Zahrada
Pohnojte prázdné záhony bez chemikálií: Zelené hnojení je snadné a zvýší úrodnost půdy
Uvolňují se vám na zahradě zeleninové záhony, které chcete připravit na další sezónu? Vsaďte na zelené hnojení. Jeho používání je oblíbenou praxí mnoha pěstitelů v zemědělství. Tento způsob organického a ekologického hnojení má řadu výhod i pro domácího zahradníka. Krycí rostliny můžete sázet i mimo sezónu, kdy vám plodiny nerostou. Tyto rostliny jsou fantastickým a přirozeným způsobem, jak udržet vaši půdu v průběhu let úrodnou bez zbytečných chemikálií.
Co vlastně znamená to zelené hnojení?
Zelené hnojení představuje specifické rostliny pěstované za účelem zarytí do půdy, dokud jsou ještě zelené. Takové plodiny se obvykle vysazují na neobsazené půdě určené k užitkovému pěstování. Při růstu působí jako půdní pokrývka, zachovává půdní strukturu svým kořenovým systémem, zabraňuje erozi půdy a vyplavování živin, potlačuje růst plevelů a také obohacuje půdu dusíkem. Po obrácení a zapravení rostlin do půdy se rozloží a změní se na masu zeleného hnojení, které lze buď zarýt do půdy, nebo použít jako mulč – organický materiál, který pokrývá povrch půdy a zlepšuje její kvalitu.
Zelené hnojení lze sázet od brzkého jara až do pozdního podzimu po sklizni plodin. Nejlepší čas na výsadbu zeleného hnojení je těsně před deštěm. Osivo nesmí v době klíčení vyschnout. Zelené hnojení můžete také využít jako součást střídání plodin během vegetačního období. Pokud zasadíte své zelené hnojení tak, aby rostlo celý podzim a zimu, poslouží také jako krycí plodina a pomůže zabránit odplavení bohatých živin.
Kam pro obklady a dlažbu?
Zvolte správné druhy rostlin
Výběr zeleného hnojení závisí na tom, kdy chcete začít se setím a jaký typ půdy máte. Jednotlivé druhy osiva vyžadují rozdílný čas výsevu. Rostliny se obrací a zpracovávají do půdy brzy zjara nebo na podzim. To se provádí, když půda není dostatečně teplá na výsadbu zeleniny, ale je dostatečně suchá, aby se při práci s ní nezhutnila.
Zelená hnojiva patřící do čeledi hrachových a fazolových (luštěniny) mají dodatečnou schopnost ukládat dusík ze vzduchu do kořenového systému, ale touto výhodou disponují pouze v létě. Dusík je cenná rostlinná živina. Mezi další výhody zeleného hnojení patří ochrana povrchu půdy před zhutněním deštěm a úkryt pro užitečný hmyz, jako jsou střevlíci.
Podzimní výsev
Stále vyhřátá půda z léta je jako stvořená pro výsev hořčice a landsberské směsi (jílek mnohokvětý, jetel nachový, vikev ozimá). Hořčice je rychle rostoucí rostlina s vegetační dobou 8 – 10 týdnů, avšak musí být vyseta do půlky září. Takto zasetou hořčici lze zapracovat do půdy už v listopadu nebo ojíněné zbytky můžete ponechat jako mulč. Landsberská směs vyžaduje delší čas pro růst, nejlépe až do poloviny dubna. Také žito ozimé, řepka ozimá a koukol jsou odolné zelené hnojení, které bude růst celou zimu, než se na jaře zapracuje zpět do půdy.
Výsev pro jarní a vegetační období
Zjara, když slunce již umí projevit svou sílu, avšak chladné noci nedovolí vysazení plodin, můžete vysadit rychle rostoucí nebo celosezónní rostliny pro zelené hojení. Celosezónní zelené hnojení se využívá především k obnově devastovaných půd. Pro tyto účely je vhodná komonice bílá. V létě pěstovaná pohanka, jetel a pískavice, vytvářejí husté listy, které účinně potlačují plevel a poskytují ochranu užitečnému hmyzu. Lupiny a svazenky mají nádherné a barevné květy, které budou zdobit zahradu. Nejvhodnější umístění je vedle ovocných stromů a keřů, kterým bude jejich přítomnost prospěšná.
Nejlepší je zkombinovat více rostlin určené pro zelené hnojení, a maximalizovat tak jejich výhody. Mezi nejznámější kombinace plodin zeleného hnojení pro smíšenou výsadbu patří: červený jetel/jílek; oves/hrách/vikev; žito/vikev.
Zdroj: Rodinné zahrady, Naše zahrada, RHS Gardens
Jak správně sladit domov pomocí textilních dekorací?
You must be logged in to post a comment Login