Články

Pokles státního příspěvku na stavební spoření: Jak to ovlivní i starší smlouvy

Od   | 

Zatímco v roce 1993 byla výše státní podpory u stavebního spoření 4 500 Kč, v současnosti jsou to 2 000 Kč. Protože je ale aktuální stavební spoření neefektivní a dlouho se nezměnilo, nastal čas provést pár úprav. Přihrává tomu i fakt, že se vláda rozhodla snížit státní dluh. Jaké změny u stavebního spoření se chystají?

O tom, že se vláda rozhodla provést změny týkající se příspěvku u stavebního spoření, jsme vás již informovali v tomto článku. Ve hře bylo několik variant. Která nakonec zvítězila?

Vyplatí se vám stavební spoření? Zdroj: Canstockphoto

Státní podpora se sníží na polovinu, maximálně tedy dostanete 1 000 Kč místo stávajících 2 000 Kč. Sníží se přitom nejen nové, ale také existující smlouvy. A to počínaje příspěvkem za rok 2024. Tento návrh novely nyní zamíří k poslancům.

Ministerstvo financí zmiňuje: „Nově budou moci poskytovat produkt stavebního spoření také přímo banky a úvěry ze stavebního spoření se budou poskytovat zejména na realizaci energeticky úsporných opatření pro domácnosti.“

Co je stavební spoření?

Jedná se o spořicí finanční produkt, který se sjednává na dobu 6 let. Během této doby nelze sáhnout na peníze, které jste si na něm naspořili. Při sjednávání spoření si nastavíte cílovou částku, které chcete dosáhnout a kterou za daná léta nesmíte překročit. Většinou se nevyhnete poplatku za sjednání či uzavření smlouvy, většinou se jedná o jedno procento z cílové částky. Některé banky však nabízejí akce, v rámci kterých je uzavření stavebního spoření zdarma. Zapomínat byste neměli na poplatek za vedení účtu, ten se pohybuje mezi 300 až 400 korunami ročně. U stavebního spoření máte nárok na státní podporu, pokud splníte podmínky, ale i na čerpání případného úvěru.

Kam pro záclony, závěsy a ostatní bytový textil?

 

Ministr financí Zbyněk Stanjura dodává: „S asociací stavebních spořitelen máme načrtnutou možnou spolupráci, kterou představíme v nejbližších týdnech. Hledali jsme model, kdy podporu zachováme, ale současně ji více přiblížíme tomu názvu.“

Příspěvek bude poloviční. Zdroj: Canstockphoto

„Nový systém nám umožní zjednodušit, inovovat a zpřístupnit levné úvěrové produkty většímu počtu zájemců, zrychlit přechod na udržitelné technologie a domácnostem tak snížit náklady na energie. Současně pracujeme na tom, aby se stavební spoření do budoucna stalo vstupenkou do světa dostupných dotací bez významné administrativní zátěže pro klienty. Obrovskou výhodou je hustá síť poboček a poradenských míst,“ reagoval na situaci Michael Pupala, první místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Dopadlo to lépe, než se čekalo

Snížení státní podpory na polovinu sice nezní příliš lákavě. Stále je to lepší varianta, než ta původní. Ve hře byly i varianty, kdy by se státní podpora u nových smluv zrušila úplně. Mluvilo se také o účelovém omezení státní podpory jen na financování bydlení.

Co říká národní ekonomická rada vlády?

Udělat změny ve stavebním spoření doporučili loni na podzim ekonomové ze sdružení NERV. Ti vládě doporučili následující: „Téměř okamžitě lze zrušit státní podporu stavebního spoření, která má v ČR sice téměř třicetiletou tradici, ovšem vznikala ve zcela jiné situaci nedostatku úspor, neexistence hypoték a celkového nedostatku dlouhodobých vkladů (a kapitálu). Postupem času se z tohoto produktu stalo pouze státem dotované běžné spoření pro některé, jež je však financováno z kapes všech daňových poplatníků.“

Zdroj: penize.cz, Ministerstvo financí ČR

 

Kterou vanu a umyvadlo ze smaltované oceli vybrat a proč?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login