Ložnice
Plánujete vymalovat ložnici? Poradíme, jak vybrat správnou barvu
Uspořádání a barevné ladění ložnice je důležité pro správný odpočinek a kvalitní spánek. Zatímco některé barvy mohou relaxační atmosféru umocnit, jiné ji naopak mohou úplně rozbourat. Než se tedy pustíte do malování, zjistěte si, zda se vámi zvolená barva do ložnice hodí.
Vyhněte se extrémům
Jaká barva do ložnice patří, nebo nepatří, je do jisté míry jen otázkou osobních preferencí. Podle psychologie barev však existují takové, které jsou pro ložnici obecně nevhodné. Jedná se především o červenou, oranžovou, výrazně žlutou, zářivě zelenou, sytě fialovou nebo různé neonové tóny. Tyto barvy totiž působí stimulačně a mohou nás nabudit energií, která před usínáním není žádoucí.
Neutrálními barvami nic nepokazíte
Pro zdi ložnice je obecně dobré volit jemné a tlumené barvy, ze kterých nevyzařuje příliš aktivní energie. Tyto barvy navodí v ložnici relaxační atmosféru a navíc pokoj opticky zvětší. Díky jejich neutralitě budete mít také volnější ruku při barevném ladění zbytku místnosti. Mezi vhodné neutrální barvy patří bílá, slonovinová, šedá, béžová, světle hnědá a další odstíny těchto barev. Vždy si však pamatujte, že každá barva přichází v mnoha tónech. Pokud proto béžovou výmalbu budete chtít doplnit o béžový koberec, pořádně si prohlédněte, zda se k sobě barvy skutečně hodí. I když jsou obě béžové, mohou mít zcela odlišný podtón a rozbourat jednotu. Dílčí barvy a textilie do ložnice proto vždy vybírejte v návaznosti na sebe, nikoliv odděleně.
Jak na romantickou ložnici? S námi to je hračka
Pastelové barvy jako zdroj klidu
Pokud naopak chcete malovat ložnici proto, že vám přijde neutrální až moc, vyzkoušejte pastelové barvy. Ty jsou velmi elegantní a svým jemným vzhledem dokreslí odpočinkovou atmosféru. Pastelově modrá navíc navodí pocit většího chladu, což je v ložnici žádoucí. Obáváte se, že pastelové barvy vyzní v ložnici až příliš romanticky? Nezapomeňte je správně doplnit! Když totiž do ložnice přidáte tmavý nábytek nebo šedé povlečení a doplňky, povaha prostoru se naprosto změní.
Kdy, jak a k čemu použít výrazné barvy
Myslíte si, že by vaší ložnici slušela nějaká výraznější nebo tmavší barva? Pak směle do toho. V ložnici se musíte cítit dobře především vy sami. A pokud máte pocit, že tmavě zelená je pro ložnici správná volba, pak jí dejte prostor. Mějte však na paměti, že výrazné a tmavé barvy prostor zmenšují. Aby výrazná barva v ložnici zazářila, použijte ji pouze na jedné stěně. V opačném případě by pokoj působil stísněně. Pokud je vaše ložnice malá, použijte barvu na delší zdi, abyste prostor opticky prodloužili. Zbylé stěny nechte světlejší. Barva tak nejen změní vzhled místnosti, ale také vynikne. Když navíc mezi stěnou a stropem necháte bílý pruh, místnost bude působit vyšší.
Jak v ložnici vytvořit barevnou harmonii
Výmalbou stěny to však nekončí. Pamatujte, že barva stěn by měla dále ladit se zbytkem místnosti. Příliš mnoho barev totiž vytvoří chaos, ve kterém se nebudete cítit příjemně a bude rušit odpočinkovou atmosféru. Odborníci doporučují ladit barvy v poměru 60-30-10. 60 % by měla tvořit základní neutrální barva. Zbylé doplňkové barvy by měly být zastoupeny v menším množství. Právě ty pak mohou být výrazné.
- Neutrální výmalba. Pokud jste pro stěnu zvolili béžovou nebo šedou barvu, měla by prostoru i nadále dominovat. Může se objevit na podlaze, závěsech nebo nábytku. Poté ji doplňte výraznější barvou v poměru zhruba 30 %. Abyste však trochu roztříštili dosavadní neutralitu, může se klidně jednat o výraznou barvu, jako je zelená, žlutá, modrá, hnědá nebo levandulová. Ta se může objevit na ložním prádle, doplňcích nebo kusovém koberci. Další ladící barvu pak použijte už jen okrajově.
- Výrazná stěna. Pokud jste pro jednu ze stěn zvolili výraznou barvu, měli byste ji v prostoru ještě dále zapojit. Postačí zvolit ladící závěsy, ložní prádlo nebo doplňky. Poté však volte už jen neutrálnější barvy a textury. Například tmavě zelenou hezky doplní krémové textilie a jednotně laděný dřevěný nábytek.
- Pastelové barvy. Pastelové barvy jsou živé a krásné. Když se to s nimi však přežene, může pokoj působit až příliš romanticky. Z toho důvodu pastelovou výmalbu doplňte pouze doplňky nebo drobnými textiliemi. Jako protipól k nastolení barevné rovnováhy zvolte šedou, béžovou nebo bílou.
Na malování se důkladně připravte
Než se však do malování pustíte, vše si dopředu promyslete. Nejprve si spočítejte kolik barvy bude třeba, abyste s prací neskončili v polovině. Stačí si spočítat danou plochu a ve specializované prodejně vám již poradí, jak barvu ředit a kolik jí budete potřebovat. Pokud se navíc rozhodnete zvolit výraznou barvu, stěnu dokonale připravte. U tmavších odstínů totiž více vynikají nerovnosti a nedokonalosti. Odstraňte proto díry po hřebících a vyčistěte zeď od prachu a jiných nečistot. A jestli je stávající stěna na nový nátěr připravena? To zjistíte snadno. Namočte malířský váleček do čisté vody a několikrát po ní přejeďte. Pokud se stávající nátěr na váleček nelepí, můžete se pustit do změny ložnice.
Zdroj: The Spruce, Apartment Therapy, Homes and Gardens
Fotogalerie:
Pohodlná postel s úložným prostorem
You must be logged in to post a comment Login