Zahrada

Podzimní zahrada – jak ji naplánovat co nejkrásnější

Od   | 

Možná se letošní podzim díváte na záhonek a skalku a nejste spokojeni. Zatímco v parcích nebo u poučenějších sousedů vidíte ještě v říjnu zahradu v plném květu, u vás s polovinou září vše odkvetlo a záhon už je smutný. A jedna napůl zplaněná astra ho nezachrání. Pokud se v tomto poznáváte, nezoufejte. Už za rok vám mohou podzimní záhon všichni závidět. Chce to ale plán.

Chryzantémy:  Vysaďte je nyní a ptejte se po správné odrůdě 

Chryzantémy jsou citlivé krásky. Ty „nahoněné“ do květináčů, co stojí před každým OBI,(většinou Chrysantema Multiflora) vás chvíli potěší na podzimním venkovním stole; dokonce jsou schopny i přezimovat, ale nikdy už nebudou tak krásné. Je třeba na to jít jinak.  S koupí už neváhejte, je nejvyšší čas. Zajděte ale do zahradnictví, a ptejte se po mrazuvzdorné odrůdě. Nevybírejte si ten nejkrásnější, obrovský a obsypaný bochánek. Tyto až nepřirozeně kvetoucí rostliny jsou příliš vyhnojené a na přezimování nebudou mít sílu. Vyberte spíše rostlinu přirozeněji rostlou. Nenechte ji se příliš vyčerpat kvetením v nádobě; odstraňte některá poupata a poměrně brzy, dokud ještě není povadlá, jí seřízněte. Rostlinu i s nádobou zakopejte do půdy do dostatečné hloubky a nastelte jí řádně chvojím. Až budou zimní mrazy pryč, přesaďte jí přímo do půdy. Zalévejte (opatrně se zamokřením, chryzantémy jsou náchylné na nemoci), dopřejte jí slunce, hnojivo, humózní, propustnou půdu bohatou na živiny a v příštím říjnu uvidíte. 

Chcete-li aby vám chryzantéma vydržela i na přes rok, vybírejte rostlinu, která není příliš „vyhnaná“ hnojením. Zdroj: Pixabay

Astry: Rostou samy; sázejte je po větších skupinách

Astry jsou pravým opakem náročným princezen chryzantém. Pokud je v létě nesežerou slimáci, kterým velmi chutnají, rostou a kvetou samy. Mají ovšem tendenci být časem čím dál méně kompaktní. Jsou vytáhlejší, užší a méně pěkné na pohled; co s tím? Pomůže zaměřit se na nižší a kompaktnější odrůdy, mít rostliny na plném slunci, občas je pohnojit správným hnojivem na podporu kvetení, chránit před slimáky posypem a hlavně jich sázet větší skupiny k sobě. Není nic nepěknějšího než tři útlé a ubohé fialové vysoké astry mezi změtí již nekvetoucích a poněkud podzimně omšelých trvalek. 

Astry mají mnoho barev a tvarů. Zdroj: Pixabay

Chce to červenou a žlutou 

Žádný podzimní záhon nebude kompletní jen s květy. Potřebuje i barevné listy. Zkuste třeba abélie; například mosanskou nebo velkokvětou. Dorůstají jen asi do 70 cm a přesto vás potěší jak krásnými květy, tak na podzim zářivými barvami listů. Zakrslé odrůdy dřišťálu budou krásně purpurové celý rok. Keříky můžete sázet právě nyní, v zahradnictvích jsou dostupné a dokážou se ještě před zimou dobře ujmout. Kupujte ovšem rostliny v nádobách, prostokořenné by už dobře nezakořenily. 

Dřišťály mají krásné barvy celoročně. Zdroj: Pixabay

Nezapomeňte na ozdobné trávy

Ozdobné trávy dodají podzimní zahradě ten správný šmrnc. V kombinaci s podzimnímu barvami vypadají dokonale. Trávy už nyní nesázejte, počkejte si do května, ale nezapomeňte s nimi počítat a udělat jim prostor. Kombinujte jejich zajímavé tvary s kompaktnějšími a výraznými, nižšími trvalkami. Nesázejte je blízko vřesů, tato kombinace vypadá až příliš „rozčepýřeně“ a neupraveně. Chybu neuděláte s kostřavami, dochany, pampovou trávou – vybírejte podle toho, jaké podmínky můžete rostlinám nabídnout. 

Okrasné trávy v kombinaci s výrazněji kvetoucími trvalky krásně doplní kompozici. Zdroj: Archiv redakce

Dolaďte to…zelím 

Okrasné zelí Brassica oleracea udělá víc parády, než si myslíte, a jeho něžné bílé, fialové a růžové  barvy vám vydrží dokonce celou zimu. Je to bohužel rostlina pouze jednoletá. Kupte jí v zahradnictví a vysaďte do záhonů či truhlíků nebo v březnu vysijte do truhlíků a v červnu přesaďte do záhonů. 

Okrasné zelí vám vydrží na zahradě i v prosinci.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login