Rady a tipy
Plyn, dřevo nebo elektřina? Jak moc se vám letos prodraží vytápění domova?
Letošní skoky v cenách za energie byly velké – a již nyní si můžeme rostoucích cen všímat také v účtech za vytápění. Zajímá vás, o kolik se jednotlivé druhy tepla zdražily? Ať už se jedná o elektřinu, plyn nebo dřevo? Pak se podívejte na srovnání.
Energie se v posledním roce zdražují takřka rekordním tempem – v zimě se jejich vysoká cena projeví zejména v účtech za teplo. I proto vám přinášíme srovnání ceny tepla z loňského léta a to, jak je to v současnosti. Už podle toho si můžete všimnout, že letošní sezona bude velmi drahá.
Jaké vybrat tepelné čerpadlo?
Když topíte elektřinou
Elektřina patří k primárním zdrojům většiny domácností, spousta z nich ji používá také k vytápění. Dle českého statistického úřadu je to dokonce 18,1 procenta lidí v České republice. Pokud patříte k těm, kteří vytápějí elektrickým topením, využíváte distribuční sazbu D57d, která je pro tyto domácnosti určena.
Proč do koupelny termostatické baterie?
V této sazbě se operuje s nízkým tarifem trvajícím 20 hodin a vysokým, který trvá zbývající 4 hodiny. Jedna MWh v nízkém tarifu stojí v rozmezí 8 600 až 8 800 Kč. V porovnání s loňskou sazbou jde o téměř čtyřnásobné zdražení, tehdy se průměrná cena za MWh pohybovala kolem 2 300 Kč.
Cena rostla také na burze s elektřinou – 1 MWh s dodávkou příští rok se během minulého srpna pohybovala kolem 1 965 Kč, letos je to 12 409 Kč.
Když topíte plynem
Jedním z nejvíce diskutovaných témat letošního roku je bezesporu plyn – vzhledem k tomu, že je Česko na ruských dodávkách plynu dost závislé, je nuceno platit velké příplatky za to, aby jej byl dostatek.
Domácnosti využívající plyn k topení, platí v nefixovaných tarifech částku 4 600 Kč až 4 800 Kč za MWh. V porovnání s loňským rokem byste zaplatili až 4krát více – v té době stála 1 MWh plynu od 1 000 do 1 200 Kč. Není těžké spočítat si, že rodina, která by za plyn v loňském roce zaplatila kolem 15 až 20 tisíc Kč, letos zaplatí kolem 50 až 60 tisíc Kč.
Zdražování je opět viditelné také na burze – loni se plyn obchodoval za 1 154 Kč za MWh, letos je to více než 5 651 Kč. Cena je tedy pětinásobná.
Když topíte pevnými palivy
Dřevo
Pokud jste během čtení předchozích řádků jásali, že topíte dřevem, nepotěšíme ani vás. Stejně jako uhlí jde na odbyt také dřevo, lidé se snaží udělat si zásoby. A právě to se odráží také na ceně – ta je za poslední rok téměř dvojnásobná.
Průměrná cena za metr krychlový palivového dřeva se pohybuje kolem 1 000 Kč, stejné množství stálo minulý rok asi 473 Kč (podle ČSÚ).
Uhlí
Zájem roste také o uhlí, spolu s ním roste i cena. Ta je dle prodejců u hnědého uhlí vyšší o 20 až 30 procent, kvalitnější černé uhlí stojí více o 40 procent, otopný koks stoupnul o 130 procent. Tunu hnědého uhlí si v současnosti koupíte za 5 800 až 5 900 Kč.
Pelety
I když pelety používá minimum českých domácností, rostoucí ceny se projevily i zde. Zdražení je v rozmezí 10 až 40 procent. K tomu si musíte přidat také nemalou počáteční investici na nový kotel. Tunu pelet můžete koupit za 12 až 14 tisíc korun.
Energetická krize napříč celou Evropou
Energetická krize je známá celé Evropské unii, každý ze států však na tuto situaci reaguje po svém – zatímco Polsko snížilo daň z přidané hodnoty (na 5 procent pro elektřinu a 0 procent pro zemní plyn), Francie nabídla regulované tarify, v nichž došlo ke zmražení cen zemního plynu, a elektřinu zdražila meziročně maximálně o 4 procenta.
Česká republika DPH nesnižuje, stále se jedná o 21 % na elektřinu, plyn a uhlí; 15 % u dřeva a pelet a 10 % u tepla z tepláren. Rovněž nebyly sjednány žádné cenové stropy. Byly domluveny nové dodávky zemního plynu z Nizozemska, plus se vláda zaměřila na sociální dávky a úlevy.
Pravděpodobně by mělo dojít ke zrušení poplatku za obnovitelné zdroje, což by mělo znamenat zlevnění MWh o 598,95 Kč. Také by měl být zaveden „úsporný tarif“ – což je v překladu automatická sleva na energie. Tato sleva však inflaci nevykompenzuje, jen vás povede k tomu, abyste začali více šetřit.
Zdroj: Finance.cz, Viessmann, Vaillant, Statistický úřad,
Proč toaletu se sprškou?
You must be logged in to post a comment Login