Rady a tipy

Podzimním chřipkám pomůžou bylinky ze zahrady

Od   | 

Období nepříjemných chřipek a nachlazení s nástupem podzimu pomalu přichází. Přestože jste se ještě večer cítili dobře, ráno se probouzíte s horečkou, bolavými klouby, nebo svaly a s celkovou únavou. Někdy se i pouhé nachlazení může přeměnit v nechtěnou chřipku. Tělo si sice s tímto onemocněním dokáže poradit samo, ale je vhodné chřipce předcházet a když už ji přeci jen chytíte, dostat se z ní co nejdříve. K tomu pomůžou i bylinky, z nichž určitě některé máte na zahrádce nebo za oknem.

Bylinky, které máme často i v květináči pomůžou během chřipky a nachlazení. Zdroj: Pixabay

Heřmánek pravý

Heřmánek se na našich zahradách objevuje poměrně často, nicméně ho může nasbírat volně i na loukách. Nejenže nádherně voní, ale i chutná. Nejčastěji ho sušíme a poté z něj připravujeme lahodný čaj, který skvěle funguje při léčení dýchacích cest a uvolňuje nejen rýmu, ale také tlumí kašel. Někdy se doporučuje i inhalovat, nebo vývar z heřmánku kloktat při bolení v krku. 

Heřmánkový čaj bude chutnat i dětem. Zdroj: Pixabay

Šalvěj lékařská

Dalším skvělým pomocníkem při chřipce může být i šalvěj. Ta působí blahodárně na škrábaní, nebo již rozjetou bolest v krku. Je však důležitý její odvar, který kloktáme několikrát denně. Látky obsaženy v šalvěji dezinfikují krk i ústa. Oblíbený je také šalvějový čaj s medem, který rozpouští a uvolňuje nashromážděné hleny. Často se louhuje v alkoholu a vytvoří velmi silnou tinkturu, kterou lze užívat i preventivně. 

Šalvěj má blahodárné účinky na bolest v krku. Zdroj: Pixabay

Tymián

Tymián známe především jako chutnou bylinku v kuchyni, se kterou dochucujeme nejrůznější pokrmy. Skvěle se hodí ale také jako prevence proti nachlazení, nebo během již rozjeté chřipky. Látky, které obsahuje působí protizánětlivě a antibakteriálně. Skvěle se hodí při nepříjemných bolestech v krku, nebo kašli. Tymián ideálně připravujte v podobě čaje, nebo si vyrobte odvar, který lze užívat preventivně. Při výrobě odvaru přidejte ještě majoránku, která účinek podpoří. 

Tymián nepatří jen do kuchyně. Zdroj: Pixabay

Prvosenka jarní

Tato bylinka se na našich zahradách objevuje na jaře a nejenže zdobí probouzející se zahradu, ale může skvěle fungovat během chřipky. Její odvar působí na dýchací cesty a pomáhá tak při klasickém kašli, ale i při suchém. Navíc dokáže uvolnit hleny a vypuzuje z těla nepříjemné viry a bakterie.

Prvosenka jarní není pouze okrasná květina na jaře. Zdroj: Pixabay

Třapatka nachová

Tato nádherná bylinka s růžovým květem se používá zejména jako prevence, kdy posiluje samotný organismus a imunitu člověka. To však neznamená, že není nápomocná během chřipky. Naopak působí skvěle na nepříjemnou rýmu, bolesti v krku, nebo při infekci močových cest. Pokud chceme posílit imunitu, je ideální si vyrobit tinkturu přímo z kořenů třapatky. Obvykle na jednu čajovou lžičku usušené bylinky přijde čtvrt litru studené vody, která se přivede k varu a poté se nechá 15 minut louhovat a následně se scedí. Na její užívání si vyhraďte ale pouze dva týdny a užívejte ji nanejvýš dva až třikrát denně. 

Odvar z třapatky užívejte maximálně dva týdny. Zdroj: Pixabay

Rýmovník

Rýmovník je rok od roku stále více proslulý a není divu. Jedná se o malou rostlinu, která má mentolové aroma, díky čemuž ji poznáme hned napoprvé. A jak už název vypovídá, hodí se především při rýmě. Stačí si z rýmovníku odtrhnout jeden list, ten následně mnout mezi prsty a jeho aroma pomalu vdechovat nosem. Někdo z rýmovníku vymačká tekutinu a tou si potírá místo pod nosem, nebo si lístek vloží do nosní dírky. Rýmovník tak skvěle uvolní ucpaný nos a léčí rýmu. Z čerstvých listů je možné si také vyrobit výborný mentolový čaj a během dne ho popíjet. Lidé z rýmovníku připravují také sirup, který lze užívat jako prevenci.

Listy rýmovníku nejdou usušit. Stačí je ale pouze mnout mezi prsty. Zdroj: Pixabay

Máta peprná 

Máta nechybí asi na žádné zahrádce a kromě nápojů se používá i při chřipce a nachlazení. Má blahodárné účinky na bolest hlavy, ucpaný nos, kašel, nebo bolest, či škrábání v krku. Působí protizánětlivě a snižuje krevní tlak. Obvykle ji konzumujeme v podobě čaje, sirupu, nebo tinktury, kdy se máta vylouhuje v destilátu.

Máta ulevuje od bolesti hlavy, ale i od kašle, nebo škrábání v krku. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login