu. Neexistuje nic lepšího než to, co si vypěstujete sami doma a při správných podmínkách rychleji než v půdě.

Stále více jsou oblíbené vertikální farmy. Zdroj: Pixabay

Proč hydroponie?

Hydroponie je pěstování rostlin ve speciálním roztoku spolu se substrátem – expandovaný jílový granulát keramzit, který má sloužit jako opora pro kořeny. Tento způsob pěstování minimalizuje riziko, že se na vaše rostliny dostanou nějací škůdci a plísně. K rostlinám se mnohem lépe dostávají živiny a lépe rostou. Díky absenci zeminy je hydroponické pěstování vhodné pro alergiky. 

Hydroponie rozhodně není novinka. Bez hlíny pěstovali rostliny již ve starém Egyptě. V šedesátých a sedmdesátých letech 19. století přišli s moderním přístupem k hydroponickému pěstování botanici z Německa Julius von Sachs a Wilhelm Knop.

Pěstování v živném roztoku je trochu jiné než v zemi, ale rozhodně se nejedná o extra složitou záležitost. Jakmile pochopíte podstatu, uvidíte, že vás to začne bavit. V podstatě nemusíte přesazovat a rostliny mnohem lépe zakoření.

Jako všechno i hydroponie má několik málo nevýhod. Nelze takto pěstovat úplně všechny rostliny, i když většina ano (fíkusy, filodendrony, palmy aj.). Rostliny, které ke svému kvetení potřebují v určité době menší zálivku (klívie, vánoční a velikonoční kaktusy apod., nejsou pro toto pěstování vhodné. Cibuloviny a hlíznaté rostliny hydroponii taktéž nefandí. Zmínit musíte ještě jednu nevýhodu a tou je cena. Hydroponické nádoby stojí mnohem víc než klasické květináče.

Hydroponie nepotřebují půdu. Zdroj: Canstockphoto

Jak na hydroponické pěstování?

Pro domácí pěstování si musíte pořídit dekorační květináč – vodotěsný, kam vložíte pěstební nádobu s několika otvory na dně pro kořeny. V té bude růst samotná rostlina spolu s keramzitem, který dobře vede vlhkost. Může se snížit hladina vody v květináči a dochází k omezení růstu řas a zahnívání kořenů. Součástí by měl být taktéž ukazatel výšky hladiny živného roztoku.

Do pěstebních nádob se vkládají již předpěstované rostlinky. Jejich kořeny protáhněte otvory a teprve pak můžete nasypat keramzit. Sázejte pouze zdravé rostliny. Hned po osázení se rostlina pěstuje pouze v čisté vodě. Tu nalijte do výšky 3,4 až 7 cm. Jakmile se rostlinka adaptuje a daří se jí – přibývají nové kořeny s typicky bílými špičkami, můžete přidávat hnojící roztok, zpočátku v poloviční koncentraci.

Kořeny se protahují skrz pěstební nádobu. Zdroj: Canstockphoto

Živný roztok připravíte ředěním tekutých hnojiv tak, abyste mohli ke každé zálivce přidat správné množství. Další možností je iontovýměnné hnojivo. Pytlík s hnojivem vložíte pod rostlinu, aby se při každé zálivce uvolnily živiny. Často tak nic nemusíte řešit až šest měsíců.

Chcete přesadit rostliny z hlíny do hydroponie? Je to v podstatě stejné jako postup uvedený výše. Musíte jen navíc dát pozor na hlínu z kořenů, kterou musíte úplně odstranit. Poté rostlinu i s kořeny opláchněte vodou a dočistěte. Příliš dlouhé kořeny o něco zkraťte, vyberte vhodnou pěstební nádobu, vložte do ní rostlinu a zasypte keramzitem. Následně už je na vás, do jakého obalu ji vložíte. Nelekejte se, pokud se vám nezdá rostlina příliš upevněná. Postupně zakoření a zpevní se. Za pár měsíců bude držet naprosto pevně.

S příslušným vybavením vám dozajista poradí ve specializovaných obchodech a poskytnou i mnoho užitečných informací.

Květiny nepřelévejte

Častou chybou v hydroponickém pěstování je přílišné zalévání. Pokud zaléváte až příliš často, nedostane se ke kořenům dostatek vzduchu a začnou uhnívat. Takovou rostlinu musíte přesadit nebo o ní přijdete. Jak poznat, že to se zaléváním přeháníte? Není to úplně snadné. Důležitým signálem je vadnutí a zahnívání kořínků.

Taktéž se vyhněte příliš studené vodě. Nechte si ji vždy dopředu odstát, aby z ní vyprchal chlór a měla teplotu kolem dvaceti stupňů. Květinám, které nechrání zem, škodí příliš studený vzduch a průvan. Ani prudké sluneční paprsky nejsou vhodné.

Pěstovat můžete různé druhy rostlin. Zdroj: Canstockphoto

Jak upravit vodu pro zalévání?

Pěstování rostlin má velké nároky na kvalitu vody, zejména to hydroponické. Zemina je totiž schopná vyrovnat některé chyby v úpravě vody. Naproti tomu hydroponické pěstování je založeno na používání chemicky inertních pěstebních médiích, která neovlivňují pH vody. Jak na to správně?

  • Přefiltrujte vodu, nebo ji nechte odstát.
  • Přidejte hnojiva podle návodu na obalu.
  • Perfektně zamíchejte a změřte pH roztoku.
  • pH upravte na vhodnou hodnotu. Vždy, když přidáte kyselinu nebo zásadu promíchejte vodu a počkejte pár minut.
  • Opakujte podle potřeby a provádějte kontrolní měření.
  • Rozdílné rostliny potřebují různé pH. Nejčastěji se hodnoty pohybují mezi 5,5 až 6,5.

 


You must be logged in to post a comment Login