Zahrada
Podzimní chyby, které vám zahrada na jaře spočítá
Podzim je, co se týče údržby zahrady, velice důležité období. I když už se vám ven moc nechce, měli byste se vyvarovat následujících chyb.
Příliš nízko sečený trávník
Letošní podzim je teplý a tráva zatím roste jako divá, což nás nutí k jejímu ustavičnému sekání. „Já to posekám pořádně, ať už mám do zimy klid.“ Pokud si tohle řeknete a posečete trávník na dva centimetry, vsaďte se, že obratem přijdou první noční mrazy. Velmi nízko sečený trávník dosti zdevastují. Na podzim už zkrátka musíte být opatrní a sekat vždy výše. Pozor naopak také na postoj, „já už budu dělat, že tu trávu nevidím„. Příliš vysokou trávu zničí sníh, i kdyby za zimu napadl jen jednou jedinkrát.
Příliš radikální řez
Na podzim se ovocné stromy hloubkově řezat nemají, jakkoliv se dříve uznávalo něco jiného. Rány by mohly promrznout a strom by se před zimou hodně oslabil. Odstraníme jen suché a napadené větve, jinak si tvarující řez necháme na předjaří. Rány řádně ošetříme. Peckoviny se prořezávají v době vegetace. Neřežte ani keře, ty už prakticky spí a řez by je mohl dokonce zahubit.
Nevyjmutí zimujících rostlin
Co vše musí z půdy ven? Jiřiny, mečíky, begónie, canny, acidentary, tygří lilie a další. Některé už měly venku být (mečíky, acidentary, tygří lilie), ale stále je lepší vyjmout je pozdě, než vůbec. Když to neuděláte, část rostlin zmrzne. Další část sice přežije a opět vyraší, ale bude vypadat doslova k politování. Gladioly přežijí, ale nepokvetou.
Plevel
Na zahrádku už nás to až na výjimky tolik neláká, nesedáváme na ní, neobědváme, negrilujeme, nehostíme návštěvy. To s sebou často nese zanedbané záhony. Udělám to zase na jaře, stejně to za chvíli přikryju, říkáte si. Tak to ale není. Poslední roky jsou zimy teplé, mnohdy také suché, a plevel může na zahrádce vesele bujet a ubírat stálezeleným rostlinám vláhu. Na jaře se ho budete zbavovat mnohem hůře. Vyplejte důkladně zahradu před jejím „zimním spánkem“.
Přehnojení, nehnojení
Půda je na podzim vyčerpaná a potřebuje živiny. Nemyslete si však, že obejdete zahradu s kouzelným pytlíčkem, rozházíte kolem rostlin granulky a máte hotovo. Tímto způsobem a navíc chemií rostliny nejspíše buď přehnojíte, nebo pohnojíte málo, protože hnojivo steče. Na místě, kde se vám drží voda, která hnojivo spláchne, pak jeho přebytky vše okolo spálí. Půdu je třeba na prázdných záhonech důkladně zrýt, a opatrně okopat i kolem rostlin zimujících v půdě. Následně smíchat dle toho, co pěstujete, například s rašelinou, kompostem či hnojem a zase poobracet zpět. I chemická hnojiva, pokud už je používáte, je třeba důkladně zapravit do půdy, tu provzdušnit a dát si velký pozor na správné dávkování.
You must be logged in to post a comment Login