Zahrada

Plná náruč aster: Jak pěstovat podzimní krásky?

Od   | 

Astry na podzimní zahradě nelze přehlédnout, kvetou dlouho a bohatě. Pokud se do nich zamilujete, vaši zahradu snadno ovládnou svými veselými fialovými či růžovými květy.

Oblíbené jsou zejména astry novoanglické (Aster Novae-angliae) a astry novobelgické (Aster Novi-belgii), protože právě tyto velice dlouho kvetou, od září po celý říjen. Astra novobelgická kvete dříve a vysoká je maximálně 50 cm, astry novoanglické naproti tomu rostou do výšky až 160 cm a vydrží kvést mnohdy až do prvních mrazíků.

Barevnost vám na podzim v kompozici zajistí třeba astra keříčkovitá. Sázejte ji po skupinách. Zdroj: Pixabay

V době před rozkvětem přihnojujte

Astry jsou na pěstování velmi snadné, jen nemají rády půdu, která je chudá, a natolik propustná, že až příliš často vysychá. Potřebují dost vláhy především v době, kdy nasazují poupata. Jejich násadu významně zlepšíte, pokud astrám dopřejete dost živin formou pravidelného přihnojování. Trvale vlhkou půdou a stínem se jim však také vůbec nezavděčíte, málo pokvetou a budou trpět padlím.

Astry neboli hvězdnice jsou ozdobou podzimních zahrad. Hvězdnice keříčkovitá . Zdroj: Pixabay

Umělé, nebo přírodní tkaniny?

Na okraje záhonů volte nižší odrůdy

Astry  novoanglické je třeba vyvázat, jinak by je mohl zlomit vítr. Nevysazujeme je příliš hustě.  Nízké kompaktní odrůdy aster jsou velmi vhodné na kraje záhonů, jako krásné, barevné a husté lemy. Mimořádně vhodné pro to je odrůda Astra keříčková (Aster Dumosus) která vyroste pouze asi jen do 20 cm výšky. Astra čínská (Calistephus Chinensis) zase nabízí velmi pestrou škálu barev.  Je to jedna z trvalek, která se nehodí pro podzimní přesazování – právě proto, že je tou dobou v plném květu. Trsy dělte a rostlinu přesazuje na jaře.

Pestré astry častokrát rozveselují i motýli. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Posviťte si na zahradě s inteligentním osvětlením

 

 


You must be logged in to post a comment Login