Rady a tipy

Podnájem družstevního bytu: Kde začít a na co si dát pozor?

Od   | 

Pronájem (či spíše podnájem) družstevního bytu není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Vše totiž závisí na stanovách bytového družstva a podmínkách vaší nájemní smlouvy. Projdeme si základní pravidla a možnosti, které máte, když chcete svůj družstevní byt podnajmout, a vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi podnájmem a pronájmem. Fakticky vzato totiž družstevní byt můžete pouze podnajmout – nájemníky jste vy sami.


Zjistěte, jaké podmínky k pronájem družstvo dovoluje. Zdroj: iStock

Každé bytové družstvo má své vlastní stanovy, které určují, zda je podnájem možný a za jakých podmínek.  Některá družstva si vymiňují souhlas či alespoň oznámení. Tato pravidla samozřejmě musíte zcela respektovat. Stanovy je nutné pročíst opravdu pečlivě, někdy je potřeba souhlas po nějaké době obnovit nebo je spjat s nějakým poplatkem. V některých stanovách je podnájem umožněn až po nějaké době bydlení – pozor tedy na investiční koupě bytu. Jiná družstva mají vlastní vzor podnájemní smlouvy a ten jste povinni použít. Málokdy se však stane, že by družstvo jako vlastník bytů povolovalo podnájem bez svého souhlasu.

Vlastníkem bytu je družstvo, ne vy

Vlastníkem družstevního bytu je bytové družstvo, a vy jako člen družstva jste nájemníkem, nikoliv vlastníkem. Podle občanského zákoníku platí, že „souhlasí-li pronajímatel, může nájemce zřídit třetí osobě k věci užívací právo“.  V případě podnájmu družstevního bytu je pronajímatelem družstvo, a jeho souhlas je klíčový. Souhlas by neměl být potřeba, pokud v bytě sami bydlíte a pronajímáte pouze např. jeden pokoj: Podle ust. § 2274 občanského zákoníku se v tomto případě nevyžaduje souhlas pronajímatele – nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, ve kterém sám bydlí, i bez souhlasu pronajímatele. Stanovy družstva však mohou hovořit jinak a nikdy se nezapomeňte na tuto skutečnost informovat, ať se nedostanete do problémů.

Pokud pro najímáte jen jeden pokoj, nepotřebujete souhlas družstva. Zdroj: Canstockphoto

Souhlas jedině písemně

 V případě, že je vyžadován souhlas, dbejte na to, aby vám byl doručen písemně. Některá družstva mohou mít ve stanovách ustanovení, která vyžadují schválení podnájemce nebo podrobné údaje o něm, takováto ustanovení jsou již sice „na hraně“ legislativy, faktem však stále zůstává, že je-li to pro vás přijatelné, je lepší vyhovět a družstvem se nedostat do křížku.

Sankce mohou být značné

Pokud podnajmete byt bez povinného souhlasu družstva, hrozí vám nepříjemné následky, včetně vyloučení z družstva. Tento krok by byl považován za hrubé porušení stanov a nájemní smlouvy. Vyvarujte se proto zbytečných rizik a vždy postupujte podle pravidel, protože v krajním případě vyloučení z družstva můžete přijít o svou střechu nad hlavou, nehledě na pořizovací cenu bydlení.

Zdroje: mesec.cz, nový občanský zákoník, honzaptacek.cz

 

 


You must be logged in to post a comment Login