Zahrada
Podzimní práce na zahradě – pět zásad, aby šla dobře od ruky
Říjen je měsíc, kdy budeme mít na zahradě co dělat. Budeme přikrývat záhony, hnojit podzimními hnojivy, zimovat venkovní nádoby, prořezávat stromy, jde i o vhodné období pro zakládání skalky. Jenže rána a večery už jsou dosti chladné, mnohdy prší a to nám zrovna nepomáhá. Máme pět tipů, aby se vám práce dobře dařila a neuhnali jste si nachlazení nebo ústřel zad.
Chraňte záda
Studené počasí v kombinaci s náročnou fyzickou prací moc nepřeje zádům. V chladu si s nimi snadno „hnete“ a čeká vás pak několik týdnů bolesti. Pokud víte, že máte nějaou část zad náchylnou, při práci na zahradě ji chraňte. Na bedra použijte bederní pás, na ramena speciální chrániče z ovčí vlny, pokud vám tuhne často šíje, noste prodyšný nákrčník. Všechny práce vykonávejte ze správné výšky. Mějte proto variabilně nastavitelný stabilní žebřík. Pokud se pokoušíte o stromový řez s nataženýma rukama kamsi nad hlavu, stoupá nejen riziko pádu, ale i nevhodného pohybu, kterým si „zavaříte“. Naopak práce na zemi nevykonávejte v předklonu ze stoje. Vzpomeňte si na naše babičky a pořiďte si pohodlné klekátko.
Mějte správné obutí
Na práci na zahradě pochopitelně nenosíme své běžné boty, zničili bychom je. Nehodí se však ani běžně používané staré vyřazené pohorky či kecky. Jednak mají kvůli turistice hluboký vzorek, do kterého se ve velkém zachytává bahno, a druhak špatně schnou po nutném čištění. Protože je většinou musíte nechávat vzhledem ke špinavosti v kůlně či zahradním domku, kde je vlhko, brzy chytí nepříjemný odér, kterého se už nikdy nezbaví. Ideální jsou proto holínky bez jakéhokoliv vyteplení nebo jiné textilie. Kupte si o číslo větší a v chladu pod ně noste silné vlněné ponožky. Pořiďte si některé s označením pracovní, mívají ještě lepší vlastnosti, například pracovní holínky od firmy engelbert strauss.
I správné oblečení
Montérky, pracovní kalhoty s laclem, jsou klasikou, kterou asi nic nepřekoná. Výhodou je, že mají mnoho kapes, takže můžete mítpotřebné nářadí stále při sobě. Lacl chrání záda před prostydnutím. Vybírejte ovšem dobře materiál, ať je nepromokavý a odpuzuje vodu, namísto modelů našich dědečku, které ji doslova nasávaly. Inspirovat se můžete třeba zde. Montérky vhodně doplné funkční triko, fleecová mikina a softshellová bunda. Softshellovou bundu ovšem budete vybírat jinak než na turistiku nebo cyklistiku, více vás bude zajímat pohodlí a počet kapes než celková vizáž. Zajímavá pracovní modely s kvalitními parametry vybírejte mezi softshellovými bundy od engelbert strauss.
Správně práce načasujte
Když je příliš mokro, všudypřítomné bláto vám práci znechutí a takřka znemožní, vhodný pro zemní práce ale není ani den po dlouhotrvajícím suchu, kdy bude půda jako kámen. Pokud tedy potřebujete kopat, dobře sledujte předpověď počasí.V suché dny naopak řezejte stromy, na řezných ranách rychleji zaschne balzám a nebudou tolik hrozit různá napadení řezů. Ke hnojení je lepší den, kdy je sice sucho, ale mírný déšť se očekává, protože voda pomůže hnojivům se rozpustit a dobře vsáknout do půdy. Pozor však na předpovědi silných lijáků, ty by hnojivo z povrchu spíše odplavily. Je proto vždycky lepší pokud možno jej do půdy zapravit.
Plánujte
Podzimních prací je hodně a většinu z nich je potřeba v závislosti na počasí zvládnout do nějaké doby. Pokud promeškáte první přízemní mrazíky nepřipraveni, zřejmě přijdete o některé rostliny, stejně tak hnojení či prořez mají svou optimální dobu. Je tedy třeba připravit si rozpis prací. Nejlépe se osvědčuje vyvěsit si jej na viditelné místo a maximálně podle předpovědi upravovat plánované dny práce.
You must be logged in to post a comment Login