Rady a tipy
Podílové spoluvlastnictví a ideální polovina. Co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?
Nejméně komplikovaná je situace, kdy nemovitost vlastní jen jedna osoba. Většinou se ale setkáváme s tím, že nemovitost spolu vlastní hned několik osob najednou. Víte, jaký je rozdíl mezi podílovým spoluvlastnictvím a takzvanou ideální polovinou?
Co je lepší? Podílové spoluvlastnictví nebo ideální polovina? Na tuto otázku byste si měli umět odpovědět ještě před tím, než se stanete vlastníkem nemovitosti. Pokud je pozdě a již jste se stali součástí sporu, poradíme vám, jak z toho ven.
Podílové spoluvlastnictví vs. ideální polovina
Ideální polovina je variantou podílového spoluvlastnictví. Rozdíl je však počtu vlastníků. Zatímco v podílovém spoluvlastnictví se počítá s větším množstvím vlastníků, ideální polovina zahrnuje pouze dva majitele. Oba pak mají stejná práva i povinnosti.
Ideální polovina není vždy ideální
I když je těžké se dohodnout, pokud je majitelů nemovitosti hodně, ve dvou to může být ještě složitější. Oba majitelé mají „stejnou moc“. V případě tří a více majitelů zase může dojít ke vzniku skupin, kdy vyhraje většina. U dvou osob je poměr hlasů v případě sporu vyrovnaný.
Ideální polovina je běžná u pozemků a nemovitostí, často se jedná o manželské páry, sourozence a další. Ideální polovina vzniká v důsledku dědického řízení nebo dělením majetku po rozvodu.
Který plynový kotel vybrat a proč?
Ideální polovina a nevýhody
Ideální polovina má své nevýhody. Svoji ideální polovinu totiž nelze převést ani darovat bez souhlasu majitele druhé poloviny, ten má navíc předkupní právo. Tato povinnost je však od 1. 7. 2020 omezena jen na 6 měsíců od nabytí ideální poloviny. Vztahuje se však jen na situace, kdy jste nemovitost nabyli nezáměrně – například dědictvím.
Podílem ve spoluvlastnictví nelze zaručit hypotéku, v případě exekuce se její uvalení vztahuje na celou nemovitost, situace se tedy dotýká i vlastníka, který v exekuci není.
Co můžete udělat?
Pokud se chcete vyhnout problémům a hádkám, je vhodné prodat nemovitost třetí straně, na které se oba vlastníci shodnou. Z ideálního spoluvlastnictví se můžete také vyvázat – a to s dohodou o zrušení spoluvlastnictví, musí s ní souhlasit i druhý majitel.
Nemovitost pak můžete rozdělit na dvě jednotky a spravovat je samostatně. Pokud se nemůžete dohodnout, řešením může být i soud.
Zdroj: r21.cz, banky.cz, vyporadani-spoluvlastniku.cz
You must be logged in to post a comment Login